Španělský parlament představil návrh zákona regulující uzavírání velkých elektráren

DomůElektrárny v EvropěŠpanělský parlament představil návrh zákona regulující uzavírání velkých elektráren

Pokud projde návrh parlamentu, pak bude konečně jasno, jak se v Španělsku bude postupovat při uzavírání nejen jaderných elektráren. Návrh stanovuje, aby se k případnému zavření elektráren s výkonem nad 50 MW musely vyjádřit tři instituce – úřad ochrany životního prostředí, úřad pro ochranu hospodářské soutěže a institut pro energetické úspory.

Nový zákon je důležitý, protože momentálně není jasné, jak postupovat v případě, že provozovatel chce uzavřít jadernou elektrárnu. Ve Španělsku je v provozu 5 jaderných zařízení. Ovšem nejstarší zařízení, které je v současnosti již mimo provoz, elektrárna Santa María de Garoňa, stále provázejí administrativní problémy.

Elektrárně vypršelo povolení k provozu v roce 2013 po více než 40 letech činnosti a její provozovatel se rozhodl jí dočasně uzavřít již ke konci roku 2012. Tento krok se ovšem nelíbil regulátorovi a za předčasné vyřazení a tím způsobené omezení sítě udělil pokutu ve výši 18,4 mil. EUR. Vloni dokonce španělský regulátor stanovil podmínky, za jakých bych se provoz v elektrárně mohl obnovit, ovšem provozovatel nemá zájem elektrárnu opět otevřít, protože by její provoz byl neekonomický.

Oficiálně je tedy cílem nového zákona, aby bylo zajištěno uzavření elektráren v souladu s energetickým plánováním a zaručením bezpečnosti dodávek elektřiny a také s ohledem na životní prostředí a konečnou cenu energie. Nyní tedy vzniká návrh, který říká, aby elektrárny s instalovaným výkonem nad 50 MW musely v případě žádosti o vyřazení z provozu žádat tři instituce o schválení. Na získání kladných stanovisek pak bude mít provozovatel 3 měsíce.

Vyjádření úřadu pro ochranu hospodářské soutěže má zjistit dopady vyřazení elektrárny na cenu a na konkurenceschopnost na trhu s elektřinou. Úřad pro ochranu životního prostředí dodá vyjádření o dopadu na produkci skleníkových plynů a poslední vyjádření institutu pro energetické úspory a diverzifikaci se má týkat naplňování energetických cílů v oblasti OZE a energetické účinnosti. Podle návrhu zákona bude stačit, aby se jedna ze tří institucí postavila negativně k uzavření, a žádost o uzavření bude odmítnuta.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor