Domů
Elektřina
ERÚ: Spotřeba elektřiny v 1. čtvrtletí meziročně stoupla jen díky domácnostem
Vedení VVN

ERÚ: Spotřeba elektřiny v 1. čtvrtletí meziročně stoupla jen díky domácnostem

Elektřina
7 komentářů
23. květen 2021, 10:10
ČTK

Spotřeba elektřiny v ČR v prvním čtvrtletí proti stejnému období roku 2020 vzrostla o 0,7 procenta na 20,3 terawatthodiny, meziročně stoupla jen díky domácnostem. ČTK to řekl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort. Odběr domácností se podle něj v důsledku opatření proti šíření koronaviru v daném období meziročně zvýšil o 14,8 procenta. Spotřeba podnikatelů a podniků proti tomu naopak meziročně poklesla, a to na všech napěťových hladinách – na hladině nízkého napětí o 2,6 procenta, vysokého napětí o 1,8 procenta a velmi vysokého napětí o 2,8 procenta, uvedl mluvčí.

„O průběhu pandemie a jejích dopadech nejlépe vypovídají měsíční data. Na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, kam se nejčastěji připojují velké průmyslové podniky, se spotřeba nejvíce propadla loni v dubnu a v květnu, meziročně o více než 15 procent. Podnikatelé – maloodběratelé ale nejhorší dopady, měřeno spotřebou, zažili až letos v lednu, kdy došlo k výraznému přitvrzení protipandemických opatření a spotřeba u nich klesla meziročně bezmála o 12 procent,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Spotřeba domácností proti tomu podle něj konkrétně v lednu naopak vzrostla o téměř 16 procent. „Takto výrazné změny v běžných časech trvají několik let, nyní je pozorujeme v řádu měsíců,“ uvedl Trávníček. Výroba elektřiny v prvním čtvrtletí podle ERÚ rostla mnohem výrazněji než spotřeba. Činila 23 terawatthodin, což představuje meziroční nárůst o 3,6 procenta. Konkrétně v březnu pak výroba meziročně stoupla dokonce o 7,7 procenta, sdělil úřad.

Nejvíce si podle něj proti předchozímu roku v prvních třech měsících ve výrobě polepšily vodní elektrárny (o 48,1 procenta). Výroba rostla i v paroplynových elektrárnách (o osm procent) a v jaderných elektrárnách (o 7,8 procenta). U větrných elektráren naopak výroba meziročně výrazně klesla (o 42,5 procenta).

ERÚ dále uvedl, že celková spotřeba zemního plynu v prvním čtvrtletní dosáhla 3,53 miliardy metrů krychlových, což je o 13,4 procenta více než v loňském prvním čtvrtletí. Za nárůstem podle úřadu stojí mimo jiné vyšší spotřeba paroplynových elektráren v Karlovarském a Ústeckém kraji – dvě české paroplynové elektrárny samy o sobě představují desetinu z celkové tuzemské spotřeby zemního plynu.

„Významný vliv na spotřebu plynu mělo také počasí, když se průměrné teploty v prvním čtvrtletí pohybovaly o 0,3 stupně Celsia pod dlouhodobým teplotním normálem. Nejen kvůli lockdownu, ale také díky chladnější zimě, vzrostla spotřeba domácností téměř o 13 procent proti začátku loňského roku,“ uvedl Trávníček.

Stejně jako v minulosti, i tentokrát Česká republika nejvíce plynu dovezla z Německa, ačkoliv jde z valné většiny o plyn vytěžený původně v Rusku, dodal úřad.

