Domů
Elektřina
EDF plánuje do konce roku restart několika odstavených reaktorů

EDF plánuje do konce roku restart několika odstavených reaktorů

Obavy z nedostatku výkonu ve francouzské síti by mohly v průběhu prosince částečně polevit s restartem několika jaderných reaktorů. Společnost EDF by do konce letošního roku mohla od francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost ASN obdržet povolení pro spuštění až 7 reaktorů.

Podle úřadu ASN byly informace k bezpečnosti provozu bloků poskytnuté společností EDF obecné pro všechny 900MW bloky, a restart každého reaktoru tak bude podmíněn souhlasem úřadu na základě konkrétních informací.

„Restart reaktorů společnosti EDF může být proveden brzy, nyní je to v rukou EDF,“ řekl Pierre-Franck Chevet, ředitel francouzského regulátora ASN.

Podle Cheveta prošlo testy již 7 z 12 bloků, u nichž bylo podezření na oslabení odolnosti parogenerátorů vzhledem k vyššímu obsahu uhlíku v oceli. ASN v pondělí rovněž uvedl, že celkem 10 bloků může obdržet povolení ke spuštění poté, co úřad obdrží od EDF dodatečné informace.

Mezi bloky, jež prošly důkladnou kontrolou, je celkem 6 bloků o výkonu 900 MW (Dampierre 3, Gravelines 2 a 4, Tricastin 1, 2 a 3) a 1,45GW blok Civaux 2. V případě všech 1,45GW bloků čeká ASN právě na dodatečné informace vzhledem k jejich specifickému návrhu.

Francouzská jaderná elektrárna Dampierre

Podle mluvčí EDF bude společnost urychleně pracovat na dalších testech, aby mohla ASN poskytnout veškeré nutné informace. Jakmile od ASN obdrží povolení, bude EDF připravena reaktory uvést do provozu.

„Nyní pohlížíme na každý reaktor individuálně. Nebudeme spouštět všechny reaktory najednou. Jsou zde záležitosti jako stabilita elektrické sítě nebo množství jaderného paliva v každém bloku, proto rozprostřeme spouštění reaktorů až do konce roku,“ uvedl mluvčí společnosti EDF.

EDF by tak měla v průběhu několika nadcházejících dní poskytnout francouzskému provozovateli přenosové sítě RTE rozpis dostupnosti jednotlivých bloků.

Pondělní prohlášení francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost se projevilo i na trhu s elektrickou energií, kdy cena dodávek pro leden klesla o téměř 20 % na 65 eur/MWh. Podobně poklesla i cena pro únor a březen.

Autor úvodní fotografie: Tony Webster

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fialovy šachy s elektrárnami. Proč, kdy, jak a za kolik vláda rozdělí ČEZ?
27. červen 2022, 05:00
Recept na energetickou drahotu z Německa? Dělení ČEZ to není
26. červen 2022, 14:03
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se