Domů
Elektrárny v Evropě
Olkiluoto: Nádoba reaktoru je v pořádku
Reaktorová nádoba JE Olkiluoto 3; Zdroj Areva

Olkiluoto: Nádoba reaktoru je v pořádku

Úřad jaderného dozoru ve Finsku (STUK) potvrdil zprávu společnosti TVO, budující nový blok jaderné elektrárny v Olkiluoto, že zdejší nádoba reaktoru a další zařízení primárního okruhu jsou v pořádku a nebyly nalezeny žádné anomálie v materiálu. Podezření na možné problémy přineslo odhalení problémů u podobného typu budované elektrárny ve francouzském Flamanville.  

Začátkem dubna byla zjištěna anomálie ve složení oceli na reaktoru EPR, nově budované JE ve francouzském Flamanville. Chemicko-mechanické zkoušky odhalily přítomnost zóny s vysokou koncentrací uhlíku, což vede k nižším než očekávaným hodnotám mechanické pevnosti.

STUK (Finská obdoba českého SÚJB) požádal konsorcium TVO, které výstavbu v Olkiluoto zaštiťuje, aby vypracoval zprávu o kvalitě oceli tlakové nádoby. Zpráva byla jadernému dozoru předložena na konci června a došla k závěru, že nádoba reaktoru na elektrárně Olkiluoto žádné podobné anomálie neobsahuje.

Jaderná elektrárna Olkiluoto
Vizualizace nového bloku JE v Olkiluoto (první zleva). Zdroj: TVO

Kontrolou prošel celý primární okruh

Ocelová nádoba reaktoru byla pro Olkiluoto vyrobena v Japonsku a to jiným výrobním procesem než u elektrárny ve Flamanville, která obdržela nádobu reaktoru francouzské provenience.

Zpráva se rovněž zmiňuje i o testech provedených na kompenzátoru objemu, který byl pro elektrárnu Olkiluoto dodán stejným výrobcem jako problémová nádoba reaktoru ve Flamanville. Ze závěrů však vyplývá, že vše splňuje bezpečnostní požadavky. Další testy, provedené v říjnu, závěry zprávy potvrdily.

TVO si zároveň nechal prověřit materiálové vlastnosti i u dalších částí primárního okruhu a tuto doplňující zprávu předložil na začátku listopadu Úřadu jaderné bezpečnosti (STUK), který jí následně prostudoval a 8. prosince schválil.

Problémy s EPR především v Evropě

Nový blok elektrárny Olkiluoto 3 je ve výstavbě od roku 2005 a původně plánované dokončení v roce 2009 se neustále oddaluje. Nově plánovaný termín spuštění je odhadován na rok 2018. V roce 2018 by přitom měl být spuštěn i nový blok JE ve francouzském Flamanville, který je ve výstavbě již od roku 2007.

Výstavba dvou bloků elektrárny EPR v čínském Taishanu.
Výstavba dvou bloků elektrárny EPR v čínském Taishanu.

Elektrárny typu EPR se staví rovněž i v Čínském Taishanu. Výstavba v Číně započala v roce 2009 a první blok elektrárny Taishan-1 by měl být spuštěn v roce 2016 a druhý blok, Taishan-2, by měl následovat o rok později. Největší problémy s výstavbou nových bloků EPR tak paradoxně zažívají evropské země, odkud návrh elektrárny typu EPR pochází.

Zdroj úvodního obrázku: Areva

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516