Domů
Evropská Unie
Evropská Unie chce flexibilní ceny elektřiny pro domácnosti

Evropská Unie chce flexibilní ceny elektřiny pro domácnosti

Plánovaná reforma energetického sektoru v EU má nový dílčí cíl, podle kterého by měly být ceny elektřiny pro domácnosti více flexibilní. Alespoň to tvrdí evropský komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Canete, který to prohlásil na každoroční energetické konferenci pořádané asociací Eurelectric.

Jedním z důvodů pro prosazení flexibilních cen elektřiny pro domácnosti je nestálá výroba obnovitelných zdrojů, která je ve velké míře závislá na aktuálních přírodních podmínkách. Kvůli tomu rostou i fluktace v ceně eletkřiny. Navíc jejich vliv na cenu elektřiny neustále roste, a proto by měly mít i domácnosti možnost reagovat na výkyvy v cenách.

Podle nového prezidenta asociace Eurelectric se jedná o logický krok, který je výsledkem rostoucího podílu obnovitelných zdrojů elektřiny a fixní ceny by měly zůstat platné pouze ve speciálních tarifech.

„Kvůli současné evoluci v energetice je čím dál složitější stanovit jednotnou cenu elektřiny pro všechny“
Antonio Mexia, výkonný ředitel EDP-Energias

Na rozdíl od cen letenek a dalších služeb jsou ceny elektřiny pro domácnosti zpravidla fixní a nemají reálnou vazbu na aktuální ceny na velkoobchodním trhu, který je ovlivněn sezónními a denními výkyvy v poptávce.

Podle evropského komisaře pro ochranu klimatu a energetiku by měly domácnosti disponovat možností těžit z proměnlivosti cen elektřiny na denních trzích, což by umožnilo snižovat spotřebu domácností a jejich účty za elektřinu.

„V některých zemích jsou již dnes dostupné kontrakty, které jsou vázány na cenu elektřiny na spotovém trhu a ve Švédsku a Finsku jimi zákazníci ušetří až 30 % ze svých účtů za elektřinu,“
dodal evropský komisař Miguel Arias Canete.

Evropská Komise nyní, kromě Energetické Unie, pracuje také na reformě trhu s elektřinou, která bude odhalena v příštím roce.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zaspala vláda v pomoci lidem a firmám s drahými energiemi? Podle analýzy ČS je na tom Česko podobně jako jiné země EU
21. září 2022, 14:40
Média: Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny
20. září 2022, 17:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se