Domů
Elektřina
Cena elektřiny pro domácnosti loni ve většině zemí EU opět vzrostla, nejvyšší je v Dánsku a Německu
Elektroměr
Elektroměr

Cena elektřiny pro domácnosti loni ve většině zemí EU opět vzrostla, nejvyšší je v Dánsku a Německu

Ceny elektrické energie, které platí evropské domácnosti, v posledních letech stabilně rostou, přičemž výjimkou ve většině zemí EU, včetně ČR, nebylo ani loňské druhé pololetí. Oproti druhému pololetí roku 2018 ceny elektřiny v průměru vzrostly o více než 1 %. Nejlevnější elektřinu mají domácnosti v Bulharsku a Maďarsku, naopak nejvyšší ceny jsou v Dánsku a Německu.

Po prudkém růstu velkoobchodních cen elektřiny v roce 2018, za kterým stál zejména nárůst cen emisních povolenek, museli evropští odběratelé elektrické energie počítat s tím, že se tato skutečnost následně projeví i na jejich účtech za elektřinu.

Podle dat evropského statistického úřadu Eurostat dosahovala průměrná cena elektřiny pro domácnosti EU v druhé polovině loňského roku 216 EUR/MWh.

Meziročně tak elektřina v průměru podražila o 1,3 %, což podle úřadu zhruba odpovídá míře inflace v daném období. Stejně jako elektřina v Unii podražil i zemní plyn, a to v průměru o 1,7 %.

Vývoj průměrné ceny elektřiny a plynu pro domácnosti v EU mezi lety 2009 a 2019. Zdroj: Eurostat
Vývoj průměrné ceny elektřiny a plynu pro domácnosti v EU mezi lety 2009 a 2019. Zdroj: Eurostat

Navzdory největšímu poklesu je elektřina v Dánsku stále nejdražší

Přestože v průměru elektřina v EU podražila, v některých zemích se domácnosti mohly těšit z poklesu. Nejvyšší meziroční pokles zaznamenalo Dánsko, a to o 6,3 %, následované Řeckem (-5,8 %) a Portugalskem (-4,9 %). Naopak nejvíce elektřina podražila v Nizozemsku (+19,6 %), Litva (+14,3 %) a Česku (+11 %).

Přestože cena nejvíce poklesla v Dánsku, právě tamní domácnosti s 292 EUR/MWh platily nejvyšší cenu ze všech domácností EU. Za Dánskem následovalo Německo (287 EUR/MWh) a Belgie (286 EUR/MWh). Naopak nejméně za elektřinu platí domácnosti v Bulharsku (96 EUR/MWh), Maďarsku (110 EUR/MWh) a Litvě (125 EUR/MWh). V ČR domácnosti platily průměrně 177 EUR/MWh.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v EU v druhé polovině roku 2019. Zdroj: Eurostat
Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v EU v druhé polovině roku 2019. Zdroj: Eurostat

Pro přesnější srovnání cen, které domácnosti platí v jednotlivých zemích, je nicméně nutné zohlednit rozdílnou cenovou úroveň a příjmy. Při přepočtu na standard kupní síly (PPS) se podle Eurostatu mohou z „nejlevnější“ elektřiny těšit domácnosti ve Finsku (144 PPS/MWh), Lucembursku (146 PPS/MWh) a na Maltě (154 PPS/MWh). Naopak nejdražší je elektřina pro domácnosti v Rumunsku (278 PPS/MWh), Německu (268 PPS/MWh) a Španělsku (262 PPS/MWh).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(40)
Richard Vacek
13. květen 2020, 08:28

A dá se vysledovat nějaký obecnější trend v cenách? Například více OZE = nižší cena elektřiny, protože FV vyrábí elektřinu "zadarmo"?

Jan Veselý
13. květen 2020, 08:54

Obecný trend je, že v některých zemích byla elektřina vždy drahá a je pořád, protože se tam dál silně daní. Naopak v zemích, kde byla vždy levnější, je pořád levnější, protože se nedaní, případně dotuje z jiných zdrojů (třeba státní rozpočet).

Už od 90. let 20. století se ví, že celkový účet za elektřinu pro typickou domácnost (tj. cena x spotřeba) je víceméně stejný bez ohledu na cenu. Jeho velikost ovlivňují hlavně příjmy domácností.

Emil
13. květen 2020, 09:33

Skutečnost je jako obvykle poněkud jiná, do položky "daně" totiž spadají i všechny možné příplatky na OZE, jako např. v Německu tzv. "EEG Umlage", nebo třeba speciální poplatek na offshore VtE aj. Proto je daňová složka v těchto zemích tak vysoká, ostatně o našem příspěvku na "podporované zdroje energie", který také spadá do položky "daně", se není potřeba nijak rozepisovat. Každý ho vidí na faktuře.

Josef
13. květen 2020, 22:30

Ne tak to není cena je drahá tam, kde se dělá nesmyslná zelená politika. Levnou elektřinu má například Francie díky jadernému programu. Je to právě energetika, která způsobuje že Francouzi málo pracují a mají se dobře.

Carlos
13. květen 2020, 22:39

A nebo to taky dělá gigantický veřejný dluh...

St
14. květen 2020, 10:04

Francouzi rozhodně nemají gigantický veřejný dluh kvůli atomovým elektrárnám, ale kvůli něčemu úplně jinému.

Milan Vaněček
13. květen 2020, 09:34

Pane Vacek, ťukněte si na ten odkaz v článku a hned dostanete odpověď. Zjistíte že cena elektřiny u nás i v Německu vyjádřená v přepočtu na kupní sílu je prakticky stejná a po Rumunsku nejvyšśi. A když se podíváte na její složku bez daní a poplatků, tak je v Německu a Dánsku (země se 40% OZE) jedna z nejnižších.

A kdyby jste si ještě, to tam není, přepočetl cenu elektřiny pro domácnost na hladinu průměrné mzdy, tak zjistíte že u nás platíme o hodně více než v Německu, máme třetinovou průměrnou mzdu.

Takže ano, vliv rozšíření OZE v té které zemi je vidět, ale cenu ovlivňuje mnohem více faktorů. ????

Ivan Novák
13. květen 2020, 10:23

PPS je konstrukce, díky níž si chudí nemají připřipadat při mezinárodním srovnání HDP tak chudí, jak doopravdy jsou. K ničemu jinému to neslouží.

Carlos
13. květen 2020, 11:07

Částečně máte pravdu, nicméně pokud máme v ekonomice (to neplatí tak moc pro ekonomiku de-facto integrovanou do jiné) nějaké nemalé procento domácí produkce, která je v poměru vůči ceně místní práce, tak to smysl má.

Pokud ryba místní produkce stojí dva dolary za kilo, a banány padesát centů, tak je třeba toto nějak zohlednit.

Nicméně pokud se bavíme o zemích v EU, tak asi bude lepší srovnání kolik to stojí vůči průměrném mzdě a tam to nebude moc pěkné asi.

Milan Vaněček
13. květen 2020, 11:18

Pane Novák, carlos Vám to jemně napsal. Když srovnáme cenu elektřiny pro domácnost s průměrným výdělkem té domácnosti ve skutečné měně (EUR nebo konvertibilní) tak vidíte že naše domácnosti platí za elektřinu mnohem více, vzhledem k svému nízkému příjmu.

A ještě se u nás elektřina zdražuje, i když silová elektřina na burze opět klesá a kupní síla obyvatel (následkem COVID) klesá.

St
14. květen 2020, 16:06

Parita kupní síly neslouží k tomu, aby si chudí nepřipadali tak chudí, ale k tomu, aby bylo možné lépe porovnávat jednotlivé ekonomiky. Proto se porovnává kolik si kdo může koupit ne podle aktuálního směnného kursu, ale podle příjmů. Takže paradoxně v zemi s nominálně nižšími příjmy může být vyšší životní úroveň, např. díky podstatně nižší ceně nájmů a služeb. Klasickým příkladem je tzv. Bic Mac Index, který bůhví jak není přesný, přesto je vypovídající.

