Cena elektřiny pro domácnosti loni ve většině zemí EU opět vzrostla, nejvyšší je v Dánsku a Německu

DomůElektřinaCena elektřiny pro domácnosti loni ve většině zemí EU opět vzrostla, nejvyšší je v Dánsku a Německu

Ceny elektrické energie, které platí evropské domácnosti, v posledních letech stabilně rostou, přičemž výjimkou ve většině zemí EU, včetně ČR, nebylo ani loňské druhé pololetí. Oproti druhému pololetí roku 2018 ceny elektřiny v průměru vzrostly o více než 1 %. Nejlevnější elektřinu mají domácnosti v Bulharsku a Maďarsku, naopak nejvyšší ceny jsou v Dánsku a Německu.

Po prudkém růstu velkoobchodních cen elektřiny v roce 2018, za kterým stál zejména nárůst cen emisních povolenek, museli evropští odběratelé elektrické energie počítat s tím, že se tato skutečnost následně projeví i na jejich účtech za elektřinu.

Podle dat evropského statistického úřadu Eurostat dosahovala průměrná cena elektřiny pro domácnosti EU v druhé polovině loňského roku 216 EUR/MWh.

Meziročně tak elektřina v průměru podražila o 1,3 %, což podle úřadu zhruba odpovídá míře inflace v daném období. Stejně jako elektřina v Unii podražil i zemní plyn, a to v průměru o 1,7 %.

Vývoj průměrné ceny elektřiny a plynu pro domácnosti v EU mezi lety 2009 a 2019. Zdroj: Eurostat

Navzdory největšímu poklesu je elektřina v Dánsku stále nejdražší

Přestože v průměru elektřina v EU podražila, v některých zemích se domácnosti mohly těšit z poklesu. Nejvyšší meziroční pokles zaznamenalo Dánsko, a to o 6,3 %, následované Řeckem (-5,8 %) a Portugalskem (-4,9 %). Naopak nejvíce elektřina podražila v Nizozemsku (+19,6 %), Litva (+14,3 %) a Česku (+11 %).

Přestože cena nejvíce poklesla v Dánsku, právě tamní domácnosti s 292 EUR/MWh platily nejvyšší cenu ze všech domácností EU. Za Dánskem následovalo Německo (287 EUR/MWh) a Belgie (286 EUR/MWh). Naopak nejméně za elektřinu platí domácnosti v Bulharsku (96 EUR/MWh), Maďarsku (110 EUR/MWh) a Litvě (125 EUR/MWh). V ČR domácnosti platily průměrně 177 EUR/MWh.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v EU v druhé polovině roku 2019. Zdroj: Eurostat

Pro přesnější srovnání cen, které domácnosti platí v jednotlivých zemích, je nicméně nutné zohlednit rozdílnou cenovou úroveň a příjmy. Při přepočtu na standard kupní síly (PPS) se podle Eurostatu mohou z „nejlevnější“ elektřiny těšit domácnosti ve Finsku (144 PPS/MWh), Lucembursku (146 PPS/MWh) a na Maltě (154 PPS/MWh). Naopak nejdražší je elektřina pro domácnosti v Rumunsku (278 PPS/MWh), Německu (268 PPS/MWh) a Španělsku (262 PPS/MWh).