Další kořist pro EPH? Engie zvažuje prodej německých uhelných elektráren

DomůElektrárny v EvropěDalší kořist pro EPH? Engie zvažuje prodej německých uhelných elektráren

Francouzská energetická společnost Engie dle zdrojů agentury Reuters uvažuje o prodeji svých německých elektráren. Engie by za svá německá uhelná aktiva mohla inkasovat několik set milionů eur. K mání by tak měl být výkon více než 1,5 GW mj. také jedna z nejmodernějších černouhelných elektráren v Evropě.

Engie aktuálně vlastní podíl ve třech německých černouhelných elektrárnách. Francouzská společnost je jediným vlastníkem německých elektráren Zolling a Farge. Elektrárna Zolling o výkonu 472 MW se nachází nedaleko Mnichova, Farge zase leží poblíž Brém a disponuje výkonem 350 MW a účinností 42,5 %.

Součástí elektrárny Zolling je i biomasový zdroj o výkonu 20 MW a také dvě 25MW plynové turbíny. Plynové turbíny jsou v současnosti velmi žádaným zdrojem flexibilního výkonu, jejich význam pro stabilizaci soustavy s rozvojem OZE neustále roste, což zvyšuje atraktivitu této elektrárny.

Engie také vlastní 52% podíl v černouhelné elektrárně Wilhelmshaven. Výkon této elektrárny patřící k nejmodernějším v Evropě je 731 MW a účinnost dosahuje úctyhodné hodnoty 46 %.

Spekuluje se o zájmu EPH i RWE

Společností, která má s nákupem německých uhelných aktiv bohaté zkušenosti, je Energetický a průmyslový holding (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského. Stalo se již tradicí, že pokud dojde k úvahám o prodeji uhelných aktiv v Evropě, automaticky se mezi potenciálními zájemci zmiňuje EPH. Dalším možným zájemcem má být dle agentury Reuters německá společnost RWE. Zástupci všech dotčených společností ovšem odmítli celou záležitost komentovat.

Engie je v současnosti dle tržní hodnoty čtvrtou největší evropskou energetickou utilitou. Strategií této francouzské společnosti, ostatně jako většiny velkých evropských energetických koncernů, je odklon od fosilních zdrojů. Případné výnosy z prodeje uhelných elektráren by pak s největší pravděpodobností sloužily Engie k investicím do obnovitelných zdrojů, případně do společností zabývajících se distribucí elektřiny.

Zdroj úvodní fotografie: engie-kraftwerke.de