V Tibetu byla spuštěna nejvýše položená vodní elektrárna světa

DomůElektrárny ve světěV Tibetu byla spuštěna nejvýše položená vodní elektrárna světa

V nadmořské výšce 3 300 metrů byla uvedena do provozu vodní elektrárna Zangmu s instalovaným výkonem 510 MW. Elektrárna se nachází v autonomní oblasti Tibet. Celková cena vodního díla vybudovaného na deváté nejvodnatější řece světa Brahmaputře se vyšplhala na 1,5 miliardy USD. Ročně má elektrárna vyrobit 2,5 TWh elektřiny.

Výstavba Zangmu začala v roce 2009 a v souladu s plánem byla uvedena do provozu v posledním čtvrtletí roku 2015.  Na řece Brahmaputře byla postavena 116 metrů vysoká betonová gravitační hráz, jejíž délka je 390 metrů. U pravého břehu leží bezpečností přepad a spodní výpust pro bahno a naplaveniny. U levého břehu se nachází samotná vodní elektrárna, kterou tvoří šest Francisových turbín o výkonu 85 MW. 

Vodní dílo Zangmu bylo vybudováno, aby navýšilo nedostatečné výrobní kapacity v oblasti centrálního Tibetu a zajistilo stabilnější a bezpečnější dodávky elektřiny pro tamní obyvatelstvo.

Výstavba tak velkého vodního díla se neobejde bez kontroverzí. Největším odpůrcem tibetské vodní elektrárny byla Indie, kterou protéká dolní tok Brahmaputry. Obavy Indie byly především o bezpečnost celého vodního díla a také o celkovou velikost projektu. Čínští představitelé totiž ve svém oficiálním prohlášení k budování přehrad na Brahmaputře prohlásili, že:

„Zangmu je malý projekt, který nebude mít žádné dopady na dolní tok řeky v severovýchodní Indii.“

Indie také podala žádost na snížení výšky hráze, ta však byla čínskou stranou zamítnuta.  Podle posledních zpráv však bude Zangmu součástí kaskády na řece Brahmaputře o celkovém instalovaném výkonu 2 GW. Dalšími částmi kaskády budou vodní díla Jiexu (560 MW), Dagu (640 MW) a Jiacha Dam (320 MW).

Zdroj úvodního ilustračního obrázku: http://globalenergysupply.weebly.com/