Domů
Elektrárny ve světě
Emise skleníkových plynů v Austrálii dále rostou

Emise skleníkových plynů v Austrálii dále rostou

Australské emise skleníkových plynů v posledním fiskálním roce dosáhly nejvyšších hodnot od roku 2011. Nárůst je o to překvapivější, že ve stejném období byl odpojen z provozu jeden z největších tamních znečišťovatelů, hnědouhelná elektrárna Hazelwood.

V březnu letošního roku došlo ke konečnému odstavení australské hnědouhelné elektrárny Hazelwood. Jejích 8 bloků, každý o instalovaném výkonu 200 MW, dodávalo do australské elektrizační sítě elektřinu od roku 1964/1971.

Elektrárna se ve světových médiích proslavila hlavně tím, že byla v roce 2005 Světovým fondem na ochranu přírody označena za nejméně účinnou elektrárnu v zemích OECD z hlediska emise CO2; emise dosahovaly 1,56 tun CO2 na vyrobenou megawatthodinu elektrické energie. Každoročně se tak podílela 3 % na australských emisích skleníkových plynů.

Právě to bylo jedním z hlavních důvodů jejího konečného odstavení. Náklady na vyřazení elektrárny z provozu a rekultivaci přilehlého dolu jsou odhadovány na 743 miliónů dolarů.

Díky odstavení hnědouhelné elektrárny Hazelwood došlo k nejvyššímu mezikvartálnímu poklesu emisí skleníkových plynů v australském energetickém sektoru. Dle dat deníku the Guardian z 48,8 Mt CO2 ve třetím kvartálu fiskálního roku 2017 (leden–březen) na 44,52 Mt za období duben–červen, tedy o necelých 9 %.

Emise skleníkových plynů v téměř všech ostatních sektorech australské ekonomiky však ve stejném období rostly. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán v malých decentrálních zdrojích tepla a elektřiny. Rostly tedy i celkové emise této země. V posledním kvartálu (duben–červen), tak došlo k meziročnímu nárůstu o 3 Mt.

Emise skleníkových plynů za fiskální rok 2017 (končící v červnu 2017) byly tak nejvyšší od roku 2011.

Vyvstává tak otázka, zda bude Austrálie schopna dostát svým cílům na snížení uhlíkové stopy, přijatých v návaznosti na Pařížskou klimatickou dohodu. Již nyní dlouhodobě zaostává za stanovenými hodnotami, jen v posledním čtvrtletí byla zvolená hranice emisí CO2 překročena o 5,53 Mt.

Zdroj úvodní fotografie: Mriya

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.