Domů
Elektrárny v Evropě
ŠKODA JS dokončila modernizaci maďarské jaderné elektrárny Paks

ŠKODA JS dokončila modernizaci maďarské jaderné elektrárny Paks

Plzeňská ŠKODA JS, která v minulosti dodala na jadernou elektrárnu Paks čtyři komplety reaktorů a dlouhodobě se podílí na jejich modernizaci a údržbě, dokončila modernizaci klíčového maďarského zdroje za zhruba jednu miliardu korun. ČTK to řekl Petr Kryl, ředitel divize inženýring a systémy kontroly řízení. Podnik se dále podílí na modernizaci řízení výkonu reaktoru arménské elektrárny Metsamor.

Kompletní výměnu systému kontroly a řízení výkonu bloku a pohonů provedla spolu s českou firmou ZAT na všech čtyřech výrobních blocích.

„Zakázka na klíč je založena na české technologii,“ řekl Kryl.

Podobný kontrakt, ale ve větším rozsahu, provedla Škoda JS v minulých letech na české jaderné elektrárně Dukovany, kde vyměnila bezpečnostní, kontrolní a řídící systémy za více než 12 miliard Kč. V Paksi ještě dokončí poslední úpravy simulátoru pro výcvik obsluhy a sjednocení bloků.

Ilustrační foto

Plzeňské jaderné strojírny inkasovaly za deset let z inženýringu, tedy modernizace jaderných elektráren, přes 20 miliard Kč. České elektrárny tvořily téměř osm miliard, zbývající část exportní zakázky. Moderní systémy kontroly a řízení, které jsou něčím jako nervovou sítí elektrárny, firma rozvíjí od roku 2000. Kromě českých elektráren a Pakse je modernizovala ve slovenských Jaslovských Bohunicích a Mochovcích, v elektrárnách na Ukrajině a v současnosti i v arménské jaderné elektrárně Metsamor, kde se podílí na modernizaci řízení výkonu reaktoru.

„Zařízení už je dodáno na elektrárnu, montáž a zprovoznění předpokládáme ještě letos,“ uvedl Kryl.

Jde také o kontrakt za stovky milionů korun.

Aktuálně největší inženýringovou zakázkou je dostavba Mochovců. Podnik už tam dříve dodal zařízení a teď se výrazně podílí na řízení prací v jaderné části obou dokončovaných bloků. Participuje také na modernizaci dalších jaderných zdrojů.

Ilustrační foto

Jde například o systém bezpečného snížení tlaku v hermetickém prostoru kolem reaktoru na ukrajinských blocích ve spolupráci s francouzským Framatome, modernizuje stroje manipulující s jaderným palivem na ukrajinských blocích a na elektrárně Flamanville ve Francii.

Kvůli nízkým investicím do jaderné oblasti v ČR firma hledá další teritoria.

„Jedna z velkých příležitostí je na nových blocích Rosatomu, které staví ve třech nám relativně blízkých lokalitách – ve Finsku, Paksi a v turecké Akuyu,“ uvedl Kryl.

Firma se připravuje na očekávané tendry dílčích celků. Soutěží o dodávku hlavního systému řízení na finskou elektrárnu Hanhikivi. V konsorciu s Rolls-Royce by byla generálním dodavatelem.

„Rolls-Royce se v konsorciu soustředí na bezpečnostní systémy a my na řídící, speciální a diagnostické systémy,“ uvedl Kryl.

Rozhodnutí o vítězi se očekává v nejbližších dnech.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.