Kamil Kubů
13. květen 2020, 09:28

Kam směřuje vývoj s transformací směrem k těm "správným" zdrojům" je vidět třeba na příkladu Belgie.

Ještě v roce 2015, kdy více jak 50% elektrické energie generovaly jaderné elektrárny, baly cena podle Eurostatu 212 €/MWh. V tom roce dosáhla kapacita "obnovitelných" zdrojů 6.6 GW, ale zřejmě vzhledem k dlouhodobým kontraktům se jejich převaha na trhu ještě plně neprojevila. Již následující rok ale vyskočila cena na 254 €/MWh a postupně rostla až k 284 €/MWH za rok 2019 a pravděpodobně dále roste. Energetický mix z roku 2018 (lepší jsem neobjevil) obsahuje 5% offshore, 10% onshore, 5% bio, 18% solar, 29% gas a 26% nuclear. Předpokládám, že nyní je podíl wind/solar/gas ještě větší na úkor jaderné energie.

Závěr: v okamžiku, kdy intermitentní zdroje wind/solar přesáhnout mez, kterou je schopná distribuční síť absorbovat bez zásahů do normálních tržních mechanismů, vyskočí koncová cena pro spotřebitele.

Milan Vaněček
13. květen 2020, 09:38

Pane Kubů, přeci dobře víte, že belgickou krizi způsobily problémy a havarijní odstávky dominujících belgických jaderných elektráren. Zde na serveru Oenergetice se o tom mnohokrát psalo.

Kamil Kubů
13. květen 2020, 11:04

"Belgická krize" byla záležitostí podzimu 2018. Ještě v dubnu 2018 dodávaly JE v Belgii obvyklých cca 5GW výkonu. V průběhu roku docházelo k postupnému snižování výkonu až na cca 1 GW. Krize skončila v lednu 2019.

Touhle izolovanou událostí nevysvětlíte výrazný nárůst od roku 2016 ani setrvání vysokých cen dnes, kdy jsou všechny bloky schopné plného provozu.

Emil
13. květen 2020, 11:43

K situaci v Belgii všem vřele doporučuji přečíst si tento článek:

https://www.energyvoice.com/otherenergy/240434/belgiums-nuclear-power-gamblebel/

Láda
13. květen 2020, 13:25

To je parodie. Odstaví bezemisní JE aby mohli vypouštět CO2 pálením ruského plynu.

Carlos
13. květen 2020, 13:59

Proč? Podívejte se na trošku detailnější mapu, třeba turistickou na seznamu a uvidíte co proč tam třeba JE leží lidem v žaludku. Zejména pobřeží je jako byste tam rozsypal mak, je to hlava na hlavě! Ne jako u nás. Když si udělám kolem Dukovan perimetr 30 km, tak je tam pár městeček a pár vesnic a to zasahuje do úrodné jižní Moravy. V Belgii je to místy skoro souvislá zástavba, elektrárna Doel je pak asi 16km od centra Antverp a právě v té hustě zalidněné oblasti. Mimochodem průměrná hustota obyvatelstva v Belgii je 2,6x vyšší než u nás a je klidně možné že v pobřežní oblasti to půjde ještě nahoru.

Kamil Kubů
13. květen 2020, 14:57

Mě na tom článku o Belgii nejvíce zaujala ta část ohledně kapacitních plateb a zmínka o případu Tempus Energy z UK. "Obchodník" s energií žaloval EK za schválení schématu kapacitních plateb v UK jako diskriminaci vůči firmám, které mají postavený byznys na řízení poptávky po elektřině. Největší šílenost na tom je to, že po celá desetiletí budovaný systém maximální dostupnosti elektrické energie jako základu rozvoje moderní společnosti má být obětován ve prospěch soukromého profitu společnosti, jejímž základním zájmem je naopak vysoká volatilita výroby s hlubokými propady i převisy během denního diagramu. Pokud toto má být strategie, kam se moderní energetika ubírá, pak nás čekají opravdu zajímavé časy.

