Domů
Elektřina
ČEZ loni meziročně zvýšil výrobu elektřiny z fotovoltaiky o 12 procent
Zdroj: clevehillsolar.com

ČEZ loni meziročně zvýšil výrobu elektřiny z fotovoltaiky o 12 procent

Elektřina
13 komentářů
1. březen 2023, 14:47
ČTK

Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren loni výrazně vzrostla. Společnost ČEZ loni meziročně navýšila výrobu elektřiny ze svých fotovoltaických elektráren o 12 procent. Vyrobila v nich 136 gigawatthodiny (GWh) elektřiny, což vystačí na roční spotřebu zhruba 40.000 domácností. Do roku 2030 chce navýšit své kapacity fotovoltaických zdrojů ze současných 126 megawattů na více 6000 MW, informovala dnes společnost ČEZ. Produkci z obnovitelných zdrojů loni navýšila i Pražská energetika, meziročně o devět procent.

Loňská výroba elektřiny z fotovoltaiky byla pro ČEZ dosud druhá nejvyšší v historii společnosti, více vyprodukovala v roce 2018. K navýšení produkce elektřiny ze slunce přispěly zejména vhodné povětrnostní podmínky. Podle ČEZ se navíc čím dál více projevují také zkušeností z obsluh elektráren a jejich lepšícího se servisu a údržby.

Výrobní maxima spadají do teplých a slunných měsíců. Loni vyrobily fotovoltaiky ČEZ nejvíce elektřiny v červnu, kdy vyprodukovaly 13,4 procenta roční výroby. Následoval červenec (13,3 procenta), květen (13,2 procenta) a březen (11,9 procenta). Naopak nejméně v prosinci (1,3 procenta) a lednu (2,5 procenta). Podle ČEZ fotovoltaické panely v zimě umí lépe využívat svůj potenciál díky minimálním tepelným ztrátám.

„Díky dlouhodobě získávanému know-how se nám daří vymačkat z panelů maximum doslova v každém ročním období. Loni to znamenalo 12 procent meziroční nárůst výroby. Vyplácejí se nám nejen smysluplné investice do kvalitní údržby i technologií pro včasné odhalování závad, ale i plánování odstávek s ohledem na předpověď počasí. Díky tomu jsme schopni rychle reagovat na situaci a minimalizovat ztráty ve výrobě,“ řekl ředitel provozu elektráren společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

ČEZ plánuje své fotovoltaické parky rozšiřovat. „Do roku 2030 postavíme 6000 megawattů nových obnovitelných zdrojů, které připravujeme v průmyslových areálech nebo na rekultivacích. První bychom rádi zprovoznili už letos,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina. V současnosti společnost provozuje v ČR fotovoltaiky o celkovém výkonu přes 126 megawattů.

Výrobu navyšovala i Pražská energetika (PRE). „V loňském roce naše elektrárny vyrobily rekordních 37.222 MWh elektrické energie, což je o devět procent více než v roce 2021,“ řekl ČTK mluvčí Karel Hanzelka. Podíl na růstu podle něj měly oba typy obnovitelných zdrojů, které společnosti provozuje. Fotovoltaické elektrárny vyrobily přes 29,8 MWh a větrné elektrárny v Horním Částkově více než 7,3 MWh.

Vedle průmyslových výrobců roste využívání fotovoltaiky i mezi domácnostmi. Důvodem jsou zejména vysoké ceny energií. Loni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. I v tomto případě experti očekávají další růst poptávky.

sip ktp

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Lukáš
1. březen 2023, 15:20

Do roku 2030 chce navýšit své kapacity fotovoltaických zdrojů ze současných 126 megawattů na více 6000 MW

To je akurát tak vlhký sen eko komunistov :D

Marek Kuchejda
1. březen 2023, 18:12

ČEZ distribuce letos plánuje připojit 4.000 velkých projektů o celkovém výkonů 1.600 MWp. K tomu asi 80.000 malých střešních instalací. Takže těch 6.000 MWp za dalších 6 let nevypadá nereálně. Problém určitě nebudou komponenty nebo peníze. Problém bude místo kam to nainstalovat. Rezervovaných v celé ČR je už teď přes 10.000 MWp. Je jen otázkou času kdy se to vše připojí.

Pravoslav Motyčka
2. březen 2023, 22:08

Rezervovat lze jen na půl roku , většina toho se realizovat nebude, protože není kdo by toto postavil a z čeho. Taková je realita.

Petr
2. březen 2023, 19:39

A to jako proč, kapitalisto?

Anton Meško
1. březen 2023, 20:47

Tu nejde o to koľko ČEZ pripojí fotovoltaických elektrární, ale koľko pripojí vlastných fotovoltaických elektrární.

Zdeves Pavel
2. březen 2023, 11:34

No to se stát prohne, když bude platit dotace na fotovoltaiku.

Marek Kuchejda
2. březen 2023, 21:46

Tak většina dotace se státu ihned vrátí na inkasu DPH. Stát zase může být rád, že tady aspoň někdo staví nějaké nové zdroje. Náš stát je neuvěřitelné slabý a neschopen si sjednat pořádek. Vládnou tady populisté, kteří rozhazují peníze plnými hrstmi a tím roztáčí inflaci. Tyto dotace aspoň v budoucnu něco přinesou, na rozdíl od přemrštěných dotací dnes plynoucí do sociální sféry. Jen dotace do důchodového systému bude letos několikrát větší, než dotace do celého nového OZE. I já rád využiji státních 225.000 Kč pro svou fotovoltaiku. Je to taková investice do budoucnosti. Na snížení mých budoucích životních nákladů. Když už vím, že se o mě stát v budoucnu nebude schopen postarat. A tak by mělo uvažovat co nejvíce lidí.

Zdeves Pavel
3. březen 2023, 10:35

Dotace není nic jiného než okradení daňového poplatníka. Stát mu peníze vezme, nic mu nedá a ještě si vynutí další zvýšení na další dotace, které budou na rezervní zdroje. DPH rozhází jako nyní a tak se sahá na důchody, aby měl na peníze pro dělostřelecké granáty a další naše tanky modernizované pro Ukacka což Fiala potvrdil EU.

Marek Kuchejda
3. březen 2023, 18:06

Víte, já byl kdysi silným zastáncem tvrzení "Jedině Jádro!". Dnes jsem úplně někde jinde a dávám hodně za pravdu zdejšímu diskutérovi panu Vaněčkovi. Stavím si svépomoci a s dotací svou vlastní fotovoltaiku. A protože si to stavím sám, tak si ji můžu za ušetřené peníze předimenzovat a to jak na straně výkonu, tak na straně akumulace. Dále chci ještě znovu radikálně zateplit můj dům. Pak ještě přidat další panely a akumulaci. Pak instalovat nějaké malé tepelné čerpadlo. K tomu si pořídit těsně před důchodem elektromobil, který budu nabíjet svou vlastní elektřinou. Spoléhat na stát jsem přestal. Taky jsem přestal mrmlat a nadávat na vládu. Život jsem vzal do svých vlastních rukou a baví mě to. Jedni mí známí jsou tento týden a alpách na lyžovačce, užít si týden lyžování a nakupování. Já jsem si za stejné peníze co oni dali za tu týdenní lyžovačku koupil 11.4 kWp ve fotovoltaických panelech, které mi budou vyrábět elektřinu příštích nejméně 35 let. To už mi bude 85, takže mě ty panely asi přežijí. Takže vše je o prioritách a hlavně o novém myšlení. Mnoho lidí tady teorizují o nějaké nové přečerpávací elektrárně. Přitom za dva roky tady budou mít lidé domácí akumulaci ve výši jedněch Dlouhých Strání. Bez protestů ekologů, bez 20ti letého papírování. Pěkně v tichosti a klidu. Už to chápete? Za 10 let bude svět úplně jiný než je dnes. Budoucí svět nebudou organizovat psychopatičtí politici schovaní za stát. Budoucí svět budou tvořit individuální jedinci, kteří ví a chápou o co opravdu v jejich osobním životě jde.

Pavel K
3. březen 2023, 23:29

Dobrý den, pane Kuchejdo. Chci si též svépomocí udělat výkonnou FVE, byl byste tak ochotný a podělil se o své zkušenosti? Mohl byste mi napsat na povidani007@seznam.cz?

Děkuji.

richie
2. březen 2023, 18:31

tak co by to boli za biznismenov, ak by nevyuzili vhodne podmienky na cerpanie dotacii a garancii ...

richie
2. březen 2023, 22:26

a este som zabudol na dalsi synergicky efekt pre CEZ .. to nie je len o vyuzitie nemalych dotacii a garantovaneho vykupu, ale vdaka nasledne zvysujucej sa nestabilite siete budu potrebne spickove zdroje resp. zdroje na stabilizaciu siete - a tu je dalsia prilezitost presunut par existujucich elektrarni z excelovej kolonky resp. zdroj EE do inej kolonky , kde uz sa tolko nehra na ekologiu a aj prijmy budu v inej kategorii (a velmi pravdepodobne mimo subjektov podliehajucich mimoriadnemu zdaneniu a podobne .. )

richie
2. březen 2023, 22:29

nejak sa mi zmrvil prispevok

..prilezitost presunut par existujucich elektrarni z excelovej kolonky elektraren resp. zdroj EE do inej kolonky sluzby siete...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se