Domů
Elektřina
ECP 4 – bezpečná komunikace v energetice
Komerční sdělení

ECP 4 – bezpečná komunikace v energetice

Pro fungování jakéhokoliv systému je nezbytnou součástí komunikace a výměna dat. V energetickém sektoru jsou kladeny zvláštní nároky na bezpečnost a nepopiratelnost komunikace. Jako odpověď na tyto nároky vznikla ECP (ENTSO-E Communication Platform) – komunikační platforma pro operátory přenosových soustav čili TSO (Transmission System Operators) a jejich obchodní partnery.

ECP slouží, podobně jako např. e-mail, k výměně zpráv. Její současná podoba, ECP 4, se vyznačuje uživatelskou přívětivostí, jednoduchým ovládáním a zároveň širokou škálou možností, jak zprávy posílat či celou platformu rozšířit o nové funkce. ECP 4 disponuje řadou klíčových vlastností, díky nimž se stala klíčovým nástrojem pro komunikaci na energetickém trhu.

Spolehlivost

V ECP 4 je doručení zprávy garantované, a to i v případě, že příjemce je v době doručení zprávy nedostupný. Mezi možnostmi ECP 4 patří i instalace v režimu vysoké dostupnosti, díky níž se minimalizuje pravděpodobnost nedoručení zprávy.

Bezpečnost

Všechny odesílané zprávy jsou šifrované a opatřené elektronickým podpisem. Díky tomu dokáže jejich obsah přečíst pouze jejich příjemce. ECP 4 se hodí na komunikaci jak přes internet, tak v rámci soukromých sítí.

Transparentnost

Informace o každé zprávě v ECP 4 síti, jako například čas či způsob odeslání a doručení, se dají dohledat pomocí interních či externích monitorovacích nástrojů.

Integrace

ECP 4 nabízí možnost integrace pomocí různých komunikačních kanálů, jako jsou např. Web Services, souborový systém či AMQP.

Portabilita

ECP 4 se dá instalovat na většinu běžných operačních systémů, jako jsou Windows či Linux.

Standard

Jakožto platforma vyvíjená pro potřeby energetického sektoru odpovídá ECP 4 jednotným standardům, kterými se celý trh řídí. Mezi tyto standardy patří MADES a IEC 62325-503:2018.

Jak to funguje

ECP 4 se skládá ze tří základních komponent, které spolu tvoří ECP síť – ECP Endpointu, ECP Brokeru a ECP Component Directory.

 • ECP Endpoint – slouží k posílání a přijímání zpráv. V rozhraní Endpointu se dá také nastavit, jakým způsobem a jakou cestou se zprávy budou posílat.
 • ECP Broker – takzvaný směrovač zpráv. ECP Broker zajišťuje, že se zpráva bezpečně a zaručeně dostane ke svému příjemci.
 • ECP Component Directory – udržuje adresář komponent v síti. Každá komponenta je registrovaná do jedné Component Directory a zároveň si z ní bere informace o ostatních registrovaných komponentách. Každá registrace se musí nejprve schválit, což zvyšuje bezpečnost komunikace v ECP síti.
 • Každá ECP síť (či její část) obsahuje jednu Component Directory, v níž může být zaregistrováno více Endpointů a Brokerů. Uživatel či obchodní aplikace se k síti připojuje přes Endpoint, z nějž posílá šifrované a elektronicky podepsané zprávy. Ty putují přes Broker do cílového Endpointu, kde se dešifrují, ověří se podpis a zpráva pak může být předána cílové obchodní aplikaci.

  Výměna zpráv

  Jaký Broker se při posílání využije, se nastavuje v takzvaných cestách. Ty se vytvářejí pomocí Endpointu a následně ukládají do Component Directory. Tímto způsobem se zajišťuje spolehlivost doručení zpráv. Pokud je v síti jeden Broker nedostupný, může se zvolit jiný.

  ECP 4 disponuje uživatelsky přívětivým grafickým rozhraním, jehož součástí je i interní monitorovací systém a nástěnka s přehledem přijatých a poslaných zpráv, připojených obchodních aplikací, doby platnosti certifikátů a základních informací o Endpointu. Jednotlivé obrazovky nabízí možnost jednoduše vyhledávat a filtrovat zprávy, zobrazit seznam registrovaných komponent či měnit nastavení. K připojení Endpointu k obchodní aplikaci pak slouží standardizované API (viz obrázek 2).

  Rozhraní

  Jednoduchá komunikace na míru

  ECP 4 se také dá rozšířit o doplňky nabízející nové funkcionality. Takovým doplňkem může být například EDX (ENTSO-E Data Exchange) s možností posílat velké soubory (až 1 GB dat v jedné zprávě), poskytovat služby či publikovat zprávy a poskytovat je tak k odběru více příjemcům.

  ECP 4 je komunikační platforma, která nabízí širokou škálu možností a způsobů využití, ale také snadnou manipulaci v uživatelsky přívětivém prostředí. Platformu vlastní a poskytuje svým členům zdarma evropské sdružení operátorů přenosových soustav (ENTSO-E). Společnost Unicorn Systems poskytuje podporu a zajišťuje její další rozvoj tak, aby vyhověla požadavkům doby a energetického trhu.

  O autorovi

  Barbora Kánská

  Analytička na projektech ECP 4/EDX a OPDE. V Unicornu je úplný nováček a pomáhá, kde je zrovna třeba – při testování, úpravách dokumentace či plánování schůzek a školení. V budoucnu plánuje vypomáhat ještě na projektech Transparency Platform a TERRE a také učit v Unicornu angličtinu.

  [sexy_author_bio]

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.