Asd
13. květen 2020, 09:59

Jak je to možné. Vždyť Dánsko a Německo jsou našimi velkými vzory nejen co se týče OZE. A všichni přeci víme že OZE produkuje tu nejčistší a nejlevnější EE. To bude asi nějaká mýlka. Tady totiž někdo tvrdil že díky OZE budeme mít EE nejen zdarma, ale budou nám dokonce platit za to, že ji odebíráme. Tak teď nevím, kde je chyba. Kdo má nakonec pravdu.

Milan Vaněček
13. květen 2020, 11:23

ad ASd: vždyť jsem Vám to už napsal: Německo a Dánsko mají nejlevnější silovou elektřinu, podívejte se na grafy (následek stále rostoucí kapacity VtE a FVE).

My (a Rumuni) máme nejdražší elektřinu vzhledem k našim nízkým příjmům domácností.

Chyba je u nás, v naší energetické politice.

Jaroslav Studnička
13. květen 2020, 11:41

Spotřebitele zajímá celková cena. K čemu je mi nízká cena silové energie, když pak v konečné ceně více jak 50% tvoří daně a různé poplatky? Dánsko 64%, Německo 54%. Vypichujete si vždy jen to, co se vám hodí pane Vaněčku.

St
13. květen 2020, 12:28

Tak nějak pane Studnička. Zdá se mi, že někteří tu umí hezky kouzlit s čísly i fakty, že by jeden řekl, že se jedná o demagogii.

Jinak máte naprosto pravdu. Mne jako spotřebitele opravdu nezajímá kolik stojí silová EE, ale kolik za ní každý měsíc zaplatím, včetně všech daní poplatků atd. A opravdu bych se nechtěl dožít Dánských a nedejbože Německých cen.

Antonín Mikeš
13. květen 2020, 12:41

Naopak vysoké fixní poplatky jsou na škodu, snižují rozdíl celkové ceny za dodávku mezi různými dodavateli, čili snižují konkurenci na trhu.

Peter Kochjar
13. květen 2020, 21:05

Porovnajte:

Ak som sa nepomýlil tak naša rodina v DK si mesačne môže kúpiť 29 303 kWh. z platu.

Budem rád ak dostanem nejaké porovnanie z ČR alebo SK.

Milan Vaněček
14. květen 2020, 16:22

Pane Kochjar, když to porovnám s Vámi, u nás si rodina může koupit za měsíční plat 3-5 krát méně elektřiny než u Vás v Dánsku, podle toho zda dělá jeden či dva.

T
13. květen 2020, 14:34

CEZ je stat a ten potrebuje vydelat nejen na benzinu,tabaku alkoholu...

eSPík
13. květen 2020, 23:01

Tak naše rodina v ČR to nyní dotáhne na nějakých 6100 kWh/měsíc. Je to velký rozdíl...

Peter Kochjar
13. květen 2020, 20:27

Porovnajte:

Priemerný príjem rodiny v DK na úcet .

CNC operator 19 800 dk + sporenie na dôchodok 2500 dk ( bez dane )

Stavbár Ing. 24 600 dk + sporenie na dôchodok 3000 dk

Deti na strednej skole.

prídavky na deti : 1892

brigáda : 2800

Iné :

prenájom : 6000

Spolu príjem:55092 dk + sporenie na dôchodok 5500 dk

Faktúra za elektriku.

Perioden: 01.12.2019 – 29.02.2020 ( perióda 3 mesiace )

Forbrug i kWh 1.131 ( spotreba )

Pris pr. Kwh 1,88003 ( cena za Kwh )

Beløb i kr. El 2126 dk ( spolu )

Kto kúri s elektrinou má zľavu ak spotrebuje viac ako 4000 kWh za rok.

Prijem / cena za kWh 55092/1,88003

Ak som sa nepomýlil tak tak mesačne si môžeme kúpiť 29 303 kWh. z platu.

Budem rád ak dostanem nejaké porovnanie z ČR alebo SK.

Stále sa píše o elektrine. Prečo nepíšu o plyne tam je ešte väčší rozdiel

alebo o pečive. Na pečivo dáme mesačne 1500-2000 dk na elektriku 700 . Kúrim aj s klimatizáciou .

