Čína plánuje do konce roku zastropovat instalovaný výkon v uhelných elektrárnách i počet dolů

DomůElektrárny ve světěČína plánuje do konce roku zastropovat instalovaný výkon v uhelných elektrárnách i počet dolů

Čína plánuje do konce letošního roku zastropovat instalovaný výkon uhelných elektráren a počet uhelných dolů. Prostor má dostat obnovitelná energie. Výraznější rozvoj OZE však omezuje nedostatečně rozvinutá přenosová soustava.

Dle zpravodajského portálu Reuters má Čína v plánu zastropovat instalovaný výkon uhelných elektráren na 1100 GW a počet uhelných dolů na 5000. Cílem je eliminovat přebytek výkonu a podpořit spotřebu obnovitelné energie.

V Číně bylo ke konci loňského roku evidováno 1040 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren a 5268 uhelných dolů.

„Čína vyřadí staré a již nevyhovující uhelné zdroje a schválí výstavbu nových uhelných zdrojů přiměřeně, dle potřeb,“ uvedla Čínská národní komise pro rozvoj a reformy.

V souvislosti s Čínou panují obavy o dodržení jejích klimatických závazků, protože v rámci podpoření ekonomiky po následcích koronaviru se země obrací k těžkému průmyslu a projektům s velkou emisní stopou.

Země se prezentuje snahou podporovat rozvoj OZE ovšem neopomíjí dodat, že pouze v případech, kde je možné dodatečný výkon připojit do sítě.

Ta má v Číně mnohdy problémy absorbovat již stávající obnovitelné zdroje a dochází k tomu, že jejich potenciál není z důvodů nedostatečné přenosové kapacity zcela využit. Dle oficiálních dat národní energetické agentury (NEA) se vloni jednalo o 4 % elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách a 2 % elektřiny z fotovoltaických elektráren.

Země plánuje mít do konce roku po 240 GW instalovaného výkonu v solárních a větrných zdrojích a dalších 340 GW instalovaného výkonu ve vodních elektrárnách.