Domů
Společnosti ve světě
Společnost Vattenfall rozhodla o předčasném odstavení Ringhalských bloků

Společnost Vattenfall rozhodla o předčasném odstavení Ringhalských bloků

Klesající zisky a rostoucí náklady donutily švédskou společnost Vattenfall k rozhodnutí uzavřít první dva bloky jaderné elektrárny Ringhals dříve než bylo původně plánováno. Nové rozhodnutí počítá s odstavením elektrárny mezi roky 2018 a 2020 namísto plánovaného odstavení kolem roku 2025.

Vattenfall, který vlastní 70,4 % podíl v elektrárně Ringhals dne 28. 4. 2015 informoval spolumajitele elektrárny E.ON, držitele zbývajících 29,6 % akcií, o svém záměru uzavřít zmíněné dva bloky. Společnost uvedla, že konečné rozhodnutí vyžaduje souhlas představenstva elektrárny Ringhals a E.ONu.

Ředitel obchodní divize Vattenfallu Torbjörn Wahlborg řekl: „Bohužel vidíme, že tržní podmínky, kvůli kterým neustále klesá cena elektřiny, potrvají léta. Ve stejné době čelíme zvyšujícím se nákladům na provoz.“

Zvýšená daň pro jadernou energetiku

S odkazem na nově zavedenou 17% daň pro provozovatele jaderných elektráren, komentovala generální ředitelka World nuclear association, „Švédsko je dlouhodobě světovým vzorem jako provozovatel spolehlivých a čistých jaderných zdrojů. Nyní tato země zavádí proti jádru bezdůvodné likvidační kroky zvyšováním „kapacitní daně“. Ty jsou bohužel motivovány pouze politickým odporem k jaderné energetice. Tato daň představuje dvojnásobek platu všech zaměstnanců jaderné elektrárny. Což je mnohem více než výnosy, které z provozu můžeme mít a proto Vattenfall rozhodl o uzavření dvou bloků elektrárny Ringhals o 5 let dříve než bylo v plánu.

Vattenfall sdělil, že účetní hodnota Ringhalských bloků 1 a 2 v konsolidované rozvaze skupiny ke konci března činila 15,1 miliardy SEK (18 miliard dolarů). Přesný finanční dopad předčasného uzavření uvedených bloků 1 a 2 je momentálně předmětem šetření.

„Rozhodnutí společnosti Vattenfall je důsledkem vývoje na trhu. Je sice smutné uzavřít dobře fungující elektrárnu, ale někdy je to prostě nevyhnutelné.“
Torbjörn Wahlborg, Vattenfall

Podle společnosti Vattenfall zajišťuje elektrárna Ringhals asi 20 % celkové spotřeby elektřiny ve Švédsku. Všechny čtyři reaktorové bloky vyrobí ročně přibližně 28 TWh.

Ringhalský blok č. 1 disponuje varným reaktorem (BWR) s instalovaným výkonem 878 MWe, který je v provozu od roku 1976 a měl být uzavřen v roce 2026, zatímco blok č. 2 je tlakovodní reaktor (PWR) s instalovaným výkonem
807 MWe, který byl spuštěn roku 1975, a jeho odstavení bylo plánováno na rok 2025. Ringhals 3 a 4 jsou větší tlakovodní reaktory spuštěné na počátku roku 1980.

Společnost uvedla, že bloky Ringhals 3 a 4, a její tří další reaktory (Forsmark 1, 2 a 3), plánuje i nadále provozovat po dobu minimálně 60 let, tedy nejméně do roku 2040.

Jaderná elektrárna Ringhals – Vattenfall. Zdroj: Vattenfalll

Tvrdé podmínky na trhu

Oznámení přišlo v souvislosti se zveřejněním finančních výsledků za první čtvrtletí roku 2015. Zatímco čisté tržby v období leden-březen činily 45,4 mld. SEK (5,3 miliardy dolarů) v porovnání s 45,9 miliardami SEK (5,4 miliardy dolarů) v prvním čtvrtletí roku 2014, provozní zisk se snížil z 11,8 miliard SEK (1,4 miliardy dolarů) na 8,4 miliardy SEK (1 miliarda dolarů). Zisky po zdanění za první čtvrtletí letošního roku činily pouze 5 miliard SEK (584 miliónů dolarů), v porovnání 8,2 miliardami SEK (958 miliónů dolarů), v předchozím roce.

Generální ředitel společnosti Vattenfall, Magnus Hall řekl, „V průběhu prvního čtvrtletí poptávka po elektřině zůstala nízká, a tak ceny elektřiny pokračují v poklesu. Finanční ochranu, kterou máme ve formě nasmlouvaných kontraktů s vyšší cenovou hladinou, postupně ztrácíme. Tato skutečnost současně znamená nízké velkoobchodní ceny, které mají stále větší vliv na hospodaření společnosti Vattenfall.“

Dodal, „Musíme pokračovat ve snižování provozních nákladů a snížit také počet zaměstnanců. Půjde přibližně o 1000 zaměstnanců, kteří pro firmu pracují na plný úvazek.“

V prosinci loňského roku, švédská vláda podpořila doporučení jaderného regulátora k téměř zdvojnásobení poplatků do fondu jaderného odpadu v zemi v období 2015 – 2017. To vedlo ke zvýšení daně z 2.2 ore (cca 0,06 Kč) za kWh jaderné elektřiny vyrobené v roce 2014 na 3,8 ore (cca 0,11 Kč) za kWh.

Zdroj úvodní fotografie: Vattenfall

Štítky:

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.