Domů
Elektrárny ve světě
Nový majitel jaderné elektrárny Bellefonte plánuje její dokončení

Nový majitel jaderné elektrárny Bellefonte plánuje její dokončení

Společnost Nuclear Development LLC v pondělí vydražila částečně dokončenou jadernou elektrárnu Bellefonte v americkém státě Alabama. Společnost za elektrárnu zaplatí původnímu majiteli, Tennessee Valley Authority (TVA), 111 milionů dolarů. Nuclear Development hodlá do elektrárny investovat až 13 miliard dolarů.

TVA oznámila záměr prodat lokalitu o rozloze 578 hektarů již v květnu. V červenci poté společnost uvedla, že celá lokalita bude prodána v akci kvalifikovaným uchazečům. TVA nastavila minimální prodejní cenu na 36,4 milionů dolarů. Lokalita kromě dvou rozestavěných tlakovodních reaktorů zahrnuje také chladicí věže, rozvodny, administrativní budovy, sklady a další infrastrukturu.

„Naším hlavním cílem při prodeji lokality je poskytnout okolním obcím a obyvatelům Tennessee Valley co nejlepší dlouhodobou ekonomickou návratnost.“

Jim Chardos, ředitel elektrárny Bellefonte za TVA

Aukce byla řízena jménem TVA společností Concentric Energy Advisors Inc, lokalita byla nabídnuta více než 500 potencionálním zájemcům. Nakonec pouze 3 subjekty dokončily prohlášení o záměru, a byly předběžně kvalifikovány do aukce. Protože ale jeden z uchazečů, Phoenix Energy of Nevada, nebyl schopen včas shromáždit potřebné finance, do konečné aukce postoupili pouze 2 uchazeči.

Nedokončená elektrárna Bellefonte. Zdroj: TVA

Nuclear Development LLC tak v aukci soupeřila se společností Jackson Holdings of Alabama LLC. Ta reprezentovala investory, jejichž záměrem bylo využít vybavení z rozestavěných reaktorů pro stavbu jaderné elektrárny v Indii.

„Oceňuji důvěru TVA v náš návrh a jsem nadšený, že mohu investice, které TVA v Bellefonte již provedla, dále rozvíjet pro blaho Severní Alabamy a přilehlých oblastí,“ uvedl Franklin Haney, zakladatel Nuclear Development LLC.

Nuclear Development LLC chce do dostavby investovat až 13 miliard

Nový majitel nedostavěné elektrárny oznámil, že od roku 2017 plánuje do dokončení výstavby investovat až 13 miliard dolarů. Ve vydaném prohlášení společnost uvádí, že plánuje vytvořit kolem 4 tisíc dočasných míst pro potřeby dostavby elektrárny a asi 2 tisíce stálých pracovních míst po jejím spuštění. Společnost má přitom až 2 roky na uzavření smlouvy a v období během 5 let po převodu majetku musí investovat alespoň 25 milionu dolarů.

TVA koupila Bellefonte v roce 1974 a začala s výstavbou 2 tlakovodních reaktorů. Výstavba byla přerušena v roce 1988, kdy byly bloky 1 a 2 dokončeny zhruba z 90 a 58 %. Míry dokončení jsou ale momentálně mnohem nižší, mnoho komponentů bylo totiž přesunuto nebo prodáno a jiné budou muset být modernizovány, nebo vyměněny. Stavební povolení obnovila oběma blokům Americká komise pro jadernou energii v roce 2009.

Zdroj úvodní fotografie: Tennessee Valley Authority

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.