Domů
Společnosti v ČR
E.ON - profil společnosti

E.ON - profil společnosti

Koncern E.on je jednou z největších soukromých energetických společností na světě. Je řízen skrze společnost E.ON SE, sídlící v německém Düsseldorfu, výkonným ředitelem je Johannes Teyssen. V roce 2014 měla společnost více než 58 tisíc zaměstnanců v mnoha evropských zemích, Rusku a Jižní Americe a generovala tržby okolo 112 miliard euro. V segmentu obnovitelných zdrojů patří ke světovým lídrům, dodává plyn a elektřinu 33 milionům zákazníkům a vlastní zdroje elektrické energie o instalované kapacitě okolo 59 GW. Mimo to spoluvlastní aktiva v Brazílii a Turecku.

Společnost momentálně prochází zásadní proměnou, která souvisí se změnou strategie. Upouští od konvenčních energetických zdrojů a plánuje se v budoucnu zaměřit výhradně na obnovitelné zdroje energie, energetické sítě a služby pro zákazníky. K tomu má dojít rozdělením společnosti s tím, že původní společnost se bude zabývat výše zmíněným a nově vytvořená společnost se bude věnovat výrobě energie z konvečních zdrojů, globálnímu obchodování s energiemi, ropě, plynu a bude zaměřena na „poskytování spolehlivé záložní kapacity.“ Činnost nově vytvořené společnosti bude významná především v kontextu vývoje evropské energetiky směřující stále k vyššímu podílu výroby z obnovitelných zdrojů. Více informací o rozdělení E.ONu v našem předchozím článku.

 

Výsledky hospodaření společnosti E.ON. Zdroj dat: eon.com

 

Historie

Společnost E.ON vznikla v červnu roku 2000 sloučením dvou největších průmyslových skupin v Německu VEBA a VIAG. Obě společnosti byly založeny v roce 1920, aby sloužily jako holdingové společnosti státních průmyslových podniků. Po privatizaci v roce 1960 a 1980 byly oba podniky zapsány na německou burzu mezi akcie DAX 30 (Deutscher Aktien IndeX 30), které tvoří tvoří 30 akcií blue-chips, obchodovaných na německé burze.

 

Struktura

E.ON SE slouží jako management celé skupiny, dohlíží a koordinuje veškeré činnosti. Jednotlivé segmenty skupiny jsou rozděleny do globálních jednotek (podle funkcí) a regionálních jednotek (podle zemí).

Struktura společnosti E.ON. Zdroj: eon.cz

 

Globální jednotky:

 • Výzkum a vývoj
 • Výroba energie
 • Výstavba a technologie
 • Globální komodity
 • Obnovitelné zdroje
 • Regionální jednotky:

  – s lokálně organizovanými aktivitami a strukturou

  • Německo
  • Nizozemí
  • Velká Británie
  • Maďarsko
  • Švédsko
  • Česká republika
  • Itálie
  • Rumunsko
  • Španělsko
  • Slovensko
  • Francie
  • Bulharsko
  • Speciální zaměření

   • Rusko
   • Globální jednotky

    Výzkum a vývoj

    Tato divize je podle E.ONu velmi rychle roustoucí s velkým potenciálem do budoucnosti. Je aktivní ve čtyřech klíčových regionech: v Severním moři v Británii, v Severním moři v Norsku, v Rusku a v severní Africe

    Výroba energie

    Jednotka Výroba energie dohlíží a koordinuje činnost portfolia elektráren v Evropě. Elektrárny jsou rozděleny do čtyřech skupin v závislosti na typu paliva. Společnost vlastní zásadní aktiva v Německu, Velké Británii, Švédsku, Itálii, Španělsku, Francii, Belgii, Nizozemsku a Lucembursku a pyšní se jedním z nejširších a nejvyváženějších energetických mixů v odvětví.

    Výstavba a technologie

    Tato globální jednotka sjednocuje projektový management a expertní inženýrství na podporu výstavby nových a provoz stávajících elektráren. V rámci této jednotky se také uskutečňuje výzkum a vývoj projektů pro E.ON Innovation Center.

    Globální komodity

    Vzhledem ke spojení E.ONu se světovými velkoobchodními trhy, segment globálních komodit nakupuje a prodává elektřinu, zemní plyn, zkapalněný zemní plyn, uhlí a emisní povolenky. Dále řídí a rozvíjí aktiva v několika fázích hodnotového řetězce plynu, včetně plynovodů, dlouhodobých kontraktů na dodávky a skladovacích zařízení.

    Obnovitelné zdroje

    Jednotka obnovitelných zdrojů se aktivně podílí na rozvoji obnovitelných zdrojů napříč mnoha zeměmi v Evropě a ve světě. E.ON je momentálně 3. světovou společností v sektoru offshore větrných elektráren a mezi 10 největšími v rámci onshore větrného sektoru. Dále se společnost snaží zvýšit svojí angažovanost v sektoru solárních zdrojů.

    E.ON v České Republice

    Společnost působí v ČR od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionům zákazníků a vice než 220 tisíc zákazníků zásobuje zemním plynem – především v jižních Čechách a na jižní Moravě. Veškerá činnost je řízena dceřinou společností E.ON Česká republika, pod kterou spadají jednotlivé společnosti zabývající se obchodováním, distribucí, výrobou a dalšími činnostmi na českém trhu. Společnost E.ON Energie obchoduje s elektrickou energií a zemním plynem,  E.ON Distribuce spravuje distribuční soustavu na území jižní Moravy a jižních Čech a udržuje a rozvíjí distribuční soustavu zemního plynu na území jižních Čech. Výroba elektřiny a výroba a rozvod tepla spadají pod společnost E.ON Trend a společnost E.ON Servisní zajišťuje speciální servisní služby v oblasti distribuce elektřiny a plynu. Jedná se především o výstavbu, provoz a údržbu energetických zařízení.

    Štítky:E.ON

    Komentáře

    (1)

    Cyprián

    2. říjen 2019, 22:34

    Eon na české trhu stále rozšiřuje svůj vliv a nabízené služby svým zákazníkům. Nedávno dokonce získal strategického partnera v získávání nových dušiček více zde: https://www.info.cz/energetika/petr-morcinek-portfolio-rozsirime-o-sluzby-spolecnosti-e-on-30434.html

    Přidat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
    Vyžadované informace jsou označeny *
    Pravidla diskuze
    Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
    Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
    Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
    Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
    V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
    OM Solutions s.r.o.
    Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
    Třebíč
    IČ: 02682516
    SOCIÁLNÍ SÍTĚ
    © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.