Domů
Elektrárny v Evropě
Francie: Provozovatel soustavy vyzval velké odběratele elektřiny ke snížení spotřeby

Francie: Provozovatel soustavy vyzval velké odběratele elektřiny ke snížení spotřeby

Provozovatel přenosové soustavy ve Francii RTE na pondělí 4. dubna vyhlásil tzv. oranžový výstražný stupeň  a vyzval velké odběratele ke snížení spotřeby pro dopoledne tohoto dne. Francie se už od zimy potýká s nižší výrobou elektřiny v jaderných elektrárnách z důvodu velkého množství odstávek. Informoval o tom zpravodajský portál S&P Platts.

RTE, francouzský provozovatel přenosové soustavy, upozornil, že v pondělí 4. dubna může být napjatá situace mezi nabídkou a poptávkou elektrické energie v období špičkové spotřeby mezi 6. a 12. hodinou dopoledne. RTE očekával zvýšenou spotřebu ve výši 73 GW kvůli nižším teplotám. Zároveň předpokládal výrobu 65 GW a import 11 GW.

Přestože RTE neočekával přerušení dodávek elektřiny, tak apeloval na velké spotřebitele elektřiny, aby v době nejvyšší poptávky, zejména mezi 7. a 10. hodinou, snížili svou spotřebu. Podobně vyzval domácnosti, aby přesunuly svou spotřebu spíše na uplynulý víkend, zejména co se týče používání domácích spotřebičů.

Problémem jsou odstávky jaderných zdrojů

Francouzské jaderné elektrárny se od zimního období až do současnosti potýkají s nevídanými výpadky. Přibližně polovina z 56 francouzských reaktorů je momentálně nedostupná. Import elektřiny ze zahraničí byl možný především díky výrobě ve větrných elektrárnách v Německu, Velké Británii a Španělsku.

Momentálně nedostupné jaderné zdroje ve Francii. Zdroj: SP Platts

V pondělí 4. dubna bylo ve jaderných elektrárnách vyrobeno necelých 58 % elektřiny vyrobené ve Francii. Dalšími třemi největšími zdroji elektrické energie byly vodní elektrárny s 14 %, plynové zdroje s necelými 13 % a větrné elektrárny se 7 %.

V 9 hodin, tedy v dobu očekávané špičkové spotřeby, jaderné zdroje vyráběly necelých 31,9 GW elektřiny, vodní elektrárny 11,7 GW a plynové zdroje 7,6 GW. Celková výroba byla v tuto hodinu přibližně 60 GW. Celkové zatížení soustavy ve stejný čas bylo 70,2 GW, tedy méně než francouzský provozovatel přenosové soustavy očekával. Není ovšem zřejmě, zda kvůli jeho výstraze a apelu.

Tzv. oranžový výstražný stupeň je velice ojedinělou situací a naznačuje problémy, kterým elektroenergetický systém Francie v současnosti čelí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
hlpb
4. duben 2022, 19:06

no není nad jasný důkaz energetické "stability" v podání jaderné Francie, a bude hůř

energetik
4. duben 2022, 21:27

A to mohou být Francouzi ještě rádi že ty jaderky nemají od Rusů a nejsou závislí na jejich dodávkách uranu.

Rejpal
4. duben 2022, 22:51

Ne ty odstávky jsou kvůli nesmyslné byrokracii. Ze stejných důvodů byly u nás odstavovány Dukonany místo toho aby se dokumentace doplnila během několika plánovaných odstávek vkůli výměně paliva, tak se nesmyslně odstavovaly bloky a Francie teď dělá to samé.

Petr Whatever
5. duben 2022, 07:45

Vidím, že s vašima souzníte nejenom ideově, ale i s tím jejich šlendriánem.

hlpb
5. duben 2022, 08:36

odstávky jsou kvůli technickým problémům, dokonce hrozí, že několik reaktorů už bude muset, kvůli katastrofálnímu stavu být vyřazeno natrvalo, mnohem dřív než se čekalo. Francie je ze všech států Evropy díky velké závislosti na JE v největších problémech už od prosince

Martin P
5. duben 2022, 15:22

Evropa má problém, protože nejede část jaderných bloků Francie. Připadá mi ale podle některých komentářů, že receptem je nemít žádné JE bloky v provozu. Z toho jsem jelen.

Emil
5. duben 2022, 16:33

Když se zdroj s typickou dostupností mezi 80-90 % někde dostane do problémů a má tam dostupnost jen 50 %, je to jasný důkaz, že je potřeba ho opustit a začít víc stavět zdroje s dostupností mezi 10-30 %. To je přece jasné...

energetik
5. duben 2022, 17:30

Když je ta spolehlivost menší než předpověď počasí na druhý den, tak se není čemu divit.

Richard Vacek
5. duben 2022, 21:18

Jedná se o důsledek úpadku Evropy. Ztratily se kompetence i v jaderné oblasti a sešup tak pokračuje i v této oblasti. Vlastně celá energetika se rozpadá na maloproducenty jak to bylo např. v době větrných mlýnů v Holandsku.

Jedním důsledkem je katastrofální pokles produktivity práce v energetice - fotovoltaika je na jednotku produkce 30* náročnější na pracovní sílu než jaderná energetika.

A samozřejmě další negativní důsledky jsou náhodností produkce - extrém = topí se, když svítí slunce a ne tehdy, kdy to je potřeba.

Rejpal
6. duben 2022, 00:11

S tím 30 násobkem nesouhlasím. pokud vezmeme v úvadu novou JE dejme tomu blok za 200 mld. korun bez rozvodu tepla pak cena el. energie dejme tomu okolo 4kč /kWh. kdyby byla FVE 30X náročnější pak by i cena byla 30x vyšší. tedy 120kč /kWh. což není pravda pokud si odmyslíme kvalitu energie z FVE pak je cena ve výsledku stejná i s malou akumulací a kdybychom žili někde v Brazílii - rovník vodní el. fungují v noci , pak tam určitě bude FVE levnější než JE. Je třeba měřit všem stejným metrem.

Richard Vacek
6. duben 2022, 04:34

Vycházím z energetické ročenky, kterou každoročně vydávají v USa a ve které jsou uvedeny jak počty pracovníků v daném odvětví energetiky, tak produkce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se