Domů
Elektrárny v Evropě
ÚJV Řež pomůže s výstavbou finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1

ÚJV Řež pomůže s výstavbou finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1

ÚJV Řež nabídne finské společnosti Fennovoima inženýrskou, technickou a expertní podporu při výstavbě jaderné elektrárny Hanhikivi 1, ve které se bude o výrobu elektřiny starat tlakovodní reaktor VVER s výkonem 1 200 MWe.

„Uzavřená spolupráce s firmou Fennovoima je důležitá i z pohledu současného rozvoje jaderné energetiky v Evropě. Finsko je významná členská země EU a její zájem rozvíjet právě tento segment energetiky považujeme za strategický a svým způsobem i doporučující pro další země regionu,“ komentoval vzájemnou spolupráci předseda představenstva ÚJV Řež Karel Křížek.

Podpisu návrhu Rámcové smlouvy mezi společností Fennovoima a ÚJV Řež, jenž byla finskou stranou ratifikována koncem června, předcházela důkladná jednání přímo na jednotlivých odborných pracovištích v Řeži. Dle tiskové zprávy ÚJV Řež ocenil zástupce finské společnosti Jaakko Pullinenem (Engineering Director) přístup a znalosti expertů, kteří připravili podklady pro jednání a seznámili jej s kompetencemi ÚJV Řež.

Elektrárna má být uvedena do provozu v roce 2024

Společnost Fennovoima představuje konsorcium 60 průmyslových, obchodnách a energetických podniků z celého Finska, země, kde jaderné elektrárny pokrývají téměř třetinu spotřeby elektřiny. Na projektu se podílí také společnost RAOS Project, což je dceřinná společnost ruského jaderného giganta Rusatom Overseas.

Jaderná elektrárna bude vybudována na západním pobřeží Finska v Pyhäjoki a její plánované uvedení do provozu je v roce 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se