Údaje o spotřebě elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku už dříve zveřejnily společnosti ČEZ a Amper Meteo. Podle Amper Meteo se meziročně zvýšila o 3,2 procenta a přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie koronaviru byl relativně malý. Z dat ČEZ pak vyplývá, že spotřeba elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla meziročně o čtyři procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
energetik
23. květen 2021, 14:13

Přesné sčítání čísel z podvodných elektroměrů které i při vyrovnané energetické bilanci započítávají každou kWh do registru odběru i dodávky současně. Díky tomuto v ČR legalizovanému podvodu tedy největší spotřeba nastane až bude mít každý vlastní elektrárnu a i když přes VN a VVN nic nepoteče tak elektroměry budou stále načítat závratné částky.

Josef
23. květen 2021, 21:43

energetiku to je nesmysl co říkáte. Vždy se počítá odběr a dodávka a pokud je někdo hlupák a pořídí si symetrický střídač a přitom chce užívat FV el. pro spotřebu 1 fázových spotřebičů pak to samozřejmě nemůže fungovat a představa, že distributor bude těmto majitelům symetrizovat jejich odběr za peníze ostatních je typická představa našich dotačních podnikatelů Vašeho kalibru tj. kapitalizovat zisk a socializovat náklady. To ovšem není normální. Každý kdo chce FV el. pro svojí asymetrickou spotřebu si musí pěkně pořídit asymetrický střídač aby jeho FV el. dodávala výkon podle rozložení jeho spotřeby po fázích a to že v některých zemích na FV el. doplácejí tímto způsobem ostatní účastníci trhu ještě neznamená, že by ten tunel (nic jiného to není) měl být zaveden i u nás.

energetik
23. květen 2021, 23:55

Nejde o střídače, tam je to řešitelné, ale překvapivě tento energetický podvod v ČEZku znevýhodňuje hlavně rotační zdroje jako například KGJ.

V PPDS je jasně definovaná povolená nesymetrie zdroje do 3,6kW. Zvláštní je že nesymetrie spotřebiče není jinak omezena a je docela běžné mít jistič 25B/1. Takže v rozporu s PPDS jsou postiženi všichni, i ti co mají nesymetrii v povoleném rozmezí. Tedy evidentně vůbec jede o vliv na síť, ale o podvodné obohacení které distributorům a ve výsledku i obchodníkům schválil odkláněcí ministr Kocourek ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6.

Kdyby šlo o síť tak by byla účtována sankce jen při překročení té povolené nesymetrie, podobně jako je účtována sankce za překročení výkonu/příkonu. Ale podvod v ČEZku zase zvítězil a vybraná měřící místa mají nainstalované elektroměry které umožňují fyzikální nesmysl - být v jeden okamžik zároveň spotřebitel i výrobce a do obou registrů tak započíst 2 x energii kterou ve skutečnosti nikdo nevyrobil ani nespotřeboval.

S rozvojem akumulace se jim ten podvod ale brzy vymstí.

energetik
23. květen 2021, 23:59

A také nejde jen o zdroje, ale také o tyto nesmyslné statistiky ERÚ ve kterých přesně sčítají nesmyslná data z elektroměrů, distributoři vykazují úspory které neexistují - přenesli více neexistující energie a atd....

energetik
24. květen 2021, 00:10

Melete nesmysly, neřeším FVE ale rotační zdroje a ČEZko je s tímto měřícím podvodem výjimka, ve zbytku světa se měří fyzikálně správně. Tento podvod schválil odkláněč Kocourek v roce 2011 do té doby se i zde měřila elektrická práce fyzikálně správně jak jako ve zbytku světa.

Baton David
25. květen 2021, 05:44

Jako kompenzace asymetrie odběru jsou používána vinutí transformátorů zapojená do lomené hvězdy. Dotovat jednu fázi vlastním zdrojem a ze dvou odebírat to je s klasickým elektroměrem prostě pitomost, vlastní fve používá inteligentní střídač

Energetik 007
24. květen 2021, 08:19

Jenom vlastník elektroměru(distributor) ví a umí na dálku programovat registry elektroměru a že to dělá tak aby to pro něj bylo výhodné je více než jasné a ERÚ je to evidentně jedno

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se