Domů
Elektrárny v Evropě
Olkiluoto: Nádoba reaktoru je v pořádku

Olkiluoto: Nádoba reaktoru je v pořádku

Úřad jaderného dozoru ve Finsku (STUK) potvrdil zprávu společnosti TVO, budující nový blok jaderné elektrárny v Olkiluoto, že zdejší nádoba reaktoru a další zařízení primárního okruhu jsou v pořádku a nebyly nalezeny žádné anomálie v materiálu. Podezření na možné problémy přineslo odhalení problémů u podobného typu budované elektrárny ve francouzském Flamanville.  

Začátkem dubna byla zjištěna anomálie ve složení oceli na reaktoru EPR, nově budované JE ve francouzském Flamanville. Chemicko-mechanické zkoušky odhalily přítomnost zóny s vysokou koncentrací uhlíku, což vede k nižším než očekávaným hodnotám mechanické pevnosti.

STUK (Finská obdoba českého SÚJB) požádal konsorcium TVO, které výstavbu v Olkiluoto zaštiťuje, aby vypracoval zprávu o kvalitě oceli tlakové nádoby. Zpráva byla jadernému dozoru předložena na konci června a došla k závěru, že nádoba reaktoru na elektrárně Olkiluoto žádné podobné anomálie neobsahuje.

Vizualizace nového bloku JE v Olkiluoto (první zleva). Zdroj: TVO

Kontrolou prošel celý primární okruh

Ocelová nádoba reaktoru byla pro Olkiluoto vyrobena v Japonsku a to jiným výrobním procesem než u elektrárny ve Flamanville, která obdržela nádobu reaktoru francouzské provenience.

Zpráva se rovněž zmiňuje i o testech provedených na kompenzátoru objemu, který byl pro elektrárnu Olkiluoto dodán stejným výrobcem jako problémová nádoba reaktoru ve Flamanville. Ze závěrů však vyplývá, že vše splňuje bezpečnostní požadavky. Další testy, provedené v říjnu, závěry zprávy potvrdily.

TVO si zároveň nechal prověřit materiálové vlastnosti i u dalších částí primárního okruhu a tuto doplňující zprávu předložil na začátku listopadu Úřadu jaderné bezpečnosti (STUK), který jí následně prostudoval a 8. prosince schválil.

Problémy s EPR především v Evropě

Nový blok elektrárny Olkiluoto 3 je ve výstavbě od roku 2005 a původně plánované dokončení v roce 2009 se neustále oddaluje. Nově plánovaný termín spuštění je odhadován na rok 2018. V roce 2018 by přitom měl být spuštěn i nový blok JE ve francouzském Flamanville, který je ve výstavbě již od roku 2007.

Výstavba dvou bloků elektrárny EPR v čínském Taishanu.

Elektrárny typu EPR se staví rovněž i v Čínském Taishanu. Výstavba v Číně započala v roce 2009 a první blok elektrárny Taishan-1 by měl být spuštěn v roce 2016 a druhý blok, Taishan-2, by měl následovat o rok později. Největší problémy s výstavbou nových bloků EPR tak paradoxně zažívají evropské země, odkud návrh elektrárny typu EPR pochází.

Zdroj úvodního obrázku: Areva

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.