Americký solární gigant First Solar doplácí na přesycený trh se solárními panely

DomůElektřinaAmerický solární gigant First Solar doplácí na přesycený trh se solárními panely

Největší americký výrobce solárních panelů First Solar při středečním zveřejnění čtvrtletních výsledků hospodaření oznámil, že kvůli téměř 30% poklesu ceny solárních panelů od začátku roku 2016 ustupuje od vybraných ztrátových kontraktů a pracuje na urychlení představení levnějšího solárního panelu. Společnost snížila odhad tržeb za rok 2016 o miliardu dolarů.

Americký solární gigant First Solar, který na jaře předskočil po třech letech největšího čínského producenta polykrystalických panelů v závodě o nejnižší výrobní náklady na solární panel, ve středu oznámil, že kvůli propadu ceny solárních panelů v letošním roce očekává složitý rok 2017.

Kvůli propadu ceny solárních panelů o téměř 30 %, který byl způsoben zejména poklesem poptávky po solárních panelech v Číně,  First Solar ustupuje od vybraných ztrátových kontraktů a posunul také prodej svých dvou velkých solárních projektů California Flats (280 MW) a Moapa (250 MW) na příští rok.

I kvůli posunutí prodeje uvedených projektů snížil First Solar odhad celkových tržeb za rok 2016 z 3,8 až 4,0 mld. USD na 2,8 až 2,9 mld. USD.

Cena fotovoltaických panelů na světovém trhu poklesla od začátku letošního roku o 29 %. Zdroj: First Solar

I přes značný pokles ceny solárních panelů na světovém trhu First Solar vykázal za třetí čtvrtletí letošního roku čistý zisk 154,1 mil. USD. To je však o zhruba 195 mil. USD méně než za stejné období v roce 2015.

Společnost dále podle zahraniční agentury Reuters oznámila, že pokud nebude možné snížit výrobní náklady na před pár měsíci představené tenkovrstvé solární panely Series 5, urychlí uvedení na trh nové generace panelů Series 6.

Tenkovrstvé vs. polykrystalické panely

Čínští výrobci dominují ve výrobě panelů z polykrystalického křemíku, jehož teoretická maximální účinnost je 29 %. Z důvodů vysokých nákladů mají ovšem sériově vyráběné panely účinnost nižší a tato technologie již naráží na své limity. Trina Solar vyrábí FV články s rekordní laboratorní účinností 21,3 %.

Technlogie First Solar je odlišná, společnost vyrábí Cd-Te (kadmium-telurid) tenkovrstvé panely. Podle Raffiho Garabediana, technologického ředitele společnosti, je jejich maximální teoretická účinnost cca 30 %. Jeho tým dosáhl v laboratorních podmínkách účinnosti 22,1 %.

Výhodou tenkovrstvých technologií je především nižší výrobní náročnost. Výroba oproti polykrystalické technologii vyžaduje méně času, práce a energie a využívá o 98 % méně polovodičového materiálu.