Domů
Elektrárny v Evropě
Pokles ceny v britské kapacitní aukci opět předčil očekávání, nové zdroje neuspěly
Výstavba paroplynové elektrárny Carrington

Pokles ceny v britské kapacitní aukci opět předčil očekávání, nové zdroje neuspěly

Agentura Reuters přišla s informací o výsledcích kapacitní aukce ve Velké Británii pro zajištění 50,4 GW výkonu na přelom let 2021/2022. Cena vzešlá z této aukce je 8,5 £/kW/rok, což je obdobně jako při minulé aukci značně pod očekáváním analytiků. Nové elektrárny se ani v letošní aukci neprosadily na úkor těch stávajících.

Výsledná cena 8,5 £/kW/rok znamená značný propad oproti minulé aukci, kdy bylo dosaženo ceny 22,5 £/kW/rok. Takto nízké ceny neumožňují uspět v aukci novým, zejména plynovým zdrojům, které jsou přitom považovány za klíčové pro budoucí stabilitu britské elektrizační soustavy.

Podíl již existujících elektráren na výkonu, o který se v letošní aukci soutěžilo, dosáhl necelých 86 %. Mezi zdroje, které v letošní aukci uspěly, patří mj. také dva uhelné bloky bloky elektrárny Drax o výkonu 1,2 GW.

Oproti tomu plánované projekty na výstavbu nových elektráren si z aukčního koláče ukously pouhých 1,5 %.  Podpora výstavby nových zdrojů byl přitom jeden z hlavních argumentů, proč byly aukce v roce 2014 zavedeny.

Výrazně lépe než nové zdroje v aukci dopadly existující i plánovaná přeshraniční vedení. V aukci tak uspěly dvě plánovaná propojení Británie s Francií a jedno s Belgií, celkový výkon těchto vedení bude po jejich dokončení 2,2 GW.

TypVýkon (MW)Podíl
Existující elektrárny4331385,92 %
Existující přeshraniční vedení24034,77 %
Nově vybudovaná přeshraniční vedení21554,27 %
Nově postavené elektrárny7621,51 %

Zdroje, které využívají k výrobě elektřiny zemní plyn, se na vysoutěženém výkonu podílejí téměř z 59 %.  Nejúspěšnějším typem zdroje pak byly stejně jako v minulé aukci paroplynové elektrárny (CCGT), které si připsaly podíl necelých 46 %. Druhým nejúspěšnějším zdrojem zůstávají jaderné s podílem těsně pod 16 %, když v aukci uspěly všechny britské jaderné elektrárny společnosti EDF.

Naopak mezi neúspěšnými účastníky aukce zůstal například plánovaný nový zdroj společnosti Eggborough Power Limited, patřící do holdingu EPH.

Zpráva National Grid s podrobnou analýzou výsledků aukce je k dispozici zde.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.