Domů
Elektřina
Největší systém zachytávání CO2 ze spalin uhelné elektrárny byl uveden do provozu

Největší systém zachytávání CO2 ze spalin uhelné elektrárny byl uveden do provozu

Společnosti NRG Energy, Inc. a JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation dokončily projekt Petra Nova, který je podle NRG Energy největším systémem zachytávání CO2 ze spalin uhelné elektrárny na světě. Systém, jehož investiční náklady dosáhly zhruba jedné miliardy amerických dolarů, je navržený pro zachycení asi 1,5 milionu tun CO2 ročně.

Systém zachytávání CO2 ze spalin u americké uhelné elektrárny WA Parish byl tento týden uveden do provozu. Projekt, jehož výstavba začala v roce 2014, byl realizován za pomoci amerického ministerstva energetiky (Department od Energy), které poskytlo projektu grant ve výši 190 mil. USD.

Podle NRG Energy bude Petra Nova zachytávat CO2 ze spalin produkovaných uhelnou elektrárnou WA Parish s přibližně 90% účinností. Oxid uhličitý bude následně dopravován 130 km dlouhým potrubím do nedalekého ropného pole West Ranch, kde bude využit pro zvýšení výtěžnosti zbytkové ropy (Enhanced oil recovery).

„Dokončení projektu Petra Nova je důležitým milníkem v naší cestě k zajištění spolehlivé, cenově dostupné a stále čistější energie z fosilních paliv,“ řekl president a CEO NRG Energy Mauricio Gutierrez.

Výstavba systému zachytávání CO2 Petra Nova (zdroj: energy.gov)

Systém Petra Nova zachytil první oxid uhličitý během testovacího provozu 19. září 2016. Poslední testování zařízení proběhlo 29. prosince 2016. Během tohoto testu systém splnil všechny parametry a zachytil více než 90 % CO2 ze spalin. NRG Energy uvedlo, že při této úrovni provozu dokáže Petra Nova zachytit denně více než 5 000 tun oxidu uhličitého.

Hilcorp Energy Company, provozovatel ropného pole West Ranch, bude zachycený oxid uhličitý využívat ke zvýšení těžby ropy. Aktuálně se produkce ropy z West Ranch pohybuje kolem 300 barelů za den. Díky využití zachyceného CO2 by se podle NRG Energy měla produkce během následujících let zvýšit až na 15 000 barelů za den.

Úvodní fotografie: Projekt Petra Nova CCS (Zdroj: www.nrg.com)

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
14. srpen 2022, 13:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se