
Praktické zkušenosti s malou FVE, aneb co s přetoky v době stále častějších záporných cen
V důsledku růstu počtu záporných cen na spotovém trhu se objevují stále častěji případy, kdy vlastníci malých fotovoltaických elektráren (FVE) nakupují spotřebiče, nejčastěji klimatizace, aby snížili své přebytky v době špičkové dodávky. Situace se však dá řešit podstatně elegantněji, a to i bez vynaložení investice.
Pokud řešíte, co s přebytky z FVE, je nejprve důležité zjistit, zda je vlastníkem odběrného místa domácnost či podnikatel/společnost. Některé tarify totiž mohou platit pro domácnosti, nikoli však už pro podnikatele. Poté je důležité odhadnout, nebo z historie vyúčtování za období jednoho roku vyčíst, kolik MWh přebytků lze za jeden rok očekávat.
Zjednodušeně lze počítat, že 1 kWp vyrobí ročně přibližně 1 MWh. Pokud tedy máme FVE o výkonu 10 kWp, tak roční výroba se bude pohybovat okolo 10 MWh. Množství přebytků pak závisí na spotřebičích. V modelovém příkladě se uvažuje s tepelným čerpadlem typu vzduch-voda a podlahovým nízkoteplotním vytápěním. Dalšími spotřebiči jsou elektrická trouba, bateriové úložiště o kapacitě 10 kWh, nabíječka pro elektromobil a další. Celková spotřeba elektřiny u domácnosti je mezi 10-11 MWh/rok. FVE je z toho schopna dodat přibližně polovinu, tedy 5-6 MWh/rok.
Zbytek jsou přebytky. A ty vznikají velmi často v době záporných cen na spotovém trhu. Za prvních 6 měsíců letošního roku jich bylo už 232. Pokud bychom prodávali na spotovém trhu, tak od těchto cen je dále nutno odečíst poplatek, který si vezme obchodník. Ten může být klidně i 500 Kč/MWh. Po aplikaci poplatku vyjde, že záporných cen pro výrobce bylo již 519.
Při pohledu na hodinový průběh dodávek FVE do distribuční soustavy (lze stáhnout například z distribučního portálu ČEZD, kdy je nutné požádat si o PND – portál naměřených dat, vše je zdarma), dodávala dotčená FVE v 512 případech do soustavy energii. Vážená cena dodávky za první půlrok by byla, při neomezováni výroby, 443 CZK/MWh. Pokud bychom měli i spotřebu na spotovém trhu se stejným poplatkem obchodníka, vážená cena by byla 3 348 Kč/MWh. Jak tedy situaci jednoduše řešit?
Virtuální baterie
Koncept virtuální baterie není nový, ne všichni o něm ale vědí a v poslední době se navíc i mění. Někdy obsahuje i nové „nenápadné“ poplatky. Princip spočívá v tom, že dodáte elektřinu z FVE do soustavy třeba v létě, odeberete ji ale až v zimě a dostanete pak slevu z ceny komodity (sleva bude na totožné množství, které dodáte do soustavy).
Regulovanou část ceny (poplatky související s přenosem a distribucí elektřiny) však platit budete. Sleva může být velmi zajímavá – i několik tisíc CZK, pozor ale na poplatky. Ty se mohou odvíjet od toho, kolik MWh dodáte do soustavy. A tento poplatek budete fixně platit po celý rok – což už tak výhodné být nemusí. Na trhu se však dá najít produkt s výhodnými podmínkami, je to nicméně individuální.
Fixní cena za dodávku
Obchodníci jsou ochotni od vás elektřinu z FVE s fixní cenou vykupovat v případě, kdy Vám i elektřinu dodávají (máte u nich „spotřebu“). Což platí také nutně pro případ virtuální baterie.
Obecně lze doporučit řešit spotřebu i výrobu v jeden čas a zajistit si služby pouze jednoho obchodníka. Cena přebytků se může pohybovat i okolo 1000 Kč/MWh. Ceny jsou však velmi proměnlivé.
Chytré řízení
S ohledem na to, že záporné ceny v době výroby a dodávky FVE do distribuční soustavy nejsou ničím novým, je na trhu více produktů, které umějí do určité míry FVE řídit a přetoky řízeně omezovat. Lidově se zařízení nazývá „chytrá krabička“, která je schopna před omezením výroby FVE přehřát vodu v bojleru, natopit akumulaci s teplou vodou pro vytápění a další.
Cenu této chytré krabičky očekávejte okolo 15 tis. Kč bez DPH. Mnohdy jde ale i pronajmout řádově za nižší stovky korun měsíčně. Dodáte tak do soustavy méně elektřiny, ale zaplaceno dostanete více.
Mohlo by vás zajímat:
Slabý článek.
Podstata eliminace přetoků je ve správném návrhu FVE a v aktivním řízení spotřeby a akumulace, nejlépe automatizací. Pokud si někdo pořídí nesmyslně velkou FVE, prostě bude mrhat. Bohužel prodejce FVE placen podle objemu a lidé se mylně domnívají, že je to projektant. Není. Návrh FVE je třeba mít dopředu a zabývat se návratností. Více není vždy více.
Návratnost nemusí být pouze finanční. Píšu o tom v příspěvku, který čeká na schválení. Postavil jsem "nesmyslně velkou FVE", která mi ušetří dost námahy. V zimě jsme topili v kotli zhruba třikrát méně než před realizací FVE. Teplé vody libovolně, všude čisto. To se v našem věku počítá.
Ja si proste 2-3x tydne nastavim pretoky na 300W (aby stridac neblbnul a necucal zbytecne ze site kdyz to neni potreba) a pak zase po par hodinach zpatky. Celkove tydne ukon na 60 sekund.
Ano, v článku autor ignoruje, že přetoky a další, např. intenzita nabíjení baterky, maximální a minimální nabití (důležité parametry pro životnost baterky) jdou nastavit ve střídači. Co mi chybí, je přednastavení podle času, potom by při cenách podle OTE byla chytrá krabička zbytečná.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se