Domů
Elektřina
EPH uzavřel první etapu vstupu do firmy Slovenské elektrárne
Slovenské elektrarne EPH

EPH uzavřel první etapu vstupu do firmy Slovenské elektrárne

Elektřina
Bez komentáře
28. červenec 2016, 18:39
ČTK

Energetický a průmyslový holding (EPH) dnes prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Slovakia BV uzavřel první fázi svého vstupu do společnosti Slovenské elektrárne, která je největším výrobcem elektřiny na Slovensku. Zároveň byl na mimořádné valné hromadě SE novým předsedou představenstva podniku zvolen Bohumil Kratochvíl. Informovaly o tom dnes EPH, SE a italský koncern Enel, který dosud SE ovládal.

EP Slovakia se stává 50procentním akcionářem společnosti Slovak Power Holding BV (HoldCo), který drží 66 procent akcií SE. Zbylý podíl ve HoldCo zatím zůstává ve vlastnictví skupiny Enel.

Základní cena transakce za zmiňovaný poloviční podíl v HoldCo byla stanovena na 375 milionů eur (10,1 miliardy korun). Z toho částka 150 milionů eur (čtyři miliardy korun) je zaplacena v rámci této první transakce. Zmiňovaná základní cena se podle oznámení EPH a SE může změnit v závislosti například na nákladech na dokončení dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce, provozních parametrech obou bloků a cenách elektřiny na Slovensku.

Po dokončení a spuštění rozestavených bloků elektrárny v Mochovcích bude mít EPH opci na podíl Enelu v HoldCo. Slovensko v minulosti uzavřelo s Enelem memorandum, ke kterému přistoupil i EPH a na jehož základě podle dřívějšího vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica má Slovensko předkupní právo na 17 procent akcií SE.

slovenské elektrárne enel
Ilustrační foto

Pokud ho Bratislava využije, získá slovenská vláda kontrolu nad podnikem SE, ve kterém nyní drží 34 procent akcií.

Vstup EPH do společnosti Slovenské elektrárne dříve v tomto týdnu odsouhlasila Evropská komise. EPH, kterou ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, loni v prosinci podepsala dohodu o koupi dvoutřetinového podílu v SE od Enelu. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč).

Současně se vstupem EPH do SE se uskutečnila mimořádná valná hromada slovenského výrobce elektřiny, na níž byl Kratochvíl zvolen předsedou představenstva a také jmenován generálním ředitele SE. V obou funkcích nahradil Nicolu Cotugna. Akcionáři SE rozhodli také o dalších nových členech představenstva a dozorčí rady SE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se