Domů
Evropská Unie
Bylo spuštěno připomínkové řízení pro projekty transevropské přenosové sítě TEN-E

Bylo spuštěno připomínkové řízení pro projekty transevropské přenosové sítě TEN-E

Evropská komise zahájila veřejné připomínky a konzultace ohledně strategie transevropských přenosových sítí. Nyní se dotazuje veřejnosti a organizací na jejich názor ohledně dotčených projektů. Jak se uvádí na stránkách EU, tato možnost by mohla být zejména zajímavá pro ty organizace a občany, kteří se zajímají o dopad cen přenosu energie na koncovou cenu elektřiny a dopad těchto projektů na životní prostředí.

Připomínkové řízení je otevřeno po dobu 12 týdnů a bude uzavřeno 4. září. Cílem těchto společných projektů EU je lepší propojení elektrických a plynárenských soustav na mezinárodní úrovni. Toto ve svém důsledku povede k lepšímu propojení trhů, vyšší konkurenceschopnosti a vyšší spolehlivosti dodávek energií. To je zároveň jedním z 5 základních cílů Energetické unie.

Cílem veřejných konzultací je představit vývoj přenosových soustav a zlepšit povědomí veřejnosti o daných projektech. Neinformovanost veřejnosti je dle EU jednou z největších překážek pro budování nových projektů.

V rámci strategie TEN-E bylo stanoveno 9 prioritních koridorů, a 3 prioritní tématické oblasti. Prioritní koridory se týkají vždy území dvou a více států, kde je nutný rozvoj přenosových sítí, ať už elektrických, plynárenských či ropných. ČR spadá do 3 z 9 koridorů – 2 plynárenské a jeden elektrizační. Konkrétní projekty jsou k nalezení zde.

Prioritní tématické oblasti jsou:

  • rozvoj smart-grids,
  • evropská přenosová síť,
  • mezinárodní síť CO2, která by pokryla celou Evropu.

Projekty, které spadají do těchto oblastí mohou žádat o přidělení statusu projektů společného zájmu (PCI). Tyto projekty jsou nejen podporovány evropskými zdroji, ale mají i zrychlenou a zjednodušenou administrativní část s cílem urychlit jejich realizaci.

Veřejná připomínková řízení k projektům společného zájmu jsou otevřena pro elektrizační a plynárenskou infrastrukturu do 19. června, pro projekty spadající do oblasti smart-grids a ropné infrastruktury do 26. června a projekty v rámci mezinárodní síťe CO2 lze připomínkovat do 15. srpna.

Štítky:EULegislativa

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.