Domů
Elektřina
Evropské země mají v zavádění chytrých budov výrazné mezery, tvrdí studie

Evropské země mají v zavádění chytrých budov výrazné mezery, tvrdí studie

Podle nové zprávy evropského think-tanku BIPE mají jednotlivé členské země EU výrazné mezery v zavádění chytrých budov. V současnosti tak není ani jedna ze zemí plně připravena na nástup moderních technologií a jejich implementaci do praxe, tak aby se mohly chytré budovy co nejvíce rozšířit. Mezi zeměmi navíc zůstávají výrazné rozdíly i v přístupu k jednotlivým technologiím a jejich postupu zavádění.

Žádný z členských států EU není plně připraven na přechod směrem k chytrým budovám. S tímto závěrem přišla nová studie think-tanku BPIE (Buildings Performance Institute Europe). BIPE se kromě samotných budov zabývá obecně budoucností evropské energetiky a naplňování vytyčených cílů.

Infografika BPIE. Zdroj: BPIE

BPIE definuje chytrou budovu jako budovu s flexibilním připojením a průběžnou interakcí s energetickým systémem. Taková domácnost je schopna nejen spotřebovávat energii, ale v případě potřeby energii i efektivně vyrábět, nebo skladovat. Autoři ve studii zmiňují, že pokud má Evropa naplnit své klimatické závazky z Paříže (COP 21), pak bude muset oblasti chytrých budov věnovat mnohem více pozornosti než v současnosti.

Charakteristika prostředí pro chytré budovy. Zdroj: BPIE

Výpočet indikátoru pro chytré budovy

Cílem studie bylo vyhodnotit připravenost jednotlivých zemí EU na přechod k chytrým budovám. Pro tento účel byl vytvořen indikátor SBEI (Smart Building Environment Indicator), dle kterého byly následně posuzovány jednotlivé země. Složky indikátoru zahrnuly oblasti kvality budov, spotřeby energií, OZE, CZT, elektromobility a různé tržní nástroje (demand response, dynamické ceny, využití inteligentních elektroměrů).

Výpočet indikátoru SBEI. Zdroj: BPIE

Výsledky nepotěšily

Výsledky ukázaly, že žádná z evropských zemí není dle dané metodiky plně připravena a mezi jednotlivými zeměmi navíc existují výrazné rozdíly. Pouze 4 země (Švédsko, Finsko, Dánsko a Nizozemsko) bylo možno označit jako lídry. Většina zemí ovšem stále nemá jasné politiky v oblasti budov, které by pokrývaly například demand response, chytré měření, nebo skladování energie. Přesto, že evropská legislativa zavádí povinnost vybavovat domácnosti chytrým měřením, nástup této technologie je v EU velmi pomalý. Podle studie tak například pouze Švédsko, Finsko a Itálie mají dostatečně rozšířené využívání chytrých elektroměrů.

Výsledky jednotlivých kategorií pro země EU. Zdroj: BPIE
Výsledky výpočtu SBEI – indikátoru měřícího prostředí pro chytré budovy. Zdroj: BPIE

Zdroj úvodního obrázku: Vincent Callebaut – Tao Zhu Garden, Taipei

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.