Domů
Elektřina
EDF odložila restart 2. bloku jaderné elektrárny Fessenheim na leden 2018
Zdroj: EDF

EDF odložila restart 2. bloku jaderné elektrárny Fessenheim na leden 2018

Elektřina
2 komentáře
9. červenec 2017, 12:20
Jan Budín

Francouzská energetická společnost EDF odložila o tři měsíce restart druhého bloku nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim. Nově má být tedy 900MW blok znovu zprovozněn 31. ledna 2018. EDF uvedla jako důvod pro odložení restartu delší než očekávanou bezpečnostní kontrolu parogenerátoru.

Jaderný reaktor Fessenheim 2 byl odstaven v červnu 2016 po skandálu Arevy týkajícího se falšování dokumentace u součástí pro jaderné elektrárny. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) zahájil následně vyšetřování zaměřené na vysledování potenciálně nekvalitních součástí.

EDF uvedla, že analýza parogenerátoru prováděná ASN stále probíhá. Mluvčí EDF řekla, že nový termín restartu druhého bloku jaderné elektrárny Fessenheim byl stanoven poté, co ASN poskytla nové informace.

Dva reaktory nejstarší francouzské jaderné elektrárny Fessenheim mají celkový instalovaný výkon 1800 MW. V dubnu letošního roku bylo rozhodnuto o jejím uzavření do dubna 2020.

Uzavření elektrárny ve Fessenheimu u hranic s Německem sliboval ve své předvolební kampani v roce 2012 bývalý francouzský prezident François Hollande a po svém nástupu nařídil tento krok do konce roku 2016.

Proti tomu se však postavily odbory, elektrárenská společnost EDF i některé politické strany. Vedení státem ovládané EDF pověřilo svého šéfa, aby zařídil zachování provozu ve Fessenheimu do zprovoznění nového reaktoru ve Flamanville na západním pobřeží Francie.

Uzavření jaderné elektrárny Fessenheim je vnímáno jako první krok plánovaného snížení podílu jaderných elektráren na výrobě elektřiny ve Francii ze současných zhruba 75 % na 50 % do roku 2025.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
10. červenec 2017, 10:23

Podle mě do roku 2025 uzavřou jenom tu jednu nejstratší elektrárnu, aby získali zkušenosti pro nový obří trh v rozebírání jaderek.

Ale zbytek snížení podílu jaderné energetiky na 50% bude dosažen hlavně růstem zbylých způsobů výroby, protože pořebují velký nárůst výroby pro elektroauta.

A taky když se jim vůbec nepovedl návrh a stavění nejnovějších reaktorů, tak s tím rychle přestanou, britská elektrárna bude poslední, a veškeré snahy na 15 let vrhnou do prodlužování životnosti svých už postavených jaderných elektráren.

energetik
10. červenec 2017, 18:35

"Vedení státem ovládané EDF" V tomto případě tedy spíše stát ovládaný EDF. A volební sliby se po zvolení zase odložili.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se