Podíl britské výroby elektřiny z uhlí klesl ve druhém čtvrtletí pod 1 %

DomůUhlíPodíl britské výroby elektřiny z uhlí klesl ve druhém čtvrtletí pod 1 %

Výroba elektřiny v britských uhelných elektrárnách byla v druhém čtvrtletí tohoto roku rekordně nízká s podílem pouhých 0,7 %. Bez uhlí se výroba elektřiny obešla za tento rok již ve více než třech tisících hodinách. Klesající výrobu z uhlí nahrazuje výroba v plynových elektrárnách a obnovitelných zdrojích energie. Do roku 2025 pak Velká Británie plánuje odstavit všechny zbývající uhelné elektrárny v zemi.

Podíl výroby elektřiny z uhelných elektráren za druhé čtvrtletí letošního roku ve Velké Británii dle předběžných vládních dat nepřesáhl ani jedno procento. Celkem uhelné elektrárny za období od dubna do června vyrobily 0,4 TWh elektrické energie z celkem 61,2 TWh.

Během května byly uhelné elektrárny v provozu po dobu 5 dnů a prodloužily nepřetržitou bezuhelnou výrobu elektřiny na 18 dní a 6 hodin, přičemž celkový počet hodin v tomto roce, kdy uhelné elektrárny nedodávaly do sítě elektřinu, přesáhl hodnotu 3100.

„Toto nové rekordní minimum je výsledkem našeho nízkoemisního energetického průmyslu na nejlepší světové úrovni, který v loňském roce vyrobil více než polovinu naší energie a nadále sílí s cílem do roku 2050 zcela ukončit náš příspěvek ke klimatickým změnám,“ uvedl mluvčí britské vlády.

Pokles výroby z uhlí v meziročním srovnání nahradil nárůst výroby z plynových elektráren o 2,3 % na 46,9 % a nárůst výroby z obnovitelných zdrojů energie o 11,6 % na 27,6 %. V rámci kategorie OZE v meziročním srovnání zaznamenaly výrazný nárůst zejména větrné zdroje.

Odstavení uhlí do roku 2025

Britská vláda cílí s odstavením všech uhelných elektráren na rok 2025, přičemž v letošním roce již tři velké energetické společnosti oznámily plány na uzavření svých uhelných elektráren. Po nadcházející zimě tak v zemi zbydou v provozu poslední čtyři.

Společnost RWE tento měsíc uvedla, že po zimě uzavře elektrárnu Aberthaw B v jižním Walesu, svoji poslední britskou uhelnou elektrárnu. Společnost SSE v březnu 2020 uzavře elektrárnu Fiddler’s Ferry poblíž Warringtonu v Cheshire a společnost EDF Energy uzavře toto září elektrárnu Cottam.