Elektrina je drahšia o10-20% Autá o 100-200%. Servis 200-400%

Cena elektriny bez poplatkov od https://www.ok.dk/

pevná cena na 12 mesiacov

100% OZE 37,06 za kwh

Mix pevná na 36,92 za kwh

Hodinová cena :

https://privat.orsted.dk/kundeservice/aftaler-og-priser/timepris/

https://www.ok.dk/privat/produkter/el

dnes od 18,74ø øre do 40,84 øre ( halierov.) Ja mám túto variabilnú .

Peter Kochjar
13. květen 2020, 20:49

Porovnajte:

Priemerný príjem rodiny v DK na účet .

CNC operator 19 800 dk + sporenie na dôchodok 2500 dk ( bez dane )

Stavbár Ing. 24 600 dk + sporenie na dôchodok 3000 dk

Deti na strednej skole.

prídavky na deti : 1892

brigáda : 2800

Iné :

prenájom : 6000

Spolu:55092 dk + sporenie na dôchodok 5500 dk

Faktúra za elektriku.

Perioden: 01.12.2019 – 29.02.2020 ( perioda 3 mesiace )

Forbrug i kWh 1.131 ( spotreba )

Pris pr. Kwh 1,88003 ( cena za Kwh )

Beløb i kr. El 2126 dk ( spolu )

Kto kúri s elektrinou má zľavu ak spotrebuje viac ako 4000 kWh za rok.

Prijem / cena za kWh 55092/1,88003

Ak som sa nepomýlil tak tak mesačne si môžeme kúpiť 29 303 kWh. z platu.

Budem rád ak dostanem nejaké porovnanie z ČR alebo SK.

Stále sa píše o elektrine. Prečo nepíšu o plyne tam je ešte väčší rozdiel

alebo o pečive. Na pečivo dáme mesačne 1500-2000 dk na elektriku 700 . Kúrim aj s klimatizáciou .

Elektrina je drahšia o10-20% Autá o 100-200%. Servis 200-400%

Cena elektriny bez poplatkov od https://www.ok.dk/

pevná cena na 12 mesiacov

100% OZE 37,06 za kwh

Mix pevná na 36,92 za kwh

Hodinová cena :

https://privat.orsted.dk/kundeservice/aftaler-og-priser/timepris/

https://www.ok.dk/privat/produkter/el

dnes od 18,74ø øre do 40,84 øre ( halierov.) Ja mám túto variabilnú .

Carlos
13. květen 2020, 23:11

Prvně konverze Vašeho příspěvku do Eur.

Příjem: 5955 (2655+3300) €

Přídavky: 253 €

Brigáda: 375 €

----------------

Příjem: 6583 €

Cena elektřiny: 0.25€/kWh

Zakoupitelný objem z 1 platu: 10.62 MWh

CZ:

Průměrná čistá mzda cca 920 € (25 500Kč)

Cena elektřiny tarif D02: 0.17-0.19€/kWh (4.7-5.2Kč/kWh)

Zakoupitelný objem elektřiny: 4.840-5.400 MWh

Pokud vezmu nízký tarif, třeba D7d, na topení kde může být cena

v nízkém tarifu 0.084-0.096 €/kWh, pak by mohl člověk pořídit 9.580-10.950MWh. Ale tento tarif se v průběhu dne různě zapíná a vypíná, celková cena kolik to pak bude je otázka, podle toho jak to trefíte.

K tomu nutno přičíst poplatek dle jističe, od 5.25 € do 15€ měsíčně.

sam
13. květen 2020, 20:54

Porovnajte:

Priemerný príjem rodiny v DK na úcet .

CNC operator 19 800 dk + sporenie na dôchodok 2500 dk ( bez dane )

Stavbár Ing. 24 600 dk + sporenie na dôchodok 3000 dk

Deti na strednej skole.

prídavky na deti : 1892

brigáda : 2800

Iné :

prenájom : 6000

Spolu:55092 dk + sporenie na dôchodok 5500 dk

Faktúra za elektriku.

Perioden: 01.12.2019 – 29.02.2020 ( perioda 3 mesiace )

Forbrug i kWh 1.131 ( spotreba )

Pris pr. Kwh 1,88003 ( cena za Kwh )

Beløb i kr. El 2126 dk ( spolu )

Kto kúri s elektrinou má zľavu ak spotrebuje viac ako 4000 kWh za rok.

Ak som sa nepomýlil tak tak mesačne si môžeme kúpiť 29 303 kWh. z platu.

Budem rád ak dostanem nejaké porovnanie z ČR alebo SK.

Stále sa píše o elektrine. Prečo nepíšu o plyne tam je ešte väčší rozdiel

alebo o pečive. Na pečivo dáme mesačne 1500-2000 dk na elektriku 700 . Kúrim aj s klimatizáciou .

Elektrina je drahšia o10-20% Autá o 100-200%. Servis 200-400%

Cena elektriny bez poplatkov od https://www.ok.dk/

pevná cena na 12 mesiacov

100% OZE 37,06 za kwh

Mix pevná na 36,92 za kwh

Hodinová cena :

https://privat.orsted.dk/kundeservice/aftaler-og-priser/timepris/

https://www.ok.dk/privat/produkter/el

dnes od 18,74ø øre do 40,84 øre ( halierov.) Ja mám túto variabilnú .

Peter Kochjar
13. květen 2020, 21:11

Porovnajte:

Priemerný príjem rodiny v DK na úcet .

Spolu:55092 dk

Cena za Kwh 1,88003 dk (

Kto kúri s elektrinou má zľavu ak spotrebuje viac ako 4000 kWh za rok.

Prijem / cena za kWh 55092/1,88003

Ak som sa nepomýlil tak tak mesačne si môžeme kúpiť 29 303 kWh. z platu.

Budem rád ak dostanem nejaké porovnanie z ČR alebo SK.

Stále sa píše o elektrine. Prečo nepíšu o plyne tam je ešte väčší rozdiel

alebo o pečive. Na pečivo dáme mesačne 1500-2000 dk na elektriku 700 . Kúrim aj s klimatizáciou .

Elektrina je drahšia o10-20% Autá o 100-200%. Servis 200-400%

Cena elektriny bez poplatkov od https://www.ok.dk/

pevná cena na 12 mesiacov

100% OZE 37,06 za kwh

Mix pevná na 36,92 za kwh

Hodinová cena :

https://privat.orsted.dk/kundeservice/aftaler-og-priser/timepris/

https://www.ok.dk/privat/produkter/el

dnes od 18,74ø øre do 40,84 øre ( halierov.) Ja mám túto variabilnú .

St
14. květen 2020, 16:09

Děkujeme za info o přijmech a nákladech v Dánsku. Chápu, že chcete nějak obhájit, že jejich drahá energie zase není tak drahá. Prostě a zkrátka žádný český člověk si nepřejde dánské ceny EE, za to plat by si každý nechal líbit.

Peter Kochjar
13. květen 2020, 21:41

Prosím zmažte moje duplikátne komentáre. Stále ich označilo ako spam.

Ďakujem.

Luboš
14. květen 2020, 08:55

Do roku 2017 vládnoucí strany v ČR prosazovaly politiku proti rodinám a proti poctivým zaměstnancům. Zelenou měli podnikatelé a jiné zájmové skupiny. Do 2017 jsme jako rodina žili na hranici bídy s nouzí. Jako rodiče máme střední a vysokoškolské vzdělání, 2 děti byli studenti na vysoké škole. Příjem 10 - 11 tis.Kč/měsíc na jednoho člena společné domácnosti. Výdaje na alkohol 1 EUR/měsíc, na cigarety nula, na dovolenou nula. Bez chovu slepic, králíků, ovoce a zeleniny ze zahrady a brigád načerno bychom přišli o střechu nad hlavou. Konečně od roku 2017 se dělá politika pro lidi s morálkou, poctivé pracanty a rodiny. Za poslední tři roky se nám hodně polepšilo. Nevyhlížíme se strachem pošťáka. Elektřina je v současné době zaplatitelná, i když přetrvává zvýhodňování firem na úkor domácností. ERÚ nemělo specialisty, kteří by byli svého času chytřejší než právníci podnikatelů a důsledky si neseme pro domácnosti dodnes. Vzorce poplatků za distribuci elektřiny jsou pro domácnosti z určitého úhlu pohledu diskriminační. Domácnost má elektřinu 2 - 3 krát dražší než podnikatelé a žádná domácnost nemá tak jako nepoctivý podnikatel možnosti kličkovat v daňovém systému a neplatit daně u úřadů v ČR. Viz například přínosy z EET, které odhalují neetické chování některých podnikatelů - vyjádřeno v miliardách Kč/rok úniků.

Carlos
14. květen 2020, 11:04

To už nám začala volební kampaň? Bože už i tady.

Vztekáte se tu na "nepoctivé" podnikatele a sami jste dělali brigády na černo?

Pokud uvádíte příjem čistý, pak jste měli k dispozici 40k, náklady na život studenta v Brně se dají stáhnout na 5-8k, takže to máme 16k za obě Vaše děti, pokud byste bydleli v bytě a v nájmu, dlouhodobě, tak jste někde na 13k, k tomu energie třebas 3-4k, jenže uvádíte že bydlíte pravděpodobně v domě, takže tam odpadá nájem (a nemyslím že daň z nemovitosti bude 13k/měsíc) Ať počítám jak počítám, tak mi to nesedí. Navíc jsou různá ubytovací, prospěchová atd. stipendia.

Navíc na part-time, který asi bude možné pro Vaše děti možné získat, lze vydělat 7-14k měsíčně celkem v pohodě.

Takže tady něco nesedí ať to počítám jak počítám? Exekuce? Nevhodný úvěr? Nebo placená agitka?

Na VŠ jsem měl v některých předmětech spolužáky co v prváku nastoupili celkem s málem prostředků a v polovičce druháku na tom byli o hodně líp. Nevím jak to udělali, přece jenom IT je meritokratický obor, ale jde to. Buď jsem měl za život až moc štěstí na lidi, nebo nevím, ale pokud pokud měli problém s penězi, tak se pokaždé snažili zvednut příjmy. Ať už to byli lidi na škole, nebo jiní, které znám. Takže pokud máte či jste měli doma opravdu problém s příjmy, tak je spíš otázka, co jste dělali abyste je reálně a legálně zvedli.

Jop, EET, pár miliard, možná, protože při konjunktuře se výběr zvyšuje i sám, vůči vybrakovaným rezervám, pokusům o podvod, nezájmu pomoci ekonomice po krocích, kterými ji zastavili. (Ten bilion je kec na, západě jdou reálné peníze, tady tak maximálně záruka u banky a ještě je to plné min aby stát nemusel vydat ani haléř)

A mimochode, je naprosto normální že pokud někdo odebírá zboží je velkém, tak na to dostane výraznou slevu.

Martin Pácalt
14. květen 2020, 20:04

To myslíte kreativní účetnictví koncernu Agrofert? WTF, dyď se jen ukazuje to, že je to přinejmenším stejný charakter jako ti před ním. Nemá komu co vyčítat.

Ivan Novák
14. květen 2020, 12:23

K těm Dánům: určitého rozdílu si všiml už Ibrahim ibn Jakub v 10. století, když si po návštěvě Prahy poznamenal, že "Slované jsou houževnatí a v boji odolní, avšak trpí nízkou schopností se organizovat". Ale snad se to za dalších několik souvislých desítek let odpovědnosti sama za sebe zlepší.

energetik
15. květen 2020, 12:28

S chystanou jadernou daní je v ceně nejen doženeme ale i předběhneme:

https://www.respekt.cz/agenda/chysta-se-jaderna-dan-za-jistic-nejvic-zaplati-chatari-s-cirkularkou

TT
16. květen 2020, 04:10

Toto uz tady jednou bylo, v podobe NEZ za p.VITAZKOVE a neproslo.Takovy nesmysl z ERU.Toto je proti ,,Bruselu,,Kdo se chova odpovedne,ma byt potrestan...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se