Domů
Elektřina
Americké jaderné elektrárny by mohly být provozovány 80 let

Americké jaderné elektrárny by mohly být provozovány 80 let

Americká Jaderná regulační komise (NRC) připravuje nový návrh, který by umožnil prodloužit možnou dobu provozu amerických jaderných elektráren až na 80 let. Současné regulační mechanismy umožňují elektrárny provozovat po dobu maximálně 60 let.

Jaderné elektrárny v USA získávají při svém uvádění do provozu počáteční provozní licenci pro období 40 let. Současné regulační nástroje umožňují Jaderné regulační komisi prodloužit provozovateli tuto licenci o dalších 20 let za předpokladu, že je další provoz reaktoru bezpečný.

V současné době je ve Spojených státech provozováno 99 jaderných bloků s průměrným stářím 34 let. S celkovým instalovaným výkonem téměř 99 GWe jsou Spojené státy největším producentem elektřiny z jaderných zdrojů na světě. V loňském roce tyto zdroje pokryly takřka pětinu tamní poptávky po elektrické energii.

Na spuštění nového bloku se čeká již téměř 20 let

Ačkoliv jsou Spojené státy stále jadernou velmocí, poslední tamní jaderný blok byl uveden do provozu v elektrárně Watts Bar v květnu roku 1996, tedy téměř před 20 lety. Další spuštění nového bloku, který již obdržel provozní licenci, by se po takto dlouhé pauze mělo uskutečnit v průběhu roku 2016.

Komise se nyní připravuje na příjem žádostí o prodloužení licencí k provozu i po vypršení licencí stávajících. První žádost komise očekává v roce 2019 od provozovatele jaderné elektrárny Surry, jež dodává elektrickou energii již od konce roku 1972.

Nový návrh dokumentů, jenž vychází ze současných podmínek pro prodloužení počáteční licence, popisuje programy zvládání stárnutí zdrojů, které jsou pro komisi akceptovatelné i pro provoz jaderných elektráren po dobu až 80 let.

Dalším krokem bude veřejný konzultační proces, který by se měl uskutečnit v průběhu ledna a února následujícího roku.

Zdroj úvodní fotografie: llee_wu

Komentáře(1)
Jan Veselý
22. prosinec 2015, 15:30

Zatím to v USA vypadá tak, že na výrobě elektřiny z jaderných elektráren často nemají zájem ani jejich majitelé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.