Domů
Elektřina
Běloruská jaderná elektrárna Ostrovec získá cizí tlakovou nádobu
Reaktorová nádoba druhého bloku elektrárny Ostrovec při výrobě (zdroj Rosatom).

Běloruská jaderná elektrárna Ostrovec získá cizí tlakovou nádobu

Bělorusko se dohodlo s Ruskem na dodávce tlakové nádoby pro budovaný druhý blok běloruské jaderné elektrárny Ostrovec v Hrodenské oblasti. Dodána bude nádoba, která byla původně vyrobena pro Baltskou jadernou elektrárnu v Kaliningradské oblasti. Druhý blok jaderné elektrárny Ostrovec by měl být dostavěn v roce 2020. Kuriózní instalace tlakové nádoby původně vyrobené pro jiný reaktor je důsledkem předcházejících chyb ve výstavbě.

V říjnu roku 2015 byla do nově budované běloruské jaderné elektrárny Ostrovec přivezena tlaková nádoba reaktoru, jedna z nejdůležitějších komponent elektrárny. Při manipulaci s ní však došlo k pádu. Na základě testů bylo zjištěno, že tímto pádem nebyla nádoba nijak poškozena. I tak se však dodavatel technologie, ruská společnost Rosatom, rozhodl vyměnit tuto stěžejní součást.

Jako náhrada byla použita tlakovodní nádoba, která vznikla pro druhý blok této elektrárny. Stavba prvního bloku elektrárny tak mohla pokračovat dál, dokončení je plánováno na přelom roku 2018 a 2019.

Druhý blok, který je v dřívější fázi výstavby, se tak tímto rozhodnutím ocitl bez reaktoru. V tomto týdnu se dle deníku WNN dohodlo Bělorusko s Ruskem, že společnost Rosatom dodá chybějící tlakovou nádobu pro druhý blok elektrárny a využije k tomu nádobu vyrobenou původně pro Baltskou jadernou elektrárnu v Kaliningradské oblasti. Obě vznikající elektrárny jsou stejného typu a tlakové nádoby by tedy měly být zaměnitelné.

Jaderná elektrárna Ostrovec

První návrhy výstavby jaderné elektrárny v Bělorusku je možné datovat do osmdesátých let minulého století. Kvůli havárii v Černobylské jaderné elektrárně v roce 1986 však k výstavbě v této době nedošlo. Až v roce 2007 se dohodlo Rusko a Bělorusku na společné výstavbě jaderné elektrárny v lokalitě Ostrovec v Hrodesnké oblasti na severozápadě země, přibližně 16 km od litevských hranic. Ruská strana také nabídla svému obchodnímu partnerovi půjčku ve výši dvou miliard dolarů na stavbu elektrárny. Stavbu provede společnost Rosatom.

V lokalitě by měly být vybudovány dva tlakovodní reaktory III+ generace VVER-1200 o instalovaném výkonu 1200 MWe. Stavba na prvním bloku započala v listopadu roku 2013, na druhém bloku o 8 měsíců později.

 „Již jsme podepsali dodatek smlouvy, dle kterého bude nainstalována reaktorová tlaková nádoba vyrobená pro Baltskou jadernou elektrárnu do našeho druhé bloku. Jde o identický výrobek, protože Baltská JE byla navržena zcela stejně jako Běloruská JE,“ Mikhail Mikhasyuk, náměstek ministra energetiky Běloruska.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516