Domů
Elektrárny v Evropě
EPH přestaví uhelnou elektrárnu v Irsku na plyn

EPH přestaví uhelnou elektrárnu v Irsku na plyn

Česká energetická společnost EPH vyhrála v kapacitní aukci a přestaví severoirskou uhelnou elektrárnu na plynový zdroj. Podle společnosti by konverzí tohoto bloku mělo dojít k odklonu společnosti od uhlí na britském trhu.

Dceřiná společnost EP UK Investments uspěla v několika kategoriích kapacitních aukcí vypisovaných ve Spojeném Království. Konkrétně se jedná o aukci T-4, v níž se soutěží o cenu, za kterou bude zdroj schopen dodat požadovaný výkon se začátkem dodávky za čtyři roky od doby konání aukce.

Elektrárna EP Kilroot vyhrála s dvěma bloky o výkonu 258 MW a 80 MW a cenou 109 560 GBP/MW/rok. Pro EPH byl úspěch v aukci důležitý, jelikož kvůli zpřísňování emisních limitů by starý uhelný blok musel být po roce 2024 odstaven. Nyní tak bude přestavěn na plynový zdroj, který má zajištěn příjem na 10 let.

„Odstavením uhelného bloku v elektrárně Kilroot a jeho nahrazením plynovým blokem dokončíme odchod od uhlí na britských ostrovech. V souladu s naší dlouhodobou strategií tak sázíme na kombinaci obnovitelných zdrojů a moderních nízkoemisních plynových zdrojů, které jsou schopny flexibilně pokrývat výkyvy v poptávce po elektrické energii,“ Jan Špringl, generální ředitel EP Power Europe.

Dále EPH vyhrálo roční kontrakt pro své plynové irské elektrárny Ballylumford a Tynagh pro zimní sezónu 2023-24. Jejich instalovaný výkon nabídnutý pro aukci byl 526 MW a 344 MW.

EPH vstoupil na britský trh v roce 2014 koupí černouhelného zdroje Eggborough. Ten už po roce plánoval uzavřít kvůli zpřísňujícím se emisním požadavkům. Navzdory tomu byla elektrárna odstavena až v roce 2018, kdy již neuspěla v kapacitní aukci, která ji umožnila odložit původně plánované ukončení provozu o 3 roky. Nyní EPH zvažuje na tomto místě vybudovat novou plynovou elektrárnu.

S dalším koupeným uhelným zdrojem na britských ostrovech – Lynemouth – se již transformace povedla a nyní místo uhlí spaluje biomasu. Podle tiskové zprávy EPH by konverzí Kilrootského bloku mělo dojít k odklonu společnosti od uhlí na britském trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
pr
14. květen 2020, 10:44

Jen ať se kluci v cizině učí. Budou to potřebovat i v ČR. Pohádky nelhaly že hloupý Honza musí za poznáním do ciziny. Teď jen umět využít Honzovy doufám že tvrdě nabyté zkušenosti i u nás v ČR.

St
14. květen 2020, 16:00

Takže Irové místo uhlí budou teď kupovat plyn. Doufám, že tu biomasu nebudou řešit jako Dánové dovozem dřevní hmoty jak ze Severní Ameriky, tak i z Ruska. Vzhledem k prakticky žádným lesům z domácích zdrojů tu elektrárnu těžko nakrmí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se