Fotovoltaika v posledních měsících přebírá vedoucí pozici větrných zdrojů
Rozvíjející se ekonomiky jsou hlavním motorem pro rozvoj solární energetiky. Vítr z celosvětového hlediska začíná cenově i výkonově za fotovoltaikou zaostávat.
V roce 2016 došlo ke globální transformaci na poli obnovitelných zdrojů. Solární zdroje se poprvé v historii staly nejlevnějšími nově budovanými zdroji elektřiny. V jednotlivých případech již solární elektřina prvenství získala jako například projekt s cenou 64 $/MWh (1649 Kč/MWh) v lednu 2016 v Indii nebo srpnová chilská aukce s výslednou cenou 29,1 $/MWh (750 Kč/MWh).
Nyní však dochází k tomu, že nedotované fotovoltaické elektrárny začínají ve velkém měřítku cenově porážet velké uhelné a plynové zdroje. Dle aktuálních dat Bloomberg New Energy Finance (BNEF) jsou již nyní fotovoltaické elektrárny v rozvíjejících se ekonomikách budovány s nižšími náklady než zdroje větrné.
Následující graf ukazuje průměrné náklady na výstavbu nové větrné a solární elektrárny v 58 rozvíjejících se ekonomikách, mezi nimiž je i Čína, Indie nebo Brazílie. To, že se solární elektrárny dostanou nákladově pod větrné, se očekávalo, ovšem nikdo netušil, že k tomu dojde tak rychle. Vítr zůstává nejlevnější alternativou v mnoha zemích OECD jako například v USA, při porovnávání je samozřejmě nutné respektovat i geografické podmínky jednotlivých lokalit.
Solární zdroje na výsluní obnovitelné energetiky
Poprvé v historii se schyluje k tomu, že množství nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách překoná větrné instalace. Projekce BNEF odhadují, že letos by mělo být globálně nainstalováno 70 GW v solárních elektrárnách oproti 59 GW ve větrných elektrárnách.
„Investice do solárních zdrojů byly ještě před sedmi lety v podstatě na nule a dnes jsou solární elektrárny nejvíce instalovaným obnovitelným zdrojem ve světovém měřítku. Velkou zásluhu na rozvoji fotovoltaiky má samozřejmě Čína, jak z pohledu vlastních instalací, tak i financování solárních projektů v zahraničí,“ prohlásil Michael Liebreich, ředitel BNEF.
Celkový přesun k obnovitelným zdrojům energie je nákladnější ve vyspělých zemích, kde spotřeba elektřiny stagnuje nebo klesá a obnovitelné zdroje musí soutěžit s miliardovými investicemi do klasických velkých zdrojů. V zemích, kde navyšují instalovaný výkon tak rychle, jak je to jen možné, jsou již nyní nákladově nejvýhodnější obnovitelné zdroje.
Mohlo by vás zajímat:
Kdyby jste četli co Vám říkám tak by jste se to dozvěděli už dříve. Fotovoltaika to je revoluce, podobně jako počítače.
Je to přesně tak jak to kdysi popsal Mahátma Gándhí:
First they ignore you, (2025)
Já jsem si k tomu kdysi přiřadil roky (pro ČR a teď to tady kopíruji). Vidím, že FV ve světě předběhla mé očekávání, ale ČR se "úspěšně brání".
Citát zkopírovaný z Powerpointu mi nějak zmizel, tak ho opakuji:
First they ignore you (před rokem 2000)
Then they laught at you (2001-8)
Then they fight you (2009-další roky)
Then you win (po r. 2025)
No dobrý odhad.
Ale stejně furt nechápu, proč jsme museli my upracovaná chudoba v Česku povinně investovat hodně přez 500 miliard Kč převážně do nastartování výroby solárních panelů v Číně, aby za desetiletí měli nakonec černoušci v Africe levnou elektřinu na televize, mobily a klimatizace.
Protože tady v té době vrcholila kleptokracie. Byli jsme okradeni partičkou všehoschopných pod vedením Rittiga s Janouškem.
No jo, ale ten graf ukazuje instalované výkony nebo ne?
Zajímat by nás přeci mělo množství vyrobené elektřiny.
Pane Thomsn, ten graf ukazuje, že v zemích s nedostatkem energie a energetických kapacit (to jsou rozvíjející se země mimo OECD) se investuje především do slunce a větru a že tyto elektrárny mají nejnižší investiční náklady (Capex). Naproti tomu v zemích OECD je většinou přebytek kapacit, dostatek elektřiny a investuje se pro nahrazení špinavých technologií (uhlí) či rizikových technologií zanechávajících špinavý odpad (jádro) technologiemi čistými.
Ještě poznámka pro ostatní: zamyslete se nad slovy Gándhího, to je muž který porazil Britské imperium.
Cena instalovaného výkonu FV panelů poklesla , jenže cena el. energie z nich je o využití instalovaného výkonu a ten je jiný v poušti a ve státech severu. Celosvětově se cena el. energie z FV panelů nedostane na dnešní cenu z větru ani v roce 2030. U nás je například jen cena regulace FV el. vyšší než celková cena el. energie z jádra - to jen pro pochopení
Pane Josef, naprostý souhlas s Vaší prvou větou. Ano, záleží na tom kde ty nainstalované GW uplatníte. Tento článek byl o tom, že, cituji ...V zemích, kde navyšují instalovaný výkon tak rychle, jak je to jen možné, jsou již nyní nákladově nejvýhodnější obnovitelné zdroje.
a dodávám: Tyto země jsou především značně na jih od nás, tam žije většina světové populace, té populace, která má na rozdíl od nás nedostatek elektrické energie. Takže celosvětový trend běží správným směrem.
Celosvětově se dívejte jen na (klesající) cenu FV panelů a instalované GW, ale přínos záleží též na místním klimatu a potřebách. Přírodě (klimatu) neporučíme
Celosvětová cena el. energie nedává smysl, je velmi rozdílná (na rozdíl od celosvětové ceny ropy, ta je rozdílná jen kvůli rozdílnému zdanění).
K diskusi o ČR: pro nás je typická silná kleptokracie a lobysmus uhlí a jádra.
Kdyby to nebylo, tak jsme mohli využít Německé Energiewende která snížila cenu silové elektřiny na 1/3. My jsme nemuseli stavět žádnou superdrahou FV na polích v letech 2009-10. A ty 2 nebo 4 GW fotovoltaiky mohly být vybudovány na střechách budov, bez dotací nebo zpočátku s dotacemi cca 1 Kč na kW místo 12,50 Kč. Ale kleptokracie zvítězila a vítězí i nadále.
A jaká je cena regulace (zálohování) FV u nás? Museli jsme kvůli 2 GW fotovoltaiky (na ní mi jen vadí že je šíleně drahá a na polích) postavit nějakou novou regulaci či zálohy? Přiznejte že nemuseli, to jsme museli jen dříve dělat kvůli jaderným elektrárnám (viz třeba přečerpávačka u Dukovan).
Myslím že by brzy k nějakému světovějšímu trhu s elektřinou mohlo dojít, pokud se rozjedou a budou cenově výhodně průtočné baterie, bude se dát buď uvažovat o velkých zásobnících elektrolytu, nebo, podle ceny, i přepravě na větší vzdálenosti. Ale to záleží na energetické hustotě.
Přišlo mi, že graf ukazuje náklady na výstavbu za jednotku výkonu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se