V Číně začaly horké testy reaktoru Tianwan 6

DomůElektrárny ve světěV Číně začaly horké testy reaktoru Tianwan 6

Zkoušky, které simulují teploty a tlaky, kterým jsou systémy reaktoru vystaveny za nominálního provozu, byly zahájeny na šestém bloku jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Ťiang-su. Reaktor typu ACPR-1000 má být uveden do komerčního provozu do konce roku 2021.

Společnost China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC) oznámila, že horké funkční testy šestého bloku JE Tianwan byly zahájeny 28. listopadu. CNECC je dceřinou společností China National Nuclear Corporation (CNNC). Podle vyjádření společnosti jsou uvedené testy „generální zkouškou“ před zavezením jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru a jeho následným spuštěním.

Studené a horké testy před zavezením bloku palivem

Horké testy zahrnují postupné zvyšování teploty v primárním okruhu a provedení komplexních zkoušek k ověření správné funkce chladicího okruhu a bezpečnostních systémů. Tyto testy prováděné před zavezením reaktoru palivem simulují provozní podmínky bloku a ověřují, že blok, včetně jeho vybavení a instalovaných systémů, splňují konstrukční požadavky.

Zavážení paliva na 5. bloku jaderné elektrárny Tianwan
Zavážení paliva na 5. bloku jaderné elektrárny Tianwan Zdroj: CNNC

Studené funkční testy jsou prováděny pro potvrzení funkce komponent a důležitých bezpečnostních systémů. Testy, které mají prověřit správnou instalaci, připravenost systémů k provozu ve studeném stavu a hlavně těsnost primárního okruhu, byly na reaktorovém bloku dokončeny 4. října.

Další bloky od Rosatomu

Pátý a šestý blok JE Tianwan, součást třetí fáze dostavby JE Tianwan, disponují reaktory ACPR-1000. První betonáž pátého bloku proběhla 27. prosince 2015 a následně betonáž šestého bloku, 7. září 2016. Pátý blok elektrárny vstoupil do komerčního provozu v září tohoto roku s plánem spuštění šestého bloku do konce příštího roku.

Podpis smlouvy o dodávkách paliva od společnosti TVEL pro budoucí bloky Tianwan 7, 8; Zdroj: Rosatom

První čtyři bloky JE Tianwan, které byly postupně uvedeny do provozu v období mezi červnem 2007 a prosincem 2018, jsou designu Gidropress VVER 1000/428, dodané Ruskem. Zatím poslední plánovaná fáze dostavby JE Tianwan, výstavba bloků č. 6 a 7 má být podle mezivládní dohody z března 2020 realizována pomocí reaktorových bloků VVER 1200 dodaných Ruskem.

Největší jaderná elektrárna na světě

Pokud budou všechny plánované bloky uvedeny do provozu, půjde o největší jadernou elektrárnu na světě s instalovaným výkonem 8100 MWe.

První čtyři bloky jaderné elektrárny Tianwan
První čtyři bloky jaderné elektrárny Tianwan Zdroj: Rosatom

Jaderná elektrárna Tianwan je vlastněná a provozovaná společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společně vlastněna společnostmi SNNS (50%), China Power Investment Corporation (30%) a Jiangsu Guoxin Group (20%).

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují