Domů
Elektřina
ČEZ Distribuce chystá v Libereckém kraji investice a opravy za půl miliardy
http://www.tennet.eu/nl/home.html

ČEZ Distribuce chystá v Libereckém kraji investice a opravy za půl miliardy

Elektřina
2 komentáře
2. leden 2019, 16:40
ČTK

Společnost ČEZ Distribuce připravuje letos v Libereckém kraji investice a opravy za více než půl miliardy korun. Posílit chce hlavně zásobování elektřinou v oblasti stotisícového Liberce. V plánu je nejen výstavba nových vedení, ale také rekonstrukce vedení velmi vysokého napětí a transformovny Liberec Východ a také rozvodny na transformovně Sever. Pracovat se bude na transformovnách v České Lípě, Hradčanech, Tanvaldu nebo Jablonci. ČTK to dnes řekla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Vzhledem k situaci v napájení oblasti Liberecka ze soustavy velmi vysokého napětí je třeba zajistit dostatečnou kapacitu a spolehlivost napájecího systému 110 kV. Toho bude dosaženo vybudováním okružního systému se čtyřmi plnohodnotnými napájecími vedeními z transformovny Bezděčín. Každá z těchto linek, bude zakončena v nové rozvodně Liberec Pavlovice, která má z pohledu provozu sítě strategické umístění,“ doplnila Holingerová.

Do každého ze čtyř nových vedení bude podle ní napojena jedna transformovna, což zajistí dostatečnou kapacitu sítě 110 kilovoltů v oblasti i v dlouhodobém výhledu.

Kvůli posílení zásobování krajského města i celé oblasti energetici v Liberci zprovoznili rozvodnu v Pavlovicích a v posledních pěti letech zrekonstruovali rozvodny Teplárna, Ostašov a Sever.

Letos by se mělo rekonstrukce dočkat vedení velmi vysokého napětí a rozvodna v transformovně Liberec Východ a také rozvodna v transformovně Sever. V plánu je ale v Liberci také výměna kabelového elektrického vedení v několika lokalitách i výměna technologií, rozvaděčů a transformátorů.

Elektrické vedení
Ilustrační foto

Rekonstrukce čeká také rozvodnu Rýnovice v sousedním Jablonci. Energetici pracují také na rekonstrukci Transformovny Česká Lípa sever.

„Loni jsme v České Lípě dokončili rozvodnu 22kV a polovinu 110kV. V roce 2019 bude celá stavba za více než 56 milionů korun dokončena,“ doplnila Holingerová.

Nový rozvaděč vybuduje ČEZ Distribuce v transformovně Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Obnova kvůli nevyhovující technologii čeká také transformovnu v Tanvaldu na Jablonecku.

Od roku 2005 investovala společnost ČEZ Distribuce do sítí přes 112 miliard korun. Pro letošní rok plánuje dát do výstavby a rekonstrukce sítí víc než 11 miliard korun, je to zhruba stejně jako loni.

Mezi nejvýznamnější investice na severu Čech patří výstavba nové rozvodny v průmyslové zóně Triangle u Žatce za 165 milionů korun. Podle Holingerové chce firma v příštích letech investovat více také do digitalizace distribuční sítě.

Leona Vacková dvd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
3. leden 2019, 07:56

"Od roku 2005 investovala společnost ČEZ Distribuce do sítí přes 112 miliard korun."

To je částka i ze ziskem pro distributora a tedy to co nařídil ERÚ zaplatit v regulačních poplatcích, nebo to co bylo skutečně investováno bez zisku pro distributora?

Jan Veselý
3. leden 2019, 09:38

Jinými slovy, peněz na posilování distribuční sítě dostávají distributoři od zákazníků více než dost. To si musím zapamatovat, až se zase někde nějaký chytrák začne ohánět tím jak by distribuční sítě nezvládaly nabíjení elektromobilů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se