Dostavba jaderné elektrárny Mochovce zůstává nedořešena

DomůElektřinaDostavba jaderné elektrárny Mochovce zůstává nedořešena

Otázky týkající se dokončení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce zůstávají nezodpovězeny i po valné hromadě akcionářů Slovenských elektráren (SE), která se konala minulý týden. Akcionáři největšího výrobce elektřiny na Slovensku se touto záležitostí vůbec nezabývaly.

Dosud není známo, kdy akcionáři budou diskutovat o dokončení projektu Mochovce a jeho rostoucím rozpočtu.

„Zvláštní valná hromada projednala a jednomyslně schválila transakce týkající se prodeje a obchodování s elektřinou. Problematika projektu výstavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce bude pravděpodobně předložena na některém z plánovaných valných hromad“, uvedl Miroslav Šarišský, mluvčí SE.

Slovenské ministerstvo hospodářství rovněž potvrdilo, že nebyla schůzka akcionářů na nejvyšší úrovni, pokud jde o dokončení obou bloků jaderné elektrárny.

„Dokončení JE Mochovce je odpovědností soukromých majoritních akcionářů a vedení SE. Iniciativa by měla přicházet z jejich strany. Stát je menšinovým akcionářem bez řídících pravomocí“, uvedl Maroš Stano, mluvčí ministerstva hospodářství.

I přes opakované žádosti, ministerstvo hospodářství dosud neobdrželo podrobné informace od SE o pokroku dokončování třetího a čtvrtého bloku. Ministerstvo také postrádá záruky, že v případě možného navýšení rozpočtu budou oba bloky dokončeny.

Ministr hospodářství Peter Žiga vyjadřuje nespokojenost a zklamání od Slovenských elektráren, pokud jde o dokončení elektrárny, která by stát celkem 5,4 miliard eur, což je téměř dvojnásobný nárůst od původního plánu 2,8 miliard eur. Nicméně akcionáři dosud schválili pouze rozpočet, který se zvýšil zhruba o 800 milion eur.

Areál jaderné elektrárny Mochovce. Zdroj: Slovenské Elektrárne

Poslední oficiální termín o navezení paliva do třetího bloku hovoří o roce 2017. Čtvrtý blok by měl být pak uveden do provozu o rok později. Při zahájení dostavby Mochovců v roce 2008 se hovořilo o dokončení v roce 2012, resp. 2013.

Italská společnost Enel, která prodala polovinu svého 66procentního podílu v SE české společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) v loňském roce, zůstává zodpovědná za dokončení JE Mochovce. V budoucnu chce prodat i svůj zbývající podíl v SE, ale může tak učinit pouze po dokončení Mochovců. Slovenský stát ovládá 34 procent v SE.