Domů
Obnovitelné zdroje
VIDEO: Britská vláda dala milion liber na draka o výkonu 3 MW

VIDEO: Britská vláda dala milion liber na draka o výkonu 3 MW

Konsorcium v čele s firmou Kite Power Solutions obdrželo grant 1 milion liber od britské vlády na rozvoj unikátní větrné elektrárny. Technologie je založena na drakovi (kite), který prostřednictvím dlouhého provazu pohání generátor. První elektrárna o výkonu 3 MW má vyrůst do roku 2019.

Podle společnosti Kite Power Solutions (KPS) má tato technologie potenciál přeměnit offshore větrnou energetiku. Oproti klasickým turbínám je levnější a má jednodušší instalaci i údržbu. Cena je tak nízká, že nebudou potřeba vládní dotace.

Milionový grant má posloužit Kite Power Solutions na zvýšení výkonu její jednotky na 500 kW a ověření komerční životaschopnosti 3 MW offshore polí.

Cílem KPS je zprovoznit svoje první 3 MW pole nejdříve na pevnině do roku 2019 a následně i na moři do roku 2021.

„V průběhu posledních tří let KPS úspěšně demonstrovala potenciál výroby elektřiny pomocí kite technologie a se svými obchodními partnery máme nyní příležitost urychlit komerční využití, takže můžeme rozšířit nízkonákladovou offshore větrnou energii v globálním měřítku.“

David Ainsworth, ředitel Business Development v KPS

Poloviční náklady oproti klasickým větrným turbínám

KPS se chce zaměřit na offshore větrné elektrárny. Kite technologie by mohla snížit investiční náklady oproti klasickým turbínám na polovinu, protože patentovaný systém nevyžaduje velké množství oceli.

V současné době se náklady na offshore větrné zařízení pohybují okolo 140 liber za MWh. Podle odhadů se náklady do roku 2020 sníží na 78 liber za MWh. KPS očekává, že v roce 2020 bude schopný se svým zařízením dosáhnout hodnoty 50 liber za MWh.

Kite technologie je jednou z alternativ ke klasickým větrným turbínám. Drak na provaze dlouhém více než 500 metrů pohánějící generátor zaujal i Billa Gatese, který tuto technologii v článku pro Financial Times označil za „zázračné řešení“.

Jak tato technologie funguje ukazuje následující video.

Zdroj úvodní fotografie: Kite Power Solutions

Komentáře

(5)

nikdo

22. březen 2016, 01:48

Snad se jim to nebude zamotavat, v ruznych vyskach muze byt rozdilny smer vetru viz balonove letani.

Jan Veselý

28. únor 2016, 12:53

Už jsem o tom slyšel. Ale nejsem si pořád jistý, jestli je to úžasný geniální nápad, který bude vyrábět obrovská množství elektřiny skoro zadarmo nebo je to blbost.

Každopádně mi připadá správné , že někdo dá peníze na postavení prototypové produkční jednotky se vším všudy.

Mikeš

28. únor 2016, 14:35

Čím že je tažen ten Kite zpět? To jsem nějak nepochopil, však by se měla ta vygenerovaná energie zas zmařit na přitažení kite ne? Taky je zajímavý, že se to nezamotá, ale když už jim nějaký prototyp funguje tak to asi mají vyřešený :-)

Přesně tak jsem na pochybách jestli je to geniální, nebo blábol. :-)

Jan Veselý

28. únor 2016, 14:41

Princip je jednoduchý a běžně používaný paraglidisty. Stačí tomu draku "sklopit uši" a přijde o většinu tahu, takže i slaboučký naviják/péro ho lehce stáhne kus zpátky. A jede se znovu. Proto taky v tom videu mluví o dvou dracích na jeden generátor. Mají se střídat. Prototypová zařízení snad existují někde v Itálii.

Petr

29. únor 2016, 05:18

A pokud přestane foukat?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.