Budoucnost je v elektrifikaci, růstovou roli ropy převezme elektřina, tvrdí IEA

DomůElektřinaBudoucnost je v elektrifikaci, růstovou roli ropy převezme elektřina, tvrdí IEA

IEA ve své každoroční predikci předpovídá elektřině v budoucnu významnou roli. Podle výsledků predikce by měla elektřina tvořit až 40 % na celkovém růstu poptávky po energii. Největší nárůst je možné očekávat v Číně a Indii, nicméně i v EU by měla poptávka významně vzrůst.

Mezinárodní agentura IEA, která patří k nejvýznamnějším v oboru, v rámci svého světového výhledu energetiky předpovídá elektřině obdobnou roli, jakou měla ropa v posledních 25 letech. Ropa se totiž podle agentury v posledních 25 letech taktéž podílela na růstu poptávky po energii ze 40 %.

Hlavní podíl nárůstu, tady přibližně třetinový podíl, připisuje IEA spotřebě průmyslových elektromotorů. Dalším významným faktorem nárůstu spotřeby jsou domácnosti, které budou díky rostoucí životní úrovni společnosti více využívat elektrická zařízení a klimatizace. Jen v oblasti klimatizace IEA předpovídá, že spotřeba domácností v Číně bude do roku 2040 stejná, jako dnes spotřebuje celé Japonsko.

Podle predikce je kromě nárůstu spotřeby elektřiny u domácností nutné zohlednit, že do roku 2040 bude ve světovém měřítku růst počet obyvatel, kteří mají přístup k elektřině, a to až o 45 milionů ročně.

Vývoj spotřeby elektřiny ve světě do roku 2040, zdroj: IEA

Další rozvoj využití elektřiny se dá čekat podle IEA v oblasti teplárenství a přepravy. Zejména v přepravě dalšímu nárůstu nahrávají poslední opatření některých států (např. Francie a Velké Británie), které se do roku 2040 zakázat prodej nových osobních automobilů se spalovacím motorem.

I kvůli těmto opatřením IEA zvýšila svůj odhad o počtu elektromobilů na 280 milionů v roce 2040, přičemž aktuálně se jejich počet pohybuje na dvou milionech.

Jak je vidět z výše uvedeného grafu, největší nárůst spotřeby je možné očekávat v Čině a Indii. Nárůst spotřeby v Číně bude objemem stejně velký jako současná spotřeba celých Spojených států amerických. Indii vzroste spotřeba elektřiny přibližně o stejné množství, jako je nynější spotřeba Evropské unie.

I v Evropské unii se předpokládá nárůst spotřeby elektřiny, a to i přes úsporná opatření, která se snaží implementovat EU prostřednictvím legislativních cílů. Zatímco podle současných údajů je spotřeba elektřiny EU 2857 TWh, vzrůst by měla o dalších 321 TWh, což je více než pětinásobek čisté spotřeby ČR.

Očekávaný rozvoj elektroenergetiky je zároveň důvodem, proč investice do elektroenergetického sektoru byly v roce 2016 poprvé vyšší než investice v ropném a plynárenském sektoru. IEA upozorňuje na to, že bude při současné vzrůstající poptávce velice těžkým úkolem zajistit efektivní dekarbonizaci sektoru.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...