Jihovýchodní Asii čeká nástup fotovoltaických elektráren

DomůElektrárny ve světěJihovýchodní Asii čeká nástup fotovoltaických elektráren

Jihovýchodní Asie se dostává do hledáčku investorů, kteří se zaměřují na výstavbu fotovoltaických elektráren. Silný ekonomický růst v této oblasti spolu s poměrně vysokou cenou elektřiny v kombinaci s nedostatkem výkonu klasických zdrojů i málo rozvinutá infrastruktura v odlehlejších oblastech jihovýchodní Asie předurčují tento region k tomu, aby se zde mohly rozvíjet obnovitelné zdroje energie. Ideální předpoklady pro významný vzestup fotovoltaiky umocňuje podpora vlád zemí jihovýchodní Asie i dostatečné množství slunečního svitu.

Populace jihovýchodní Asie přesahuje 600 milionů lidí, roční tempo růst spotřeby elektřiny je 6 %, na což většina zemí nedokáže adekvátně reagovat výstavbou nových zdrojů.

Podle dat ze systému Solargis dosahuje úroveň globálního horizontální záření v Thajsku hodnot 1600 – 2000 kWh/m2, zatímco v Německu se tato hodnota pohybuje v rozmezí 1000 – 1200 kWh/m2.

Dle jednoho z velkých asijských investorů do obnovitelných zdrojů energie společnosti Equis dávají investice do solární energetiky smysl nejen z enviromentálního hlediska, ale také díky padajícím cenám fotovoltaických panelů i z toho ekonomického.

Odhad singapurského výrobce panelů společnosti REC je, že se mezi roky 2017 a 2020 v tomto regionu ročně nainstaluje 5 GW ve fotovoltaických elektrárnách navzdory tomu, že ještě koncem roku 2016 činil celkový instalovaný výkon v regionu pouze 3 GW. Společnost REC ilustruje pokles cen panelů na tom, že je dnes již fotovoltaický panel levnější než stejně velké okno.

Investice zajímavá i pro evropské investory

Mezi potenciálními investory do fotovoltaiky v jihovýchodní Asii jsou také evropské investiční fondy. Zvýšený zájem o tento region potvrzuje například Armin Sandhoevel, vedoucí infrastrukturních investic společnosti Allianz Global Investor, která spravuje investice do obnovitelných zdrojů v hodnotě 1,76 miliardy euro. V Asii je dle Sandhoevela možné dosáhnout výnosnost investice i více než 10 %, což je za současné situace na trhu v Evropě dosažitelné velmi těžko. Vnitřní výnosové procento investic se může pohybovat okolo 12 %.

Země v regionu mají také velmi ambiciózní cíle, pokud jde o obnovitelné zdroje. Thajsko a Malajsie chtějí mít podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny 18 %, Filipíny dokonce 35 %, a to navzdory současnému zanedbatelnému podílu OZE na výrobě.

Investoři si však také uvědomují specifika a rizika daného regionu. Kurzové riziko, možné problémy se získáním pozemků pro realizaci projektů a nedostatečné záruky ze strany vlády, to vše musí mít investor na paměti při zvažování investic v tomto regionu, upozorňuje Sharad Somani – vedoucí Asia/Pacific Power & Utilities ve společnosti KPMG.