Domů
Elektrárny v Evropě
Slovenská policie provedla razii v dokončované JE Mochovce
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Slovenská policie provedla razii v dokončované JE Mochovce

Bratislava/Plzeň 3. března (zpravodaj ČTK) – Slovenská policie včera provedla razii kvůli podezření z podvodu při dostavbě jaderné elektrárny Mochovce na jihu země. Oznámila to policie, aniž by uvedla detaily. Podle listu Denník N policie vyšetřuje dodávky nekvalitního potrubí, které na stavbu dodala česká firma Škoda JS nebo její subdodavatel. Škoda JS se podle svého mluvčího cítí být poškozena.

„Situaci v Mochovcich nyní vyhodnocujeme, seznamujeme se s důvody zásahu,“ sdělil včera večer ČTK mluvčí Škody JS Jan Stolár.

„Můžeme však uvést, že Škoda JS se cítí být naopak poškozena. Od provedení auditů u svých dodavatelů, které pravděpodobně vedly ke vzniku konkrétních podezření na neshody v dokumentaci, intenzivně a transparentně prověřuje rozsah a dopady zjištěných neshod, a to ve spolupráci s objednatelem, společností Slovenské elektrárne,“ uvedl mluvčí ve vyjádření pro ČTK s tím, že firma poskytuje vyšetřovatelům plnou součinnost.

Dodávky pro slovenskou atomovou elektrárnu Mochovce, kde se dostavují dva jaderné bloky, patří podle starších informací k hlavním zakázkám pro firmu Škoda JS.

Slovenská policie pouze uvedla, že k razii za účasti stovky policistů v areálu elektrárny Mochovce přistoupila při vyšetřování podvodu, který přímo souvisí s dokončením třetího a čtvrtého bloku.

Ilustrační foto

V elektrárně slovenští kriminalisté zasahovali už v minulosti, v jednom případě šlo podle dřívějších informací médií o podezření z výrazného předražení dodávaných služeb.

Dokončení rozestavěných bloků elektrárny Mochovce, kde jsou už v provozu jiné dva bloky, se oproti plánům opožďuje a rozpočet projektu se postupně zdvojnásobil na zhruba 5,7 miliardy eur (140 miliardy korun). Do třetího bloku, který již prošel testy, by mělo být zavezeno jaderné palivo ještě letos. Proti spuštění dalších bloků ve slovenské elektrárně vystupují rakouské ekologické organizace, podle kterých elektrárna vykazuje nedostatky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
PE
4. březen 2020, 10:22

...a sousede z Rakouska se tam nechystaji,nebo uz je to daleko...

Milan Vaněček
4. březen 2020, 11:53

Podvody se svary na potrubí a dokumentaci - nebylo u nás před pár léty něco podobného???

Je to nějaký častý výskyt na území bývalého Československa.

JS
4. březen 2020, 13:34

I tehdy padla žaloba (ze strany ČEZ) na Škoda JS - možná je potřeba hledat společného jmenovatele tam.

Milan Vaněček
4. březen 2020, 14:33

Není Škoda JS (v ruském vlastnictví) vlajkovou lodí našeho jaderného průmyslu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se