Domů
Elektrárny v Evropě
GE a EDF se pyšní nejúčinnější tepelnou elektrárnou na světě
Tepelná elektrárna Bouchain. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Serge_Ottaviani

GE a EDF se pyšní nejúčinnější tepelnou elektrárnou na světě

Francouzská paroplynová elektrárna Bouchain, provozovaná společností EDF, si díky turbíně GE HA připsala nový rekord v účinnosti výroby elektrické energie mezi tepelnými elektrárnami. Se svými 62,22 % tak elektrárna získala zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Kromě rekordně vysoké účinnosti poskytuje plynová turbína podle GE rovněž dostatek flexibilního výkonu, díky čemuž dokáže reagovat na změny výkonu v síti, což umožňuje snadnější integraci dalších obnovitelných zdrojů. Svého maximálního výkonu, který přesahuje 605 MW a vystačí pro pokrytí potřeb 680 tisíc domácností, elektrárna dosáhne za méně než 30 minut.

„Zprovozněním této tepelné elektrárny nové generace EDF demonstruje svůj záměr využívat ty nejlepší technologie dostupné na trhu, aby učinila své francouzské tepelné elektrárny energeticky efektivnějšími při podpoře proměny energetiky,“ řekl Jean-Bernard Lévy, generální ředitel francouzské EDF.

Srdcem nejúčinnější tepelné elektrárny světa je plynová turbína 9HA.01 společnosti GE. Zdroj: powergen.gepower.com

Podle GE nová turbína rovněž může přinést nemalé úspory na provozních nákladech. 1000MW blok by tak podle společnosti mohl za 10 let svého provozu díky dvojici HA turbín ušetřit zvýšením účinnosti o 1 % až 50 milionů dolarů na palivových nákladech.

„Dnešek je důležitým milníkem pro náš průmysl,“ komentoval úspěch elektrárny Joe Mastrangelo, prezident a výkonný ředitel divize Gas Power Systems při společnosti GE Power.

Autor úvodní fotografie: Serge Ottaviani

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Frantisek Heczko
21. červen 2016, 11:03

Zdravim, kdyz se napise ucinnost, musi se napsat jaka (ucinnost vyroby elektricke energie nestaci), ucinnosti jsou desitky az stovky - je to tepelna ucinnost celeho cyklu, je to vnitrni termodynamicka ucinnost turbiny, .... atd. :-)

Eduard Majling
21. červen 2016, 11:39

Přeji pěkný den, pane Heczko,

podle informací Guinness World Records - "The efficiency figure signifies the amount of energy extracted from the total combustive energy contained in the fuel" - se zřejmě jedná o poměr vyrobené elektrické energie a spalného tepla (možná výhřevnosti, ale spíš ne) paliva.

EM

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se