Domů
Elektrárny v Evropě
Možný vzor pro Dukovany: Projekt JE Paks II pokročil do další fáze

Možný vzor pro Dukovany: Projekt JE Paks II pokročil do další fáze

Projekt nové jaderné elektrárny na území Maďarska pokročil do další fáze. Společnost zastřešující výstavbu podala dle vyjádření maďarského jaderného dozoru žádost o územní rozhodnutí. Stavební práce na dvou nových blocích typu VVER-1200 by tak mohly započít v roce 2018. Samotný projekt je kontroverzní a jeho detaily nyní prošetřuje i Evropská komise. V ČR je projekt zajímavý, neboť může být vzorem pro další výstavbu v lokalitě Dukovan.

Maďarský úřad pro jaderný dozor (Országos Atomenergia Hivatal), obdoba českého SUJB, před nedávnem ohlásil, že společnost MVM Paks II podala žádost o územní rozhodnutí pro 2 nové bloky v JE Paks. Společnost MVM Paks II je zastřešující organizací pro výstavbu nového jaderného zdroje na území Maďarska. Vládní zmocněnec pro výstavbu Paks II, Attila Aszódi, pro World Nuclear News potvrdil, že projekt splňuje nezbytné podmínky (na úrovni Maďarska i EU) pro úspěšné licencování.

V místech plánované výstavby nových bloků již nyní fungují 4 jaderné bloky sovětského typu VVER-440 (stejný typ je provozován i v JE Dukovany). Jde o tlakovodní PWR reaktory (vodou chlazené a moderované), jejichž výstavba probíhala mezi lety 1982-1987 a kterým byla, podobně jako v Dukovanech, před nedávnem prodloužena životnost.

V současnosti jsou v lokalitě v provozu 4 bloky VVER-440. Zdroj: Wikimedia

Kontroverzní projekt Paks II

Maďarsko, které je dlouhodobě nesoběstačné ve výrobě elektrické energie, chce výstavbou nových bloků snížit svoji energetickou závislost na importech elektřiny a očekává rovněž i snížení cen silové elektřiny na svém území. Plán počítá se dvěma moderními jadernými bloky ruského typu VVER-1200, které budou dle mezivládní dohody podepsané v roce 2014 financovány z půjčky poskytnuté Ruskem. Z půjčky má být kryto až 80 % celého projektu a celková výše úvěru má dosáhnout až 10 mld. eur.

Stavební práce na nové JE by měly být dle plánu spuštěny v průběhu roku 2018. Projekt na konci letošního září získal kladné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) a rovněž povolení k umístění jaderných zařízení v lokalitě. Díky získání těchto dokumentů může nyní MVM Paks II přejít do další fáze a podat žádost o územní rozhodnutí. Projekt nové JE budí kontroverze především z důvodu přímého výběru projektu formou mezivládní dohody mezi Ruskem a Maďarskem, bez možnosti zapojení dalších uchazečů. V současnosti také probíhá vyšetřování ze strany EK, která prošetřuje, zdali financování projektu není skrytou státní podporou. Podle předběžných informací by mělo rozhodnutí EK padnout v nejbližší době.

Projekt nové maďarské jadrné elektrárny by mohl být inspirací i pro budoucí rozšiřování české JE Dukovay. V obou případech se jedná o novou výstavbu v lokalitě již fungujících bloků typu VVER-440 a podobně jako v případě Maďarska by mohlo jít o nové bloky VVER-1200.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se