Domů
Elektřina
V Číně otestovali nejvýkonnější HVDC transformátor, napětí bude převádět na 1100 kV
UHVDC transformátor. Autor: Jonas Bilberg (ABB)

V Číně otestovali nejvýkonnější HVDC transformátor, napětí bude převádět na 1100 kV

Švédsko-švýcarská firma ABB v minulých dnech v Číně úspěšně otestovala transformátor pro ultra vysoké stejnosměrné napětí (UHVDC), který převádí napětí na hladinu 1100 kV. Transformátor bude součástí vedení, které bude po svém zprovoznění mít několik světových prvenství.

Toto zařízení, které bylo vyvinuto ve spolupráci s čínským provozovatelem přenosové soustavy SGCC, úspěšně prošlo testováním, a nyní bude moci být zařazeno do linky UHVDC Changii-Guquan, která bude propojovat region Xinjiang na severovýchodě země s provincií Anhui na východě Číny.

Země čínského draka má svá nejhustěji obydlená centra a aglomerace soustředěné na východě země, zatímco zdrojová základna se nachází na severovýchodě a západě. Rapidně rostoucí populace ve městech na východě si žádá značné investice do přenosové soustavy napříč celou zemí, což v posledních letech vede k velkému rozmachu linek HVDC.

„Kromě možnosti přenášet více energie na delší vzdálenosti s menšími ztrátami tento průlom umožní propojení AC a DC sítí a podpoří do budoucna propojování regionů a zemí.“

Claudio Facchin, prezident divize ABB PowerGrids  

Tato linka bude mít po zprovoznění několik světových prvenství. Kromě nejvyšší napěťové hladiny bude dále dominovat v objemu přenášené energie a v délce vedení. Přenosová kapacita vedení je plánována na 12 GW, čímž o polovinu překoná současná 800kV UHVDC vedení s přenosovou kapacitou 8 GW, která jsou v Číně již provozována.

Přenosová vzdálenost bude prodloužena z 2000 km na 3000 km, což má umožnit větší integraci vzdálených obnovitelných zdrojů energie. Problém nemožnosti optimálního využití již postavených obnovitelných zdrojů z důvodů nedostatečné přenosové kapacity trápí Čínu dlouhodobě.

Komentáře

(3)

Martin_C

13. prosinec 2017, 13:56

Stejnou zakazkou se chlubi jak SIemens tak ABB, viz nize. Siemens jako vyrobce transformatoru, ABB jeko dodavatel reseni

http://new.abb.com/future/uhvdc

https://www.siemens.com/innovation/en/home/pictures-of-the-future/energy-and-efficiency/power-transmission-record-setting-hvdc.html

Nebylo by mozno objasnit jakou cast ktera firma dodava a to vcetne skutecnych puvodcu (predpkladam, ze se bude jednat o cinske podniky se spolecnym vlastnikem)?

Tomas

14. prosinec 2017, 11:27

A já myslel, že transformátor pracuje pouze s AC napětím....člověk se pořád něco učí :D

Martin

8. únor 2020, 14:44

Hlavní vyroba byla v české republice ve výrobním závodě MCE-Slaný, kde se vyrobilo 90%.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.