Hinkley Point C je díky vládní garanci o krok blíž realizaci
Hinkley Point C je opět blíž ke své realizaci. Britský ministr financí George Osborne na své cestě v Číně ujistil, že je připraven dát vládní garanci ve výši £2 mld., aby projektu mohlo být uděleno investiční rozhodnutí. Britská vláda chce tímto rozhodnutím usnadnit cestu ke konečnému nastartování projektu a jeho realizaci. Hinkley Point C by se tak stal další jadernou elektrárnou v Británii po více než 20 letech.
Osborne svůj záměr oznámil na pětidenní zahraniční cestě v Číně, kde byl diskutován vstup čínských investic do projektu.
„Jaderná energetika je s ostatními nízko uhlíkovými zdroji cenově srovnatelná a je významnou součástí našeho energetického mixu společně s novými zdroji, jako je břidlicový plyn.“
George Osborne, britský ministr financí
V poslední době je kolem jaderné elektrárny Hinkley Point C stále více informací. Nedávno prohlásil šéf EDF Rivaz, že Hinkley Point je s cenou £24,5 mld. adekvátní cenou za výstavbu tohoto zdroje. Na druhé straně i příznivci jaderné energetiky volají po tom, aby nebyl Hinkley Point C realizován.
Hinkley Point je sužován mnoha problémy, které jsou spojeny zejména s výstavbou reaktorových bloků stejného typu ve Flamanville a Olkiluoto. Energetická společnost EDF navíc nedávno oznámila, že projekt Hinkley Point bude pravděpodobně dále odložen.
Nejčastěji je na projektu kritizováno jeho financování (£24,5 mld.), které z jaderné energie ve Velké Británii udělá podle studie nejdražší elektřinu vůbec. Hinkley bude stát dohromady tolik, co Olympiáda v Londýně 2012, Crossrail a oprava Terminálu 2 na Heathrow.
Kritici zpochybňují taky časovou náročnost celého problému. Pokud by investice této hodnoty byla vložena do jiných nízkouhlíkových technologií, výsledek by přišel mnohem dříve. Než bude Hinkley Point dostavěn, budou jeho výrobu muset nahradit fosilní paliva. To by se v případě rychlejších investic do obnovitelných zdrojů a podpoře energetické účinnosti nestalo.
Významný posun ve vyjednávání se očekává příští měsíc, kdy má navštívit Velkou Británii čínský premiér.
Mohlo by vás zajímat:
Poměrně obdivuju britskou odvahu. Ani jeden z bloků EPR není stavěný podle plánů a ty evropské mají doslova masivní zpoždění a ještě horší navýšení rozpočtu. Jako pochopím, že u takto velkých projektů se zpoždění a navýšení rozpočtu může stát, ale zpoždění o devět let a navýšení rozpočtu na trojnásobek je už opravdu hodně. Dokonce i v Číně, která normálně chrlí bloky v rámci původních harmonogramů a i v rámci původních rozpočtů, došlo při stavbě EPR ke dvouletému zpoždění. Obávám se, že Francouzi prostě takto komplexní projekt nezvládají...
To máte rozhodně pravdu. Dostavbám jaderných elektráren se v Evropě obecně nedaří (viz. zde) Navíc za tu cenu se i příznivci jaderné energetiky cukají a jsou proti. :) Pěkný den.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se