Domů
Elektrárny v Evropě
Pět členů představenstva EDF podalo žalobu, žádají zrušení rozhodnutí o Hinkley Point

Pět členů představenstva EDF podalo žalobu, žádají zrušení rozhodnutí o Hinkley Point

Pět členů představenstva EDF, kteří hlasovali proti učinění konečného rozhodnutí ohledně odstartování výstavby projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii, žádá soud o zrušení rozhodnutí představenstva. Jako důvod uvádějí různou úroveň informovanosti jednotlivých členů představenstva ohledně odložení rozhodnutí britskou vládou. Uvedl to deník Financial Times.

Výstavbu dvou jaderných bloků projektu Hinkley Point C za 18 miliard liber (574 miliard korun) schválilo představenstvo státem ovládané EDF 28. července, když deset členů představenstva hlasovalo pro a sedm proti. Jeden z členů představenstva rezignoval na protest proti strategii EDF.

Pět členů představenstva, z nichž všichni reprezentují odbory, ve středu uvedlo, že rozhodnutí by mělo být zrušeno. Důvodem je nepředání informace generálním ředitelem EDF Jean-Bernard Lévym členům představenstva o plánu britské vlády znovu přezkoumat projekt, a odložit tak případné zahájení projektu nejdříve na podzim.

Členové podávající žalobu argumentují tím, že se jedná o klíčovou informaci, která mohla ovlivnit rozhodnutí některých členů představenstva.

„Někteří členové představenstva zjistili, že neměli k dispozici stejné množství informací jako generální ředitel a zástupci francouzské vlády,“ uvedly odbory CGT, CFE-CGC a FO ve svém prohlášení. Svaz CFDT prohlášení nepodepsal.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Britská vláda oznámila nutnost přezkoumání projektu krátce po zasedání správní rady.

Advokátní kancelář Alain Levy, která reprezentuje pět zástupců odborů, ve středu uvedla, že podala stížnost u obchodního soudu v Paříži a dodala, že slyšení proběhne 5. září. EDF odmítla událost komentovat.

EDF přiznala, že Jean-Bernard Lévy věděl, že podpisový ceremoniál naplánovaný na následující den po zasedání představenstva v místě realizace projektu byl vládou Velké Británie odsunut. Společnost ovšem trvá na tom, že Lévy nevěděl o rozhodnutí vlády přezkoumat celý projekt.

„EDF a její předseda neměli informace o záměru britské vlády provést dodatečné přezkoumání projektu Hinkley Point,“ uvedla společnost v prohlášení na začátku srpna.

Podle zdrojů blízkých britské a francouzské vládě sdělila britská premiérka Theresa Mayová francouzskému prezidentovi François Hollandeovi o záměru odložit rozhodnutí o několik týdnů týden před zasedáním představenstva EDF.

Tuto informaci údajně potvrdila telefonicky den před zasedáním představenstva. Není zřejmé, jaká část této informace byla sdělena Lévymu a zda francouzská vláda věděla, že zpoždění zahájení projektu bude delší než několik dní.

Komentáře

(1)

energetik

3. září 2016, 12:15

ještě nepoklepali na kámen a už se soudí. Z toho nic dobrého nebude.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.