Cena elektřiny ve Francii pro dodání v prosinci ve včerejších ranních hodinách vyskočila v reakci na prohlášení EDF o prodloužení odstávky pěti jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 4,5 GW.

Prosincová cena base-load elektřiny ve Francii zaznamenala ze dne na den navýšení o 23 euro na 140 euro/MWh, podle obchodníků je tento nárůst zapříčiněn především prohlášením EDF. Dalším faktorem je předpokládaný pokles teploty v příštím týdnu o 5 °C pod dlouhodobý teplotní normál.

EDF ohlásila prodloužení odstávky v případě pěti 900MW reaktorů. V případě reaktorů Gravelines 2 a Bugey 4 bylo ukončení odstávky odloženo o měsíc z 30. listopadu na 31. prosince. V případě reaktoru Tricastin 4 z 19. prosince na 31. prosince a u reaktorů Tricastin 1 a 3 z 23. prosince na 31. prosince.

Prohlášení o prodloužení odstávek přišlo pouze několik dní po potvrzení EDF o provedení bezpečnostních zkoušek na 6 reaktorech, z nichž 4 patří k výše zmíněným reaktorům.

Tyto reaktory jsou součástí celkem 12 reaktorů, které disponují komponenty vyrobenými ve společnosti Japan Casting and Forging Corp. a vyžadují dodatečné bezpečnostní kontroly prováděné pod dohledem francouzského regulačního orgánu pro jadernou bezpečnost – ASN. Vyšetřované ocelové komponenty obsahují vysoké koncentrace uhlíku, která způsobuje snížení tzv. lomové houževnatosti materiálu neboli sníženou schopnost odolávat šíření trhlin.

Situace se stává obtížně předvídatelnou

S neustále se měnícími plány odstávek reaktorů vyžadujících bezpečnostní prověrky se pro účastníky trhu stal vývoj situace těžko předvídatelným. EDF již minulý týden odložila spuštění 4 reaktorů (Bugey 4. Civaux 2, Gravelines 2 a Dampierre 3) zhruba o dva týdny a odstávky reaktorů Tricastin 1 a 3 byly v září rovněž významně prodlouženy.

Z důvodu bezpečnostních obav o odolnost některých komponent bylo ve Francii odstaveno 20 z celkem 58 provozovaných jaderných reaktorů. Další 4 reaktory mají být podle posledních údajů francouzského provozovatele přenosové soustavy odstaveny v prosinci a znovu spuštěny v polovině ledna.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Fessenheim, zdroj: EDF

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *