Domů
Elektřina
ČEZ meziročně navýšil o třetinu výrobu elektřiny z biomasy
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

ČEZ meziročně navýšil o třetinu výrobu elektřiny z biomasy

Energetická skupina ČEZ v minulém roce meziročně navýšila objem elektrické energie vyrobené z biomasy v tuzemských elektrárnách o 35 %. Celkem 500 tisíc MWh by vystačilo pro pokrytí roční spotřeby 200 tisíc českých domácností.

Stejný, zhruba třetinový meziroční nárůst ve využívání biomasy ČEZ zaznamenal již v roce 2015. Největší podíl na výrobě elektrické energie měla s 253 tisíci MWh v loňském roce Elektrárna Hodonín, která kromě analytické laboratoře disponuje i unikátním vzorkovačem biomasy na spotřebě.

„Hodonínská elektrárna i loni vyrobila 500 TJ tepla, z toho 350 TJ pocházelo z biomasy. K tomuto výsledku významně přispěla loňská realizace úprav palivových bunkrů na druhém fluidním kotli, který může být nově provozován na čistou biomasu až do 80 procent jmenovitého výkonu,“ uvedl Radek Kučera, manažer výrobní jednotky Hodonín společnosti ČEZ Teplárenská, a. s.

Největší nárůst však nastal v Elektrárně Poříčí, která z biomasy loni vyrobila 206 tisíc MWh, tedy přibližně o 90 tisíc MWh více než v roce 2015.

Z biomasy pochází téměř pětina elektřiny z OZE v EU

Přestože největší podíl na výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů v zemích EU si stále jednoznačně drží vodní elektrárny (43,9 % v roce 2014), podíl biomasy a větrných či solárních zdrojů v posledních letech významně roste.

Podíl jednotlivých obnovitelných zdrojů na spotřebě elektrické energie v zemích EU. Zdroj: Eurostat

Množství elektrické energie vyráběné z biomasy, včetně obnovitelného odpadu, vzrostlo v EU mezi lety 2004 a 2014 o 80 % a celkový podíl biomasy na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2014 dosáhl 18 %.

Autor úvodní fotografie: PSNH @flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.