Domů
Elektřina
Druhý blok Temelínu je po neplánované odstávce opět v provozu

Druhý blok Temelínu je po neplánované odstávce opět v provozu

30. července byla ukončena neplánovaná odstávka 2. bloku jaderné elektrárny Temelín, která trvala 104 dní a byla způsobena vnitřní netěsností parogenerátoru. Nyní je postupně zvyšován výkon reaktoru, plného výkonu by měl blok dosáhnout 2. srpna.

Odstávka bloku byla přitom zahájena 18. dubna jako plánovaná pro výměnu paliva a kontrolu zbývajících palivových článků. Mimo pravidelných údržbových prací byla modernizována turbína, díky čemuž se zvýšila účinnost celého bloku o 2 %.

Mimo provoz stále zůstává 1. blok, v jehož případě se jedná o plánovanou odstávku z důvodu výměny čtvrtiny paliva. Opětovné spuštění bloku by mělo proběhnout po sérii zkoušek závěrem srpna.

Mezi 10. a 30. červencem Temelín nevyrobil žádnou elektřinu, jedná se o nejdelší souběžnou odstávku obou bloků, společně s odstávkou v roce 2011, tehdy odstávka trvala shodně 20 dní.

Od zahájení provozu v prosinci 2000 měla elektrárna Temelín pět odstávek jednotlivých bloků, které trvaly déle než 100 dní. Nejdelší z nich byla zaznamenána v roce 2008 a trvala 140 dní, důvodem bylo poškození lopatek třetího nízkotlakého rotoru turbíny.

„Letos se nepodaří překonat dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, která dosáhla 15,3 TWh,“
uvedl mluvčí elektrárny Temelín Václav Brom.

Temelínská elektrárna patří společnosti ČEZ a je největším zdrojem elektrické energie v ČR, pokrývá pětinu celkové spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 TWh elektřiny.

Díky nižší spotřebě elektřiny v letním období neměla odstávka elektrárny žádný vliv na spolehlivost dodávek energie zákazníkům. Výroba byla pokryta ostatními zdroji.

Úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Štítky:JE Temelín

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.