V americké Nevadě by podle plánů společnosti SolarReserve měla vyrůst největší koncentrační solární elektrárna na světě. Projekt Sandstone má mít výkon 2000 MW a možnost vyrábět elektřinu i v noci. Výstavba koncentrační elektrárny má v přepočtu vyjít na 122 mld. Kč (5 mld. USD).
Ještě před několika lety čelily projekty koncentračních solárních elektráren kritice pro svoji vysokou cenu a omezenost provozu pouze ve dne. S postupným vývojem v oblasti ukládání tepla do roztavených solí se situace mění a začínají se tak objevovat nové projekty. Jedním z nich je i plánovaná elektrárna od společnosti SolarReserve, která má vyrůst v Nevadě.
SolarReserve pro svůj nový projekt s názvem Sandstone hodlá využít celkem 10 koncentračních věží se 100 000 koncentračními zrcadly. Instalovaný výkon takto rozsáhlého systému má dosáhnout 2 GW, což podle společnosti odpovídá spotřebě cca 1 milionu amerických domácností. V současnosti tak jde o největší projekt koncentrační solární elektrárny na světě. Instalovaný výkon je srovnatelný s vodní elektrárnou na Hooverově přehradě, nebo větší jadernou elektrárnou s několika bloky.
Výdaje na výstavbu zařízení se odhadují na 5 miliard USD, což je při současném kurzu přibližně 122 miliard Kč. V současné fázi projektu se investor snaží vybrat nejvhodnější lokalitu. Prozatím jsou ve výběru dvě místa v Nevadě a finální rozhodnutí o lokalitě má padnout do půl roku. Zařízení má po výstavbě zabírat mezi 15000 – 20000 akry (48,5 – 81 km2) půdy.
Hlavní výhodou projektu oproti jiným solárním zařízením je možnost vyrábět elektřinu i v noci. Technologie využívá nádrží na roztavené soli, do kterých se během dne ukládá tepelná energie. V nočních hodinách se uložená energie využívá pro ohřev vody a výrobu páry, která následně vyrábí elektřinu pomocí parní turbíny (jako v klasických elektrárnách). Díky tomu je elektrárna schopna dodávat elektřinu po 24 hodin denně.
Společnost SolarReserve má v USA s koncentračními elektrárnami již zkušenosti. V lokalitě Tonopah provozuje elektrárnu s názvem Crescent Dunes o instalovaném výkonu 110 MW. Toto zařízení vzniklo díky státní podpoře ze strany amerického ministerstva energetiky (Energy Departement). Podpora měla formu státní garance za půjčku ve výši 737 mil USD.
Komentáře
Přidat komentář