Domů
Rychlé zprávy
Data o spotřebě elektřiny se budou zaznamenávat místo hodiny každých 15 minut
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Data o spotřebě elektřiny se budou zaznamenávat místo hodiny každých 15 minut

Rychlé zprávy
Bez komentáře
4. červenec 2024, 10:11
ČTK

Data o spotřebě elektřiny se budou nově zaznamenávat místo hodiny každých 15 minut. Má to mimo jiné pomoci spotřebitelům snížit výdaje za elektřinu. Uvedl to včera ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Stát zkrátil tzv. zúčtovací a obchodní periodu na 15 minut s počátkem měsíce, oznámila státní firma OTE (Operátor trhu s elektřinou) a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

„Jedná se o další ze série opatření, jejichž cílem je modernizace naší energetiky. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jako je slunce nebo vítr, se mění častěji, než jsme byli zvyklí u jiných zdrojů. Zkrácení zúčtovací a obchodní periody na to reaguje a umožní jak účastníkům trhu, tak i koncovým spotřebitelům efektivněji reagovat na vývoj na trhu. Opatření tedy dá zákazníkům možnost snížit jejich výdaje za elektřinu,“ řekl Síkela.

Zkrácení zúčtovací a obchodní periody má podle ministerstva a operátora umožnit účastníkům trhu lépe reagovat na změny v nabídce a poptávce, a zvýšit tak jejich možnosti obchodovat s elektřinou co nejblíže reálnému času dodávky. Od toho si stát slibuje optimalizaci obchodních strategií, možnost přesnějšího analyzování spotřeby a výroby elektřiny a zlepšení integrace obnovitelných zdrojů energie.

Změna by měla mít vliv zejména na odběratele s průběhovým měřením spotřeby, což se typicky týká hlavně větších zákazníků. S rozšířením tzv. chytrých elektroměrů by se měl postupně zvyšovat dopad novinky i na další odběratele.

Střešní solární elektrárna
Ilustrační foto

Zavedení zkrácené zúčtovací periody také vyžaduje evropská legislativa. Spolu s tím tak OTE inovoval tržní platformy a rozšířil možnosti obchodování na jím organizovaných krátkodobých trzích s elektřinou zavedením obchodování prostřednictvím celoevropských vnitrodenních aukcí.

„Tento krok nám umožní lépe reagovat na dynamické změny na trhu a přispěje k vyšší stabilitě a efektivitě energetického systému,“ řekl předseda představenstva OTE Michal Puchel.

Operátor trhu změnu připravoval tři roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se