Domů
Elektrárny v Evropě
EDF vstoupí na německý trh s větrnými elektrárnami akvizicí Futuren

EDF vstoupí na německý trh s větrnými elektrárnami akvizicí Futuren

Plánovaná akvizice společnosti Futuren v hodnotě 320 milionů euro (8,6 miliardy korun) umožní dceřiné společnosti EDF vstoupit na Německý trh s větrnými elektrárnami. EDF cílí na akvizice společností působících na Německém trhu s možností obnovy stávajících elektráren, které umožňují využít stávající infrastrukturu a zároveň jsou v lokalitách s příhodnými větrnými podmínkami.

Dceřiná společnost EDF zabývající se obnovitelnými zdroji energie, EDF Energies Nouvelles (EDF EN), odsouhlasila odkup 67% podílu ve společnosti Futuren od skupiny investičních fondů a do konce roku plánuje podat nabídku na odkup 100% podílu ve společnosti. Celkově by tak za akvizici měla zaplatit mezi 315 a 320 miliony euro (8,5-8,6 miliardy korun). V úterý to prohlásil šéf EDF EN Jerome Cahuzac.

Díky synergickým efektům při nákupu náhradních dílů, zajištění pojištění a financování a získání znalostí počítá EDF s úsporou ve výši 20-30 milionů euro (540-810 milionů korun), což je zhruba 10 % z akviziční hodnoty Futuren.

Společnost Futuren, před nucenou restrukturalizací nazývaná Theolia, disponuje 330 MW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Německu, Francii, Itálii a Maroku, 357 MW větrných elektráren provozuje pro třetí strany a dále rozvíjí projekty o instalovaném výkonu 168 MW.

Obnova stávajících elektráren

EDF počítá s obnovou velké části větrných elektráren společnosti. V následujících 12-18 měsících bude potřeba obnovit 50 MW stárnoucích větrných elektráren v Maroku. V horizontu 3-4 let bude nutné obnovit 140 MW větrných elektráren v Německu.

„Obnova stávajících elektráren je pro nás a pro všechny ostatní developery větrných projektů v Evropě klíčový problém,“ řekl Cahuzac.

První větrné parky parky byly instalovány na nejvhodnějších místech z pohledu větrných podmínek, obnova elektráren je navíc jednodušší než výstavba nových projektů, jelikož lokality jsou již připojeny k síti a čelí menšímu veřejnému odporu. Obnova stávajících větrných elektráren obvykle trvá zhruba polovinu času oproti vývoji nových větrných parků, který ve Francii trvá 6-7 let, což je dvakrát déle než v Německu.

„Německo je pro nás důležitou zemí, a to právě kvůli existujícímu trhu obnovování elektráren,“ doplnil Cahuzac.

Německo, které má sedmkrát více větrných turbín na kilometr čtvereční než Francie, má spoustu starých parků, jejichž dotace vyprší v nadcházejících letech. Cahuzac uvedl, že německý trh je pro menší hráče náročnější, protože země nahradila výkupní tarify tržními cenami navýšenými o v aukcích vysoutěženou prémii. Nyní očekává na vysoce roztříštěném větrném trhu konsolidaci.

„Zkoumáme všechny možné akvizice v Německu, zejména u společností, které mají významné rozvojové projekty,“ uvedl Cahuzac.

EDF EN v současné době v Německu prakticky nepůsobí a zaměstnává zde jen velmi malé množství lidí. Futuren zaměstnává 30 zaměstnanců v Německu a 45 ve Francii. V roce 2016 měla EDF EN 3 108 zaměstnanců a instalovaný výkon ve výši 9 614 MW, z čehož 88 % ve větrných a 9 % v solárních elektrárnách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516