V Číně začaly horké testy reaktoru Tianwan 6
Zkoušky, které simulují teploty a tlaky, kterým jsou systémy reaktoru vystaveny za nominálního provozu, byly zahájeny na šestém bloku jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Ťiang-su. Reaktor typu ACPR-1000 má být uveden do komerčního provozu do konce roku 2021.
Společnost China Nuclear Engineering and Construction Corporation (CNECC) oznámila, že horké funkční testy šestého bloku JE Tianwan byly zahájeny 28. listopadu. CNECC je dceřinou společností China National Nuclear Corporation (CNNC). Podle vyjádření společnosti jsou uvedené testy „generální zkouškou“ před zavezením jaderného paliva do aktivní zóny reaktoru a jeho následným spuštěním.
Studené a horké testy před zavezením bloku palivem
Horké testy zahrnují postupné zvyšování teploty v primárním okruhu a provedení komplexních zkoušek k ověření správné funkce chladicího okruhu a bezpečnostních systémů. Tyto testy prováděné před zavezením reaktoru palivem simulují provozní podmínky bloku a ověřují, že blok, včetně jeho vybavení a instalovaných systémů, splňují konstrukční požadavky.
Studené funkční testy jsou prováděny pro potvrzení funkce komponent a důležitých bezpečnostních systémů. Testy, které mají prověřit správnou instalaci, připravenost systémů k provozu ve studeném stavu a hlavně těsnost primárního okruhu, byly na reaktorovém bloku dokončeny 4. října.
Další bloky od Rosatomu
Pátý a šestý blok JE Tianwan, součást třetí fáze dostavby JE Tianwan, disponují reaktory ACPR-1000. První betonáž pátého bloku proběhla 27. prosince 2015 a následně betonáž šestého bloku, 7. září 2016. Pátý blok elektrárny vstoupil do komerčního provozu v září tohoto roku s plánem spuštění šestého bloku do konce příštího roku.
První čtyři bloky JE Tianwan, které byly postupně uvedeny do provozu v období mezi červnem 2007 a prosincem 2018, jsou designu Gidropress VVER 1000/428, dodané Ruskem. Zatím poslední plánovaná fáze dostavby JE Tianwan, výstavba bloků č. 6 a 7 má být podle mezivládní dohody z března 2020 realizována pomocí reaktorových bloků VVER 1200 dodaných Ruskem.
Největší jaderná elektrárna na světě
Pokud budou všechny plánované bloky uvedeny do provozu, půjde o největší jadernou elektrárnu na světě s instalovaným výkonem 8100 MWe.
Jaderná elektrárna Tianwan je vlastněná a provozovaná společností Jiangsu Nuclear Power Corporation, která je společně vlastněna společnostmi SNNS (50%), China Power Investment Corporation (30%) a Jiangsu Guoxin Group (20%).
Mohlo by vás zajímat:
To se jim to buduje, když nemají zelené.
8100 MWe na tak malé ploše. Větrníky potřebují na 660 MWe 100 obřích vrtulí naskládaných na zohyzděné ploše cca 140 km čtverečních - tj. např. obdélník o rozměrech 48km x 3km. A to ještě bůhví za jakých větrných podmínek je ten výkon 660 MWe...
Jó estéti, krasoduši a jiné přecitlivělé povahy, těm je určitě v Číně hej. Konec sarkasmu.
Asi jako všude jinde na světě. Hezká krajina je obdivována všemi obyvateli na téhle planetě a v Číně je toho k obdivování taky dost - je to velká krajina, takže je to pochopitelné.
Tolik že si staví umělé vodopády v podobě draka a na památky a přírodní krásy staví jezdící schody.
Velká krajina, tohle zdaleka všude nemají.
Stavba šestého bloku opět jen za 5 let /2016-21/. To je velmi dobrý čas ! Celkový hrubý výkon 8,1 GW bude dodávat kolem 50 TWh ročně. Uvidíme , za jak dlouho se v čínských podmínkách postaví ruský VVER-1200 , když v Bělorusku to bylo za 7 let. Každopádně, dobře odvedená práce v Číně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se