Domů
Elektřina
ECP 4 – bezpečná komunikace v energetice
Komerční sdělení

ECP 4 – bezpečná komunikace v energetice

Pro fungování jakéhokoliv systému je nezbytnou součástí komunikace a výměna dat. V energetickém sektoru jsou kladeny zvláštní nároky na bezpečnost a nepopiratelnost komunikace. Jako odpověď na tyto nároky vznikla ECP (ENTSO-E Communication Platform) – komunikační platforma pro operátory přenosových soustav čili TSO (Transmission System Operators) a jejich obchodní partnery.

ECP slouží, podobně jako např. e-mail, k výměně zpráv. Její současná podoba, ECP 4, se vyznačuje uživatelskou přívětivostí, jednoduchým ovládáním a zároveň širokou škálou možností, jak zprávy posílat či celou platformu rozšířit o nové funkce. ECP 4 disponuje řadou klíčových vlastností, díky nimž se stala klíčovým nástrojem pro komunikaci na energetickém trhu.

Spolehlivost

V ECP 4 je doručení zprávy garantované, a to i v případě, že příjemce je v době doručení zprávy nedostupný. Mezi možnostmi ECP 4 patří i instalace v režimu vysoké dostupnosti, díky níž se minimalizuje pravděpodobnost nedoručení zprávy.

Bezpečnost

Všechny odesílané zprávy jsou šifrované a opatřené elektronickým podpisem. Díky tomu dokáže jejich obsah přečíst pouze jejich příjemce. ECP 4 se hodí na komunikaci jak přes internet, tak v rámci soukromých sítí.

Transparentnost

Informace o každé zprávě v ECP 4 síti, jako například čas či způsob odeslání a doručení, se dají dohledat pomocí interních či externích monitorovacích nástrojů.

Integrace

ECP 4 nabízí možnost integrace pomocí různých komunikačních kanálů, jako jsou např. Web Services, souborový systém či AMQP.

Portabilita

ECP 4 se dá instalovat na většinu běžných operačních systémů, jako jsou Windows či Linux.

Standard

Jakožto platforma vyvíjená pro potřeby energetického sektoru odpovídá ECP 4 jednotným standardům, kterými se celý trh řídí. Mezi tyto standardy patří MADES a IEC 62325-503:2018.

Jak to funguje

ECP 4 se skládá ze tří základních komponent, které spolu tvoří ECP síť – ECP Endpointu, ECP Brokeru a ECP Component Directory.

  • ECP Endpoint – slouží k posílání a přijímání zpráv. V rozhraní Endpointu se dá také nastavit, jakým způsobem a jakou cestou se zprávy budou posílat.
  • ECP Broker – takzvaný směrovač zpráv. ECP Broker zajišťuje, že se zpráva bezpečně a zaručeně dostane ke svému příjemci.
  • ECP Component Directory – udržuje adresář komponent v síti. Každá komponenta je registrovaná do jedné Component Directory a zároveň si z ní bere informace o ostatních registrovaných komponentách. Každá registrace se musí nejprve schválit, což zvyšuje bezpečnost komunikace v ECP síti.

Každá ECP síť (či její část) obsahuje jednu Component Directory, v níž může být zaregistrováno více Endpointů a Brokerů. Uživatel či obchodní aplikace se k síti připojuje přes Endpoint, z nějž posílá šifrované a elektronicky podepsané zprávy. Ty putují přes Broker do cílového Endpointu, kde se dešifrují, ověří se podpis a zpráva pak může být předána cílové obchodní aplikaci.

Výměna zpráv
Výměna zpráv

Jaký Broker se při posílání využije, se nastavuje v takzvaných cestách. Ty se vytvářejí pomocí Endpointu a následně ukládají do Component Directory. Tímto způsobem se zajišťuje spolehlivost doručení zpráv. Pokud je v síti jeden Broker nedostupný, může se zvolit jiný.

ECP 4 disponuje uživatelsky přívětivým grafickým rozhraním, jehož součástí je i interní monitorovací systém a nástěnka s přehledem přijatých a poslaných zpráv, připojených obchodních aplikací, doby platnosti certifikátů a základních informací o Endpointu. Jednotlivé obrazovky nabízí možnost jednoduše vyhledávat a filtrovat zprávy, zobrazit seznam registrovaných komponent či měnit nastavení. K připojení Endpointu k obchodní aplikaci pak slouží standardizované API (viz obrázek 2).

Rozhraní
Rozhraní

Jednoduchá komunikace na míru

ECP 4 se také dá rozšířit o doplňky nabízející nové funkcionality. Takovým doplňkem může být například EDX (ENTSO-E Data Exchange) s možností posílat velké soubory (až 1 GB dat v jedné zprávě), poskytovat služby či publikovat zprávy a poskytovat je tak k odběru více příjemcům.

ECP 4 je komunikační platforma, která nabízí širokou škálu možností a způsobů využití, ale také snadnou manipulaci v uživatelsky přívětivém prostředí. Platformu vlastní a poskytuje svým členům zdarma evropské sdružení operátorů přenosových soustav (ENTSO-E). Společnost Unicorn Systems poskytuje podporu a zajišťuje její další rozvoj tak, aby vyhověla požadavkům doby a energetického trhu.

O autorovi

Barbora Kánská

Analytička na projektech ECP 4/EDX a OPDE. V Unicornu je úplný nováček a pomáhá, kde je zrovna třeba – při testování, úpravách dokumentace či plánování schůzek a školení. V budoucnu plánuje vypomáhat ještě na projektech Transparency Platform a TERRE a také učit v Unicornu angličtinu.

[sexy_author_bio]

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516