Areva přiznala falšování dokumentace u součástí pro jaderné elektrárny

DomůJaderné elektrárnyAreva přiznala falšování dokumentace u součástí pro jaderné elektrárny

Francouzská jaderná společnost Areva čelí skandálu po úterní kontrole Francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost. Úřad potvrdil nesrovnalosti ve 400 součástech, které společnost vyrobila pro jaderné reaktory od roku 1965. Okolo 50 z těchto součástí je v současně provozovaných francouzských jaderných elektrárnách. Informoval o tom britský deník The Telegraph.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) uvedl, že nesrovnalosti byly uvedeny v auditu, který byl po Arevě požadován v návaznosti na odhalení závažné anomálie v tlakové nádobě pro EPR reaktor jaderné elektrárny Flamanville.

„Tyto nesrovnalosti spočívají v úpravách či opomenutích v dokumentacích,“ uvedl ASN v prohlášení.

Odhalení přišlo několik hodin po té, co skutečnost přiznal generální ředitel Arevy. V oznámení přiznal zfalšování 400 dokumentů, které posuzují, zda součásti vyhovují požadovaným standardům.

Pochybnosti nad dokumenty, které dokládají kvalitu součástí určených pro novou generaci jaderných reaktorů EPR, jsou značným znepokojením pro Francii, Velkou Británii, Finsko i Čínu.

Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: www.edfenergy.com
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C. Zdroj: www.edfenergy.com

Zatímco ve Velké Británii ještě nedošlo ke konečnému rozhodnutí o výstavbě dvou EPR reaktorů Hinkley Point C, Finsko nedávno požádalo o provozní licenci pro EPR reaktor v Olkiluotu a Čína hodlá reaktor Taishan  spustit na začátku roku 2017. Spuštění francouzské Flamanville je plánováno na rok 2018.

V případě nesplnění normy se upravila dokumentace

Areva zahájila interní audit na konci roku 2015. Podle francouzského deníku Les Echos společnost kontrolující dokumentace uvedla následující poznatky týkající se celé řady parametrů:

„Pokud hodnota přesáhla požadovanou normu, písemné zprávy v některých výrobních dokumentacích byly údajně upravené. To byl případ asi u 400 dílů,“ uvedla společnost kontrolující dokumentaci.

ASN si od Arevy urychleně vyžádala seznam dotčených součástí a analýzu dopadů na bezpečnost ovlivněných jaderných zařízení.

Úvodní fotografie: Pierre-Alain